Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas da će država reagovati zbog zabrane ulaska četvorici srpskih intelektualaca u Crnu Goru, jer je takvom odlukom ugroženo pravo na slobodu mišljenja.
„Država Srbija mora da reaguje. Ovo je nešto čime sam bio šokiran, jer mi smo zabranili ulaz kriminalcima, licima sa poternice, pripadnicima kavačkog i škaljarskog klana, a neko drugi je kao odgovor zabranio drugačije mišljenje”, rekao je Vučić za TV Prva.
Vučić je kazao da ga je ministar unutrašnjih poslova Srbije Nebojša Stefanović obavestio da je ulazak u Crnu Goru zabranjen akademiku Matiji Bećkoviću, istoričarima Čedomiru Antiću i Aleksandru Rakoviću, i profesoru Pravnog fakulteta u Prištini Dejanu Miroviću, prenosi Beta.
„Ne znamo da li ima još lica, ali ono na šta su se pozvali u jednoj rečenici je ugrožavanje sigurnosti i bezbednosti Crne Gore”, naveo je Vučić.
Rekao je da će Stefanovića razgovarati s crnogorskim ministrom, a da će on razgovarati s predsednikom Milom Đukanovićem.
„O konkretnim merama razgovaraćemo ako ne dobijemo racionalniji odgovor iz Crne Gore”, rekao je Vučić.
Ocenio je da su odlukom o zabrani crnogorske vlasti uvele delikt mišljenja, što je nedopustivo u 21. veku.
„Vlasti u Crnoj Gori ovde sankcioniše ili uvode ne verbalni delikt, već delikt mišljenja, oni ne dozvoljavaju da neko o prošlosti, sadašnjosti ili budućnosti misli drugačije”, rekao je Vučić i ocenio da je Srbija „bastion slobode”.
Crnogorska policija potvrdila je da je donela rešenje kojim se četvorici srpskih intelektualaca, među kojima je i književnik Matija Bećković, zabranjuje ulazak u Crnu Goru.
„Prelazak državne granice, osim Bećkoviću, uskraćen je i istoričarima Čedomiru Antiću i Aleksandru Rakoviću, kao i srpskom političaru i pravniku Dejanu Miroviću”, saopšteno je podgoričkom „Danu” iz Granične policije.
Starešinama na svim graničnim prelazima je dostavljen spisak osoba koje, kako se navodi, „ni slučajno” ne smeju da uđu u zemlju, jer „ugrožavaju nacionalnu sigurnost Crne Gore”.
Srpski intelektualci kojima je zabranjen ulazak bili su najavljeni kao govornici na manifestaciji povodom proslave Podgoričke skupštine.
Kao glavni razlog zabrane navode se njihove ranije izjave, koje su, po proceni crnogorskih bezbednosnih službi, „opasnost po sigurnost države”.
Centralna proslava stogodišnjice Podgoričke skupštine i Dana ujedinjenja Crne Gore sa Srbijom i drugim južnoslovenskim narodima biće održana 1. decembra u Kripti Sabornog hrama Hristovog Vaskrsenja u Podgorici, a najavljeno je da će na njoj govoriti Bećković, preneo je „Dan”.
Podgorički informativni portal IN4S je ranije pisao da crnogorska vlast priprema listu nepoželjnih srpskih intelektualaca kojima se uskraćuje boravak u Crnoj Gori, prenosi Tanjug.
Iako se i o tome spekulisalo, IN4S saznaje da na listi nepoželjnih osoba, za sada, nema srpskog patrijarha Irineja.
Postojanje liste negirao je nedavno i premijer Crne Gore Duško Marković, koji međutim nije isključio mogućnost da se takav spisak, ipak, napravi.
„Kada bude bilo potrebe za tim, kada budu postojali opravdani razlozi da takvu listu konstruišemo, takva lista neće biti skrivana od javnosti. Osim onih osoba koje su u kriminalnom miljeu i koje nisu dobrodošle ovde, druge liste nema”, kazao je tada Marković.
Prema gledištima portala IN4S, indikativno je da Crna Gora sastavlja „crnu listu” nepoželjnih Srba, dok se „širokih ruku dočekuju brojni kriminalci i ratni zločinci – Tači, Haradinaj, Veselji i Čeku”.
