Ideološki i propagandni potezi kineskih vlasti ponekad su posve bizarni. Takvim se čini i najnovija animirana serija naslovljena “Vođa”, posvećena u potpunosti liku i djelu njemačkog filozofa Karla Marxa čije je učenje, bar deklarativno, važan element vladajuće ideologije u Kini. Međutim, možda u skladu sa poetikom anime, ovaj Marx nije ni nalik na bradatog mudraca koji je većini prva asocijacija. Kineski animirani Marx je visok, zgodan, odlučan, vizionar i romantik – ukratko, idealan tinejdžerski heroj.
Ovakva realizacija priče o Marxu je odraz namjere Komunističke partije Kine i njene propagandne mašinerije da mladima približe principe i osobenosti kineskog “komunizma”. Imajući u vidu da je sve češća asocijacija na marksizam kod mladih – dosada, tim više što časove marksizma pohađaju u školi, a svjesni izuzetne kompeticije u svijetu novih medija, partijski ideolozi ujedinili su se sa komercijalnom industrijom zabave ne bi li od Marxa dosljednog principima anime žanra stvorili novog uzora mladima. A uz to i našminkali vlastitu propagandu.
Radnja je smještena između 1818. i 1883. godine, a prati mladog Marxa i njegove prve intelektualne, ali i intimne avanture. Prva epizoda prikazuje zaljubljivanje u aristokratkinju Jenny von Westphalen, prikazanu kao pravu bajkovitu princezu, a njihovo upoznavanje se, kao i u svakoj pristojnoj bajci, odigrava na balu. “Moj brat želi da se udam za plemića, ali u mom srcu si ti”, zaljubljeno kaže Jenny Marxu dok šetaju vodeći se za ruke.
– Kada se udaješ?, pita on. “Kaži mi kad odlučiš i oženiću te”, dodaje.
Serija prikazuje Marxa kako se bori sa dugovima, upušta u žestoke filozofske debate sa kolegama na Univerzitetu u Bonnu, te kako u trenutku epifanije odlučuje odbaciti Kanta zarad Hegela.
– Činim sve da bi zaštitio siromašne narode svijeta, kaže mladi Marx u traileru.
Producenti kažu da im je cilj učiniti Karla Marxa i Friedricha Engelsa pristupačnijima mlađoj publici i manje ozbiljnima. Čini se da ideja funkcioniše. Prvu epizodu je pogledalo skoro 3 miliona gledalaca u toku samo jednog dana, a emitovat će se još šest, i to na najgledanijoj platformi za anime, Bilibili. Komentari na platformi prepuni su komplimenata kao što su: “Ovaj Marx je presladak” i “Marx nas uči kako zavesti djevojku, vodite bilješke!”
Manje pozitivni komentari kritikuju kvalitet serije (navodeći da je daleko ispod japanske produkcije), a ideološki osvješteniji su se požalili na to što streaming platforma dopušta plaćanje unaprijed za gledanje naredne epizode prije ostale publike. “Dakle, kapitalisti mogu gledati prvi?”, komentariše jedan korisnik.
Politolog iz Shanghaija, Chen Daoyin, kazao je za portal Inkstone da je anime efikasan način obrazovanja mladih o marksizmu, odnosno njegovoj zvaničnoj kineskoj interpretaciji.
– Tinejdžeri će biti skloniji da prihvate marksizam ako upoznaju Marxa kao osobu. Glavni cilj je naučiti ih da prepoznaju zvaničnu ideologiju partije, te njen legitimitet, kaže Chen.
O popularnosti serijala govori i činjenica da se čak i prije same premijere se pojavio cijeli niz spin-off proizvoda kao što su strip, emoticoni s likom Marxa i Engelska, te pozorišne predstave.
– Strip informiše mlade da Marx nije samo veliki mislilac o kojem uče na nastavi, nego i posvećeni, romantični i buntovni tinejdžer, smatra urednik stripa Wu Yunqin.
Ako je suditi na osnovu trailera, piše CNN, u seriji nema pomena o ključnom elementu Marxovog učenja, klasnoj borbi, te sve upućuje na to da je u pitanju apologija doktrine kineskog predsjednika Xi Jinpinga.
– Serija je zanimljiv eksperiment. Mnogo mladih Kineza misli da su vladine metode propagande suviše suhoparne, a to znači da neće dostići dubinsko razumijevanje marksizma, uvjerena je Jiang Siyi, studentica na Univerzitetu u Pekingu i članica Komunističke partije.
U Kini je svaka altrnativna interpretacija marksizma predmet progona i represije. Vlasti su brutalno reagirale na marksističku kampanju kineskih studenata koji su demonstrirali protiv kršenja radnih prava i sve većeg jaza između bogatih i siromašnih.
Studenti Univerziteta u Pekingu i Renminu koji slijede Marxa i podržavaju borbu radničke klase, borave u zatvoru već šest mjeseci zato što su se pridružili demonstracijama radnika u fabrici u Shenzhenu i formirali vlastite marksističke kružoke. Navodno su se pojavili i snimci lažnih priznanja nekoliko uhapšenih aktivista, među njima i Yue Xin i Shen Mengyu koji su nestali krajem prošle godine.
(Oslobođenje)