Srpski član Predsjedništva BiH Milorad Dodik izjavio je za Srnu da ne postoji zakon o praznicima BiH na koji su pristala sva tri konstitutivna naroda, što znači da 1. mart nije praznik, i taj dan i dalje ostaje samo privatna svetkovina Bošnjaka u BiH.
– Prvi mart se nikada neće slaviti u Republici Srpskoj jer je to tragično podsjećanje na dan kada je u Sarajevu napadnuto sve na šta naš narod kao i ostali polažu pravo. Prvo su nas preglasali, potom napali najvažniji nacionalni simbol i konačno ubili srpskog svata – istakao je Dodik.
On je naglasio da insistiranje na tom datumu kao prazniku, koji Srbi nikada neće moći slaviti, pokazuje svu zaslijepljenost, prvenstveno bošnjačke politike, koja ni nakon 27 godina ne odustaje od politike koju simboliše upravo 1. mart.
– To nam pokazuje da u Sarajevu još živi ideja da nam mogu uzeti pravo glasa, paliti zastavu i ubijati narod. Za nas 1. mart nije, niti će ikada biti datum koji se može slaviti, ali jeste datum koji će nas trajno opominjati šta bi bilo da se nismo izborili za Republiku Srpsku – poručio je Dodik.
Cvijanović: Asocira na mržnju i smrt
Predsjednik Republike Srpske Željka Cvijanović ističe da 1. mart u percepciji i Srba i Republike Srpske definitivno nije nikakav dan nezavisnosti niti je neki poseban dan, osim što je poseban po tome što asocira na ubistvo, krv, mržnju i na smrt.
– To je bio okidač koji se tada desio za mnogo toga, a najviše za mnogo stradanja, žrtava, netrpeljivosti i mržnje i u krajnjem slučaju i mnogo nezadovoljstava i nepovjerenja koja su se tada rodila, i nažalost i ostala evo ovdje u BiH – rekla je Cvijanovićeva Srni, komentarišući nelegalni referendum koji je u dijelu BiH, uz protivljenje srpskog naroda, održan 29. februara i 1. marta 1992. godine, kao i svirepo ubistvo srpskog svata Nikole Gardovića i paljenje srpske zastave na Baščaršiji.
Taj datum, istakla je predsjednik Srpske, osim što asocira na sve te ružne stvari, jeste dan čija se simbolika proteže do dana današnjeg, i koja se ogleda u netrpeljivosti prema zastavi Republike Srpske, prema Republici Srpskoj, netrpeljivosti prema najmanje jednom konstitutivnom narodu koja dolazi iz političkog Sarajeva.
– To nije datum koji bi trebalo da proslavljamo, nego datum koga bi trebalo da se sjećamo sa posebnim odnosom i posebno poštovanjem prema žrtvama koje su tog dana stradale. Ti nesrećni događaji, lančano su potom prouzrokovali mnogo stradanja i nerazumijevanja – istakla je Cvijanovićeva.
Ona je ocijenila da su i tada i danas na političkoj sceni u BiH dvostruki aršini međunarodne zajednice koja zajedno sa bošnjačkom politikom osporava Dan Republike Srpske, mada njeni zvaničnici redovno trče da obilježavaju 1. mart, pokazujući da apsolutno ne poštuju ni Republiku Srpsku ni stav srpskog naroda i da uopšte nemaju izbalansiran pristup.
– Da su imalo korektni, onda bi rekli da te i slične datume, ako ne mogu da obilježavaju jedni, onda ne bi trebalo da slave ili obilježavaju ni drugi u BiH. Sam 1. mart, kao datum, za nas u sebi ne nosi ništa dobro osim mračne simbolike za teško stradanje koje je uslijedilo nakon toga i nakon svirepog ubistva srpskog svata na Baščaršiji – zaključila je Cvijanovićeva.
Višković: Razlika u budžetima
Premijer Republike Srpske Radovan Višković izjavio je danas u Beogradu da 1. mart koji Federacija BiH obilježava kao “dan nezavisnosti BiH” nije državni praznik za Srpsku koja će i dalje slaviti 9. januar – Dan Republike.
On je, tokom posjete Predstavništvu Republike Srpske u Srbiji, naglasio da je 1. marta 1992. godine dana kada je razgrađena BiH.
– To slave oni koji su tada pokušali da nas otjeraju sa ovih prostora, da nam ukinu pravo glasa, koji su nas preglasali, a sada se na neki način zalažu za BiH u kojoj i mi treba da se osjećamo dobrodošli i svoji na svome. Izvinite, meni se nešto tu ne slaže – rekao je Višković novinarima.
On je pozvao predstavnike FBiH da dobro razmisle o tome.
– Što se nas tiče, neka slave 1. mart. Mi ćemo slaviti 9. januara. Samo što postoji jedna velika razlika – mi slavimo 9. januar iz budžeta Republike Srpske, a oni 1. mart slave iz zajedničkog budžeta u koji novac daju i Republika Srpska i poreski obveznici Srpske – ukazao je Višković.
U dijelu Federacije BiH sa većinskim bošnjačkim stanovništvom 1. mart se obilježava kao “dan nezavisnosti BiH”, dok se ovaj datum u Republici Srpskoj ne slavi.
Čubrilović: Pravni i suštinski falsifikat
Obilježavanje 1. marta kao tzv. dana nazavisnosti BiH je falsifikat, jer BiH nema zakon o praznicima, a taj datum ne odražava volju sva tri konstitutivna naroda, budući da je referendum 1. marta 1992. godine na kojem je preglasana volja srpskog naroda za ostanak u Jugoslaviji bio uvod u krvavi građanski rat, rekao je predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nedeljko Čubrilović.
On je podsjetio da je tog 1. marta ubistvom srpskog svata kod crkve na Baščaršiji poslata poruka srpskom narodu kakva mu je sudbina u toj nezavisnoj Bosni namijenjena.
Predsjednik Čubrilović je podvukao da Republika Srpska ne priznaje 1. mart kao „državni“ praznik, budući da državni praznici moraju da se definišu u parlamentarnoj proceduri donošenjem zakona o praznicima i konsenzusom sva tri konstitutivna naroda u BiH.
Dodao je da sve dok ne bude donesen zakon o praznicima BiH, 1. mart nije praznik, nego i pravni i suštinski falsifikat.
On je podsjetio da je NSRS, čijih 30 poslanika je 2016. godine podnijelo apelaciju Ustavnom sudu BiH, očekivala da taj sud postupi principijelno i da u skladu da Ustavom BiH 1. mart proglasi nevažećim praznikom.
– Ustavni sud BiH je, upravo na ovom slučaju, odbijajući 2017. godine zahtjev Narodne skupštine za ocjenu ustavnosti Zakona o proglašenju 1. marta danom nezavisnosti tzv. RBiH kao neosnovan, pokazao da je prvenstveno politički sud. To ne iznenađuje ako se zna da u tom sudu kao bošnjačke sudije sjede dva nekadašnja potpredsjednika SDA koji potpomognuta glasovima stranih suda pokušavaju na ovaj način da ostvare ratne ciljeve bošnjačke politike. Naravno, to nije u interesu ni BiH, niti je dugoročno u interesu nijednog njenog naroda – rekao je Čubrilović.
Petković: Bez nametanja
Potpredsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Milan Petković izjavio je danas Srni da su događaji od 1. marta 1992. godine uvod u ratna dešavanja, ubistva i stradanja u BiH i da zato za Srpsku nije i ne može biti dan nezavisnosti.
– Zbog toga Republika Srpska 1. mart ne doživljava kao praznik, niti će ga ikada obilježavati. Ako neko smatra da nešto treba obilježavati, neka to i radi, ali nikome ništa u BiH ne smije biti nametano – rekao je Petković.
On je podsjetio da 1. marta 1992. godine ubijen srpski svat Nikola Gardović, a ranjen pravoslavni sveštenik Radenko Miković, dok su ubice, koje muslimanska vlast u Sarajevu nije ni pokušala da pravično kazni, spalile srpsku zastavu.
(Srna, Srpskainfo)