Srpska demokratska stranka /SDS/ uputila je Centralnoj izbornoj komisiji /CIK/ BiH zahtjev za ponovno brojanje svih glasačkih listića na 2.240 biračkih mjesta u Republici Srpskoj na izborima za predsjednika Srpske.
“Smatramo da je na velikom broju biračkih mjesta došlo do prekrajanja stvarne izborne volje građana, odnosno da je došlo do izbornog inžinjeringa koji je mogao uticati na ukupne rezultate glasanja za predsjednika Republike Srpske, tačnije na rezultate kandidata Saveza za pobjedu Vukote Govedarice i kandidata SNSD-a Željke Cvijanović”, saopšteno je iz SDS-a.
U SDS-u tvrde da je u toku izborne kampanje, kao i na sam dan izbora, zabilježen “ogroman broj nepravilnosti i drastičnih kršenja” odredaba Izbornog zakona BiH, a koje su “značajno uticale na regularnost samog procesa, kao i na utvrđene i objavljene rezultate”.
Iz SDS-a navode da su “utvrdili veliki broj nevažećih listića za nivo predsjednika Republike Srpske”, a koji je mnogo veći od razlike između dva kandidata koja su dobila najviše glasova na izborima.
Ova stranka od CIK-a traži da utvrdi da li je u slučaju nevažećih listića riječ o listićima koji su distribuisani od Centralne komisije BiH ili o listićima koji se eventualno ubačeni u glasačke kutije mimo onih koji su zvanično distribuisani od CIK-a.
I PDP traži novo brojanje
Generalni sekretar PDP-a Perica Bundalo predao je Centralnoj izbornoj komisiji /CIK/ BiH zahtjev za ponovno brojanje glasačkih listića na svim biračkim mjestima u Republici Srpskoj za srpskog člana Predsjedništva BiH, predsjednika Srpske, te za parlament BiH i Narodnu skupštinu Srpske jer ova stranka smatra da objavljeni rezultati izbora nisu u skladu sa voljom glasača.
Iz PDP-a je saopšteno da je CIK ranije obaviješten o “brojnim neregularnostima koje su se dešavale na biračkim mjestima na dan opštih izbora u BiH održanih 7. oktobra”.
Dodaje se da je u prigovorima upućenim CIK-u navedeno postojanje falsifikovanja glasačkih listića i dopisivanje glasova, postojanje fotokopiranih listića, netačno upisivanje broja glasova, neupisani glasovi u zapisnik, razlike u broju iskorišćenih i neiskorišćenih glasačkih listića.
Među prigovorima su i prijetnje članovima biračkih odbora, nemogućnost prisustva posmatrača, te brojne druge nepravilnosti, čime je argumentovano obuhvaćeno više stotina biračkih mjesta.
“Osim toga, ogroman broj nevažećih glasačkih listića na svim nivoima, 44.277 za srpskog člana Predsjedništva BiH, 60.600 za parlament BiH, 48.280 za predsjednika Srpske i 43.083 za Narodnu skupštinu pokazuju da su propusti, greške i direktna kršenja Izbornog zakona takvog obima da je u Srpskoj najmanje 100.000 glasačkih listića koji nisu pravilno utvrđeni”, tvrde u PDP-u.
(Srna)