PIŠE: Saša Bižić
Sveti Nikola, 19. decembar 2017. Na krsnoj slavi kod bivšeg predsjednika Srpske demokratske stranke Mladena Bosića okupili su se učesnici sastanka lidera vodećih stranaka vlasti i opozicije u Republici Srpskoj, održanog tačno mjesec ranije u Banjaluci, 19. novembra, u organizaciji predsjednika Narodne skupštine RS Nedeljka Čubrilovića.
Bosić uzima riječ. Zahvaljuje se Miloradu Dodiku, Petru Đokiću, Marku Paviću, Vukoti Govedarici, Branislavu Borenoviću, Draganu Čaviću i, naravno, samom Čubriloviću, što su mu učinili čast da budu njegovi gosti. Kaže da inače nikada ne poziva političare na ovaj datum, ali sada je napravio izuzetak, kako bi svi zajedno obilježili jubilarnih 30 dana od početka velikog međupartijskog pomirenja u RS. Dodaje da mu je tim više drago zbog ovog izuzetnog uspjeha, jer je od 2010. do 2013. bila na snazi platforma o zajedničkom djelovanju SDS-a i SNSD-a na nivou BiH, koju je on svojevremeno utanačio sa Dodikom, ali je prilično neslavno završila.
Predsjedniku RS i lideru SNSD-a Milorad Dodik je žao što je njegov svojevremeni aranžman sa Bosićem propao, a sada se prisjeća kroz kakve muke je prošao da bi ispoštovao aktuelni opozicioni prijedlog sporazuma o nenapadanju sa šest tačaka.
„Izvinjavam se, ponijelo me, pa sam odmah suradan napao Mirka Šarovića da vodi bitku protiv RS time što traži da Srpska potpiše strategiju ruralnog razvoja BiH. Jeste, nije baš imalo smisla da mu prigovaram da stalno pominje neke pare od EU koje neće doći, poput tih 60 miliona maraka godišnje, a da vama iz opozicije istovremeno zvocam da ste krivi jer će RS biti uskraćena za 748 miliona KM zato što niste usvojili akcize na nivou BiH“, vajkao se Dodik.
Prvi čovjek SDS-a Vukota Govedarica bio je pun razumijevanja.
„Ma, sve je u redu, bez brige. Krivo mi je što je prva odluka Etičkog komiteta koji je nakon 19. novembra uspostavljen na našu inicijativu bila baš da kazni tebe i Šarovića, jer ste se prepucavali. Shvatam da će tebi teško pasti zabrana javnih istupa do Dana Republike iduće godine, ali, vjeruj mi, Šaroviću će ista sankcija pasti još teže. Voli on aplauze i svjetla reflektora u Sarajevu. Dugo je u tom gradu bio neshavaćen, pa mu prijaju njihove razne fore, kao ona kad ga proglase najboljim bh. ministrom“, reče Govedarica.
Na sve to, šef Socijalističke partije Petar Đokić reče da je najvažnije da su razuvjerili dušmane koji su likovali da ovaj pakt o obustavi sukoba, navodno, nije potrajao ni 24 časa.
„Baš su se poradovali. A vidi nas, na kakve žrtve smo spremni da bismo održali riječ. Mislite da je meni bilo lako da progutam onu tačku sporazuma o usvajanju zakona o porijeklu imovine?! Normalno, ne zbog ličnih, već principijelnih razloga. Ali, eto, preživio sam nekako, a sada sam ponosan i na sebe i na sve nas“, poruči Đokić.
Predsjednik NDP-a Dragan Čavić prozbori par riječi o tački sporazuma koja svodi na minimum broj policajaca u zgradi parlamenta RS, pri čemu ne smiju da se u visokom domu više šepure u uniformama, već samo u civilu.
„Znam da su me puleni ministra unutrašnjih poslova Dragana Lukača držali za rukav kad sam ono krenuo, 13. septembra, da objasnim neke stvari generalnom sekretaru NSRS Marku Aćiću. Jeste, malo je falilo da mu, nakon mog uzvika: Haaalooo, podijelim par vaspitnih šamara. On će meni govoriti da ne mogu preći iz velike u malu skupštinsku salu! Međutim, sad sam hladan kao špricer, nema potrebe da me ubuduće bilo ko zaustavlja, možete da računate na moju smirenost“, objasni Čavić.
Potvrđujući pravilo da se svako češe tamo gdje ga svrbi, lider DNS-a Marko Pavić osvrnu se na detalj u dogovoru koji predviđa formiranje Savjeta Republike.
„E, neka smo ustanovili to tijelo i baš vam hvala što ste meni dali da predsjedavam ovim vijećem mudraca. Bili su me stisli sa svih strana, tvrdeći da mi je vrijeme za penziju. A ja u punoj snazi. Pa, gdje bi im otišla duša da me istisnu iz politike u godinama kada mogu najviše da pružim. Jeste, prije toga smo malo pričali da ne bi bilo loše da uđem u Senat RS. Ali, ko bi dočekao okupljanja senatora svake prestupne godine. Ovako je bolje, ovo više odgovara mom dinamičnom temperamentu“, reče Pavić.
Idilično druženje zaključi predsjednik PDP-a Branislav Borenović.
„Ipak, najbolje od svega je to što sam ja, po principu rotacije, prvi dobio priliku da uređujem javni servis. Baš je bilo super kada sam se pojavio u uvodnoj špici ’Ljudovanja’, go do pojasa, sa macolom u ruci, a u pozadini ide ona pjesma: ’Žali, Zare, da žalimo, kako će se razdvojimo’. Od toga, jedino je bilo bolje dok sam vodio emisiju ’Direktno’, pa najavljivao reklamni blok svaki put kad je Miroslav Lazanski htio da se uključi u diskusiju“, zadovoljno će Borenović.
U tom momentu, poslanik Napredne Srpske u NSRS Adam Šukalo probudi se iz dremeža u koji je potonuo, jer je prilegao između dva odlaska na slave. Bunovan, shvati da jeste 19. decembar, ali da je samo sanjao slavu kod Bosića i nevjerovatne istupe lidera vlasti i njegovih kolega iz opozicije. Sjeti se šta je napisao na društvenim mrežama dok je sastanak 19. novembra još bio u toku:
„Kako stvari stoje, na sljedećoj Skupštini naroda biće razmatran Sporazum o principima političkog djelovanja sa režimom. Odjavljujem se, hvala, doviđenja.“
Dok je Šukalo shvatao da je njegov kratkotrajni košmarni san završen, te zadovoljno čestitao sebi jer se odjavio u pravom trenutku, na drugom kraju Banjaluke predsjednik NSRS Nedeljko Čubrilović bijesno je telefonirao svojoj sekretarici.
„Dobro, ženo, da li si ti normalna?! Još pitaš što sam ljut?! Umjesto izjave za medije povodom mjesec dana od sporazuma o principima djelovanja i koordinacije vlasti i opozicije, dala si mi tekst govora koji sam održao 20. novembra, na 99. godišnjicu ulaska srpske vojske u Banjaluku. Obrukah se deklamujući: ’Stradanja treba da opomenu Srbe da neće imati potrebe za ratovima, da ne smiju gubiti svoje stanovništvo i da sve stvari trebaju rješavati na jedan civilizovan način – pregovaračkim postupcima. Taj kapacitet srpski narod ima i nadam se da će se toga držati’. Kakve to veze ima, pobogu, sa onim što je bilo logično da kažem“, nije se zaustavljao Čubrilović.
Zatim je nastavio u istom tonu:
„Trebalo je da se prisjetim 14. maja prošle godine, kada smo imali miting opozicije u parku i kontramiting vlasti na trgu u Banjaluci. I da kažem da svi zajedno ponosno nastavljamo tamo gdje smo stali tog dana, kad se umalo nismo pobili, a da smo se malo šalili sa nedavnim sporazumom, čiji je cilj bio da malo predahnemo i napunimo baterije za nove obračune. Umjesto toga, pročitao sam s tvog papira neke nebuloze. Pa, sa čim ćemo pred… Ne prekidaj me, ne pred Miloša, već pred Disa. Nije Dis ničiji poslanik, već pjesnik, Vladislav Petković se zvao. Da, baš onaj što je napisao ’Naše dane’. ’Razvilo se crno vreme opadanja’ i tako to. Majka mu stara, nije to posvetio Laponcima, već Srbima! Nemoj slučajno da ti se ovo još jednom ponovi. Eto, tako. Aj zdravo!“