Transformisanjem Jedinica za podršku, u avgustu 2019. godine, Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srpske, dobilo je savremenu, kadrovski i materijalno opremljenu formaciju, spremnu da odgovori svim bezbjednosnim izazovima sa kojima se danas susrećemo. Raspoređeni u 12 jedinica, pripremljeni i u svakom momentu spremni da brzo i efikasno reaguju, pripadnici žandarmerije danas dostojanstveno i sa ponosom mogu da nose njen amblem i budu prva linija odbrane građana Republike Srpske.
Formiranjem Žandarmerije, MUP RS je zadržao postojeći kadar jedinice na čijim temeljima je ona osnovana, te je dodatno pripremio i obučio, a kako bi ona nastavila da bude podrška i pomoć opštoj i kriminalističkoj policiji u obavljanju zahtjevnijih zadataka, plan je da se u narednom periodu izvrši i dodatno usavršavanje svih pripadnika. Obuka u trajanju od dva mjeseca sprovodi se u organizaciji Centra za obuku i realizuje se u grupama od po 40 pripadnika mlađih od 35 godina, sa prethodno završenom Policijskom akademijom i najmanje godinom dana radnog iskustva na policijskim poslovima, kao i određenim nivoom fizičke spremnosti.
Žandarmerija, kao jedna elitna jedinica MUP-a RS, nastala je iz potrebe efikasnije koordinacije među jedinicama u sprovođenju komplikovanijih akcija, što se ujedno, pored brojnih drugih smatra njenim primarnim zadatkom, dok je rizikovati čak i sopstveni život i savladavati brojne prepreke, kako bi svim građanima bila pružena potrebna sigurnost njihova svakodnevnica. Njihova profesija je njihov život.
Komanda žandarmerije koju čine komandant, zamjenik komandanta i pomoćnici komandanta, smještena je pri Upravi policije MUP-a RS i predstavlja jednu od novina i karakteristika koje ovu jedinicu razlikuje od ostalih jedinica policije Srpske, kao i svoje prethodnice, jedinice za podršku. Put do njenog formiranja ni malo nije bio lak, ali smatrajući da građani Srpske zaslužuju najveći nivo zaštite, MUP je bio istrajan, te nakon pripreme normativnog osnova sa ponosom predstavio najmlađu, ali po kvalitetu unapređenu jedinicu – Žandarmeriju Republike Srpske.
„Da bismo formirali jednu elitnu jedinicu, kao što je Žandarmerija, polovinom prošle godine morali smo prvo da izmjenimo Pravilnik o unutrašnjoj organizaciji i sistematizaciji radnih mjesta, a nakon toga smo izvršili transformaciju postojećih jedinica za podršku u jedinice žandarmerije, na način da su u svim policijskim upravama ostale po jedna jedinica žandarmerije, osim u Istočnom Sarajevu, gdje zbog geografskih predispozicija imamo dvije jedinice. Takođe, jedna jednica formirana je u sjedištu MUP-a, odnosno pri Upravi policije. Žandarmeriju danas čini komanda Žandarmerije, pri Upravi policije, Jedinica žandarmerije u sjedištu u Upravi policije i jedinice žandarmerije u policijskim upravama na terenu“, rekao nam je Dalibor Ivanić, načelnik Uprave policije.
Posebna obučenost i fizička pripremljenost, savremena oprema i nekoliko vrsta naoružanja simbolizuju Žandarmeriju Srpske, dok se kao najveća prednost ove jednice izdvaja mobilnost i upotreba na području cijele Republike Srpske. Iako svaka jedinica ima svoju bazu, Žandarmerija sadejstvom sa drugim jedinicama iz drugih regija Srpske, prilikom obavljanja rizičnijih zadataka i poslova ispunjava svoj osnovni zadatak.
Poneseni adrenalinom i željom da stručno i predano obavljaju svoju službu pripadnici Žandarmerije danas gotovo po filmskim scenarijima, a u koordinaciji sa krim. službom i opštom policijom sprovode najopsežnije akcije, obezbjeđuju javne događaje u kojima postoji potencijalna prijetnja građanima, učestvuju u uspostavljanju javnog reda i mira, pružaju podršku prilikom zaštite određene ličnosti, pomažu građanima u slučaju elementarnih nepogoda i učestvuju i obavljanju brojnih drugih zadataka.
„Pripadnici Žandarmerije posebno su obučeni i opremljeni za izvršavanje zadataka sa povećanim rizikom. Specijalnom obukom, svi pripadnici žandarmerije osposobljeni su za izvršavanje različitih zadataka koji ih očekuju u budućoj službi. Zajedno sa Specijalnom antiterorističkom jedinicom, Žandarmerija se angažuje u svim uslovima, na različitim geografskim i vremenskim uslovima. Jedan dio vježbi održavamo i u Olimpijskom centru Jahorina, to je pružanje pomoći podrške u spašavanju lica koji su slučajno ostali zaglavljeni na žičarama. Dakle, pored ostalih, sprovodi se i alpinistička obuka. To su specijalizovano opremljene i obučene jedinice za izvršavanje specijalnih poslova i zadataka“, dodaje Ivanić.
Rizičniji bezbjednosni izazovi povjereni Žandarmeriji
Dobri uslovi za rad, savremeno naoružanje, vozila prilagođena svim uslovima terena i čast da se obuče uniforma jedne od najelitnijih jednica MUP-a Republike Srpske pokazali su se kao izuzetno jaki motivi da se savladaju naporne kondicione pripreme i taktičke vježbe, koje predstavljaju kriterijume za selekciju svih budućih pripadnika Žandarmerije. Uprkos izuzetno zahtjevnim pripremama, interesovanje za ovu jedinicu među mlađim policajcima itekako postoji.
„Postoji ogromno interesovanje za pripadnike Žandarmerije, a o tome svjedoči i podatak da se tamo gdje tražimo tri pripadnika, prijavi čak njih 15. Proces selekcije je strogo disciplinovan, jer se radi o jednoj posebno obučenoj i fizički spremnoj jedinici, čiji pripadnik može da bude samo onaj ko ispuni sve zahtjeve. Jedan od razloga tako velikog interesovanja je svakako i opremljenost Žandarmerije. Svaki pripadnik posjeduje novo kratko oružje, minimum jednu dugu cijev, odnosno automat ili automatsku pušku. Oni imaju najmodernije oružje za efikasnu upotrebu u urbanim dijelovima grada, ali isto tako za eventualnu potrebu angažovanja u ruralnim dijelovima. Takođe, koriste specijalna vozila, imaju u svom sastavu i oklopna vozila, popularno zvani BOV-ovi, snajpersko oružje, hemijsko oružje i slično. Sve to doprinosi velikom interesovanju za ovu jedinicu“, ističe Ivanić, načelnik Uprave policije RS.
Izuzetna opremljenost pripadnika Žandarmerije zahtijeva i njihovu stalnu dostupnost i spremnost da se prilogođavanjem na zadate uslove ispune visokorizičniji i zahtijevniji zadaci u cilju zaštite svih građana. Kvalitetna obuka i fizička pripremljenost im, kako kažu to i omogućavaju.
„Žandarmerija Republike Srpske je formirana umjesto bivših jedinica za podršku, pa je samim tim preuzela i njihove poslove i zadatke. Osnovni zadaci Žandarmerije su izvršenje složenijih poslova i zadataka u skladu sa Ustavom i zakonom u cilju obezbjeđivanja bezbjednosti građana i njihove imovine na području cijele RS, pružanje pomoći operativnim upravama, kao što je Uprava kriminalističke policije, Uprava za borbu protiv terorizma i ekstremizma, Uprava za borbu protiv organizovanog i teškog kriminaliteta, kao i pomoć Specijalnoj antiterorističkoj jedinici u izvršenju njihovih zadataka; zatim, vrši poslove održavanja javnog reda i mira na javnim skupovima sa povećanim rizikom, kada je veći i ozbiljniji javni skup uvijek je obezbijeđeno i prisustvo Žandarmerije kojoj je zadatak da obezbijedi taj javni skup, učestvovanje u uspostavljanju javnog reda i mira narušenog u većem obimu, što znači da ukoliko imamo takvo narušavanje javnog reda i mira ili tuču većeg broja lica, uvijek izlaze pripadnici Žandarmerije da reaguju. Zatim, Žandarmerija pruža pomoć redovnim policijskim snagama, opštoj policiji, saobraćajnoj policiji u PU, prilikom izvođenja policijskih akcija sa visokim rizikom, tako da podršku redovnim policijskim snagama uvijek pruža Žandarmerija“, rekao nam je komandant Žandarmerije Dragoslav Banović.
On dodaje da se osnovni zadaci jedinica žandarmerije ogledaju uglavnom u pružanju pomoći opštoj policiji prilikom obavljanja složenijih poslova i zadataka, kao što je lišenje slobode bezbjednosno interesantnih lica, obezbjeđenje javnih skupova, potraga za nestalim licima u ruralnim i teško pristupačnim područjima, pomoć građanima prilikom elementarnih nepogoda kao i obezbjeđenje javnih skupova i manifestacija, te uspostavljanje javnog reda i mira narušenog
u većem obimu.
Jedna od specifičnosti Žandarmerije svakako je i dostupnost, pa tako njeni pripadnici radom u smjenama osiguravaju brzo reagovanje u slučajevima kada se javi potreba za intervencijom.
„Pripadnici žandarmerije rade u smjenama, ukoliko su redovne aktivnosti, ali ono što je jako važno jeste da u svakom momentu imamo jednu određenu ekipu pripadnika Žandarmerije koja je prisutna na poslu za eventualnu potrebu nekog hitnog reagovanja. Prije svega, njihov radni dan se ogleda u vježbanju, treniranju i pripremi za intervencije, a mladi ljudi to vole. Svaki njihov zadatak je visokorizičan, oni se ne angažuju u redovnim poslovnim zadacima, već kao podrška redovnim policijskim snagama“, ističe Banović.
Jedinica žandarmerije – konjica
Po uzoru na mnogobrojne savremene evropske zemlje, koje na svečanostima organizovanim povodom nekog bitnog događaja u prve redove postavljaju svoje konjanike, odajući na taj način počast svim prisutnim ličnostima i zbližavajući policiju sa građanima, MUP Republike Srpske je 2017. godine sistematizovao i svoju Jedinicu žandarmerije – konjicu, organizovanu pri Upravi policije.
Sa radom je počela 2018. godine, a priliku da učešćem u svečanom defileu doprinese stvaranju lijepše slike Srpske, Jedinica žandarmerija – konjica je imala 9. januara, kada je zajedno sa ostalim jedinicama prodefilovala ulicama Banjaluke.
Ljubav prema konjima i policijskom pozivu zbližila je pripadnike ove Jedinice, pa tako danas u službenim prostorijama modernog dizajna, smještene u Centru za obuku u Zalužanima imamo 12 policijskih službenika, koji svakodnevno