Predsjedavajući Savjeta ministara Denis Zvizdić ocijenio je da su neutemeljene tvrdnje predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika da BiH nema pravo na imovinu, nego da sva imovina pripada entitetima i Brčko distriktu, navodeći da je to još jedan “uzaludan pokušaj osporavanja međunarodno-pravnog kontinuiteta, integriteta i suvereniteta BiH”.
“Takve proizvoljne izjave nemaju ni pravno, niti činjenično utemeljenje u Ustavu BiH, kao ni u odlukama Ustavnog suda BiH, koji je jedini tumač Ustava BiH i čije su odluke obavezujuće za sva državna tijela u BiH, pa tako i za funkciju predsjednika Republike Srpske”, naveo je Zvizdić u pisanoj izjavi.
On je naglasio da, u skladu sa odredbama Ustava BiH i pozitivnim propisima koji moraju biti u skladu sa Ustavom, jedino redovni sudovi i Ustavni sud BiH u pravnom sistemu BiH imaju nadležnost da odlučuju da li nekome pripada pravo na imovinu i njenu zaštitu.
Prema njegovim riječima, netačne i provokativne tvrdnje neodgovornih pojedinaca da BiH nema imovinu potpuno su apsurdne i dio su kontinuiteta neargumentovanih napada na nezavisno sudstvo BiH, kao garanta vladavine prava svih demokratskih zemalja.
“Zbog toga je još jednom potrebno istaći odluku Ustavnog suda BiH kojom je davno utvrđeno da je `BiH titular-vlasnik cjelokupne imovine stečene Sporazumom o sukcesiji i nasljeđem i kontinuitetom od SR BiH, koja reflektuje državnost, suverenost i teritorijalni integritet BiH. Dalje, država BiH ima nadležnost i obavezu da reguliše cjelokupnu državnu imovinu uzimajući pritom u obzir i mogućnost da dio imovine ustupi i entitetima, u skladu sa njihovim nadležnostima i potrebama”, navodi Zvizdić.
On je dodao da je odlukom potvrđen i vrlo jasan stav Kancelarije visokog predstavnika za BiH u kojoj se ističe da Dejtonski mirovni sporazum predviđa samo teritorijalno razgraničenje imeđu dva entiteta, a ne “između entiteta i države”.
Stav OHR-a, na koji podsjeća Zvizdić, jeste i da pitanje razgraničenja entiteta ni na koji način ne utiče na vršenje nadležnosti BiH na njenoj teritoriji, niti na sposobnost institucija BiH da budu vlasnici imovine koja se nalazi na teritoriji bilo kojeg entiteta.
“Dakle, BiH je u svojoj hiljadu godina dugoj istoriji, imala, ima i imaće svoju imovinu”, naveo je predsjedavajući Savjeta ministara.
Što se tiče aktuelne teme knjiženja vojne imovine koja je, kako smatra Zvizdić, izazvala veliku nervozu snaga i pojedinaca iz Republike Srpske koji su protiv civilizacijskih integracija, on navodi da će Savjet ministara i dalje, u skladu sa svojim nadležnostima, aktivno i ažurno raditi na realizaciji uslova za aktivaciju Akcionog plana za članstvo /MAP/ BiH u NATO-u.
Zvizdić je pozvao i sve druge institucije i pojedince koji su uključeni u proces knjiženja perspektivne vojne imovine, kao uslova za aktivaciju MAP-a, da svoj posao završe brzo, odgovorno i u skladu sa vladavinom prava, čime će “značajno doprinijeti stabilnosti, sigurnosti i prosperitetu cijele BiH, ali i regiona zapadnog Balkana”.
(Srna)