„Svi oni imaju hipoteku ratnih zločina nad Srbima, ali i Crnogorcima na Kosovu i Metohiji”, zaključuje se u tekstu.
Bećković: Mislio sam da živim u Crnoj Gori kad umrem
Akademik Matija Bećković, za koga je Uprava granične policije Crne Gore donela rešenje o zabrani ulaska u Crnu Goru zbog navodnog ugrožavanja nacionalne sigurnosti Crne Gore, kazao je da nije dobio rešenje o zabrani ulaska.
On je rekao da mu povodom eventualne zabrane „sve zvuči neverovatno”.
„Zvuči mi to neverovatno, ne znam da li da čekam da tu odluku i zvanično dobijem”, izjavio je Bećković portalu Fos Media u Crnoj Gori.
On je upitao da li policija ima pravo to da uradi ističući u šaljivom tonu:
„Malo su me preduhitrili jer sam ja mislio da kad umrem, da živim u Crnoj Gori. Ne znam da li se to odnosi samo na živog ili na mrtvog”.
Antić: Malo sam razočaran, zašto ne prije 10 godina?
Istoričar Čedomir Antić ocijenio je danas da je odluka crnogorskih vlasti da mu zabrane ulazak u tu državu očekivana i da je motivisana time što u proteklih deset godina, sa kolegama, objavljuje izvještaj o političkim pravima srpskog naroda u regionu.
“Odluka crnogorskog režima koji je autokratski je očekivana. Malo sam razočaran što mi zabrana nije stavljena pre deset godina. Izveštaj o političkim pravima srpskog naroda u regionu ih je potpuno razotkrio tokom proteklih deset godina”, rekao je Antić Srni.
On je naveo da crnogorska vlast “nema problem sa stabilnošću države” nego “sa stabilnošću svog režima koji je nedemokratski i počiva na nasilju i na falsifikovanju izbora”.
“Problem sadašnjeg režima nije stogodišnjica /Podgoričke skupštine/, njihov problem je u tome što samo na mržnji mogu da opstanu”, rekao je Antić.
Prema njegovim riječima, oni su prije nekoliko mjeseci započeli “jednu od sve brojnijih i učestalijih kampanja šovinizma” kako bi što više posvađali crnogorski narod i onemogućili da se jedinstveno izbore za demokratiju i bolje sutra.
“Na tom svom putu oni su mogli da nađu neke žrtve. Pošto je to režim koji je u savezu sa Škaljarima, sa Kavačima, sa narko-klanovima, režim koji prima razne kasapine sa Kosova i Metohije po imenu Haradinaj i Tači, naravno da su pesnik, dva profesora univerziteta i naučnik shvaćeni kao neprijatelji”, rekao je Antić.
On je dodao da nije namjeravao da 1. decembra ide u Crnu Goru na obilježavanje godišnjice Podgoričke skupštine, te da nije bio ni pozvan.
Antić ističe da crnogorskim vlastima smeta istina.
“U svim duelima sa predstavnicima njihovog režima, a posebno sa tim ekstremistima sa kojim su oni izdali politiku Slobodana Miloševića od pre dvadeset godina, ti njihov marginalni, ekstremni, radikalni predstavnici ispadaju smešni”, rekao je Antić.
On je dodao da je učestvovao u više od hiljadu političkih i naučnih duela i raznih debata, istakavši da je nakon jednog od tih duela crnogorska vlast odlučila da mu zabrani ulazak u državu.
“Ja sam im zahvalan, smatram da je to najveće moguće odlikovanje koje mogu da dobijem iz inostranstva, i jedino možda malo veće ako me kraljica Elizabeta proglasi za viteza, ali ovo je važno jer dolazi kao antipriznanje od jednog zloglasnog režima”, rekao je Antić.
Prema njegovim riječima, zbog karaktera crnogorske vlasti u toj državi situacija će biti još gora, ali ne dovijeka.
“Znam da će biti još gorih trenutaka, ali ja u daljini nazirem slobodu za Crnu Goru kao nezavisnu, evropsku, slobodnu državu u kojoj su narodi ravnopravni. Uveren sam u to i to uverenje iznosim pred javnošću u nameri da čuje i Milo Đukanović”, rekao je Antić.
On je dodao da će ići u Crnu Goru uprkos zabrani koja, što se njega tiče, može da bude doživotna.
(Politika, Srna)