Njegovatelji u staračkim domovima u Velikoj Britaniji sve češće odlaze da rade u kompaniju “Amazon”, a o sve većoj kadrovskoj krizi govori i upozorenje da bi u ovom sektoru u Ujedinjenom Kraljevstvu do kraja godine moglo ostati 170.000 upražnjenih radnih mjesta, piše “Guardian”.
Dodatni udarac su i podaci Nacionalne zdravstvene službe (NHS), objavljeni ove sedmice, o usporavanju stope dvostruke vakcinacije protiv Covid-a među osobljem u domovima za njegu. Oko 87.000 osoba u Engleskoj još uvijek nije u potpunosti vakcinisano. Od novembra će morati biti potpuno vakcinisani protiv virusa kako bi mogli obavljati svoje poslove.
Insistirajući na borbi za zapošljavanje i zadržavanje osoblja, usred nedostatka radne snage u cijeloj Velikoj Britaniji, upravnik staračkog doma rekao je za Guardian da novo skladište Amazona u Nottinghamshireu privlači osoblje njegovog doma platama većim za 30%.
Anita Astle, upravnica u domu za njegu Wren Hall u blizini Nottinghama, nedavno je izgubila dvoje zaposlenika, koji su prešli u giganta internet prodaje, na bolje plaćene poslove od onih u NHS-u. U Amazonu vakcinacija još nije obavezna, a četiri osobe koje su dale otkaz u staračkim domovima ne žele da se vakcinišu. Večernja spremačica sa platom od od 9,30 funti na sat odlučila se za posao preuzimanja narudžbi u skladištu Amazona za 13,50 funti po satu. Amazon nudi i bonus od 1.000 funti za pridruživanje.
“Rekla je da voli svoj posao i da ne želi otići, ali odlaskom u Amazon može raditi tri dana sedmično i zarađivati više”, rekla je Astle.
“Društvo ne cijeni posao koji se obavlja u socijalnoj zaštiti”, dodaje ona.
U međuvremenu, tri četvrtine poslodavaca u domovima za brigu o zdravlju izvještavaju o povećanju broja zaposlenih koji napuštaju posao od aprila, a ključni razlozi su želja za smanjenjem stresa i većom platom, te izbjegavanje obavezne vakcinacije, koja stupa na snagu 11. novembra. Sindikat zdravstvenih radnika Unison pozvao je britanske ministre da odmah ukinu politiku “nema vakcine, nema posla”, upozoravajući da “to vodi u katastrofu”.
Jedan menadžer je u novom istraživanju rekao da je kriza sa zaposlenima najgora u posljednjih 25 godina. Osam od deset poslodavaca reklo je da su nivoi usluga ugroženi, s tim da neki ograničavaju broj korisnika njihovih usluga čak i prije nego što nevakcinisano osoblje mora biti otpušteno u novembru. Više od 200 menadžera je u odvojenom istraživanju Instituta za zdravstvenu i socijalnu zaštitu reklo da su odbijali zahtjeve za brigu o starima u posljednjih mjesec dana zbog nedostatka osoblja.
Prema najnovijim podacima NHS-a, 41.000 radnika u staračkim domovima u Engleskoj još uvijek nisu primili vakcinu, a 18 % ili 87.000 još nisu dva puta vakcinisani. U posljednjoj zabilježenoj sedmici samo je 3.459 njegovatelja primilo drugu dozu, što znači da će manje od polovine preostalog osoblja biti vakcinisano do roka, osim ako se stopa odziva ne poveća.
U cijeloj Engleskoj je 82,4 % ljudi dobilo obe vakcine, a u pojedinim gradoocima i manje od 70%, kao, recimo, u Lutonu, Sandwellu i Westminsteru. Domovi za njegu zapošljavaju relativno veliki broj mladih žena, a čest uzrok oklijevanja sa vakcinacijom je strah od oštećenja povezanih sa plodnošću i trudnoćom, iako nema dokaza da vakcien povećavaju rizik od pobačaja ili utiču na plodnost.
Procjenjuje se da je prije pandemije bilo više od 120.000 slobodnih radnih mjesta u ustanovama za socijalnu zaštitu, a vlada je prošlog mjeseca izračunala da bi u najgorem slučaju čak 68.000 radnika moglo biti izgubljeno kao posljedica odluke da vakcinacija postane uslov za zapošljavanje u staračkim domovima.
Nacionalna asocijacija za njegu, koja predstavlja zaposlene u ovom sektoru, sada je upozorila da se domovi za njegu širom Engleske suočavaju sa “crnom rupom” od 170.000 ljudi, što je ekvivalent više od 10 % radnih mjesta, što je najgori broj u posljednje vrijeme. Ova brojka nadmašuje nedostatak prevoznika koji je uzrokovao opšte probleme u snabdijevanju.
“U širem smislu, NHS će morati srediti ovaj nered”, rekla je Nadra Ahmed, izvršna predsjednica Nacionalne asocijacije za njegu, koja je rekla da desetine pružalaca usluga prijavljuju krizu broja zaposlenih. Ona poziva na hitno preispitivanje vladine politike “nema vakcine, nema posla”, dok drugi u industriji pozivaju ministre da najave neoporezivi bonus za zadržavanje osoblja za njegu u Engleskoj radi jačanja radne snage.
Upravnik staračkog doma koji gubi osoblje zbog politike vakcinacije rekao je za Guardian: „Rad sa malim brojem osoblja svakodnevna je pojava. Čak i koristeći pet ili šest agencija, trenutno mogu pronaći pokriće za možda 60 % smjena.”
Plate zaposlenih u domovima za njegu stagniraju. Prosječno su zarađivali samo 8,50 funti po satu u privatnim domovima za njegu 2020. godine, prema podacima dobrotvorne organizacije Skills for Care. Stope plata često su ograničene nivoima finansiranja od vlasti, a javna potrošnja po osobi je opala od 2011.
Astle je rekao da politika vakcinacije takođe demotiviše osoblje, jer prenosi poruku da je “to sektor koji vas ne cijeni i oduzima vam izbor”. Istakla je da će prema sadašnjim pravilima osoblje za brigu o zdravlju koje je odustalo od posla u ovom sektoru jer ne želi vakcinaciju i dalje moći posjetiti osobe o kojima su se brinuli, jer politike posjeta ne zabranjuju ulazak nevakcinisanim osobama.
Generalni sekretar “Unisona” Christina McAnea opisala je politiku kao nasilje nad osoblje i rekla: „Rasprostranjeno zatvaranje domova za njegu moglo bi biti posljedica, ako zanemare upozorenja. To bi bilo pogubno za starije ljude i one koji ne mogu živjeti bez pomoći.”
Odjel za zdravstvo i socijalnu zaštitu saopštio je da je vlada pokušala pojačati zapošljavanje nacionalnom kampanjom.
“Radimo s lokalnim vlastima i pružaocima usluga kako bismo osigurali odgovarajući broj osoblja koje ima vještine pružanja visokokvalitetne njege kako bi se zadovoljili sve veći zahtjevi”, rekao je portparol.
“Velika većina osoblja za njegu već je vakcinisana, a mi se fokusiramo na poticanje još više osoblja da se vakcinišu kako bi zaštitili svoje kolege i one o kojima brinu.”
Amazon je kontaktiran radi komentara, ali se još nisu izjasnili o ovom problemu.
(Agencije)