Potraga za dječakom koji je jučer upao u nabujali potok u Begovom Hanu kod Žepča za danas je završena.
Potraga za sada nije dala rezultate, a vodostaj rijeke Bosne je previsok za nastavak potrage. Narednih dana slijede nove aktivnosti, potvrđeno je iz Gorske službe spašavanja Žepče.
Rano jutros, pretragom korita Mračajske rijeke te obala i plićaka rijeke Bosne, nastavljena je potraga za dječakom kojega je jučer, nakon pada s bicikla, odnijela bujica na očigled njegove majke koja ga je pokušala spasiti, no, nažalost, bezuspješno.
Voditelj GSS Žepče Toni Matijević ranije je rekao kako će gorski spasioci iz Žepča i Zavidovića nastaviti potragu detaljnom pretragom korita, priobalja te pretragom čamcima sa vode.
U akciju su tokom jučerašnjeg dana bili uključeni pripadnici GSS Žepče, Kantonalne uprave civilne zaštite, Specijalne policijske jedinice MUP-a ZDK, SNIK Atom te pripadnici Federalne uprave civilne zaštite.
Nađena odjeća, ali nije dječakova
Pronađeni dijelovi odjeće u potoku u Begovom Hanu ne pripadaju dječaku, potvrdio je spasitelj Ekrem Tuka iz Sportsko-rekreativnog kluba Bosna iz Zenice.
Kako je ranije danas kazao, pretražuje se svaki centimentar potoka, ali i korito rijeke Bosne. U potragu za šestogodišnjim dječakom koji je juče upao u nabujali potok u Begovom Hanu kod Žepča, uključili su se i mještani ovoga naselja.
“Naš današnji plan je da pretražimo detaljno potok od mjesta gdje je dječak pao do ušća rijeke Bosne. To radimo da se uvjerimo da tu nije. Kada to uradimo detaljno i pregazimo svaki centimetar, onda ćemo isključiti mogućnost da je ostao u ovom dijelu potoka i idemo nizvodno i radit ćemo pretrage prema Doboju”, kazao je Tuka tokom današnje potrage.
Istakao je da pronađeni dijelovi odjeće ne pripadaju dječaku.
“Našli smo neke dijelove odjeće i saznali smo da ne pripadaju dječaku. Želimo da istražimo sve dijelove, posebno dijelove koji imaju povratne slapove i mjesta gdje se tijelo moglo zakačiti i tako isključimo svaku mogućnost, da detaljno pretražimo svaki dio potoka”.
“Mi kao klub djelujemo deset godina, imali smo niz akcija, u dosadašnjem iskustvu mi smo u prvom dijelu prvi dan ako se ne nađe tijelo, onda to traje sedam dana, pa 15. U većini slučajeva našli smo tijelo nakon 20 dana. U ovom dijelu ako tijelo bude na dnu mi ćemo ga napipati, a u rijeci Bosni je već to nemoguće. Jedina je mogućnost da tijelo negdje ispliva na površinu i tako ga nađemo”, dodao je.
(N1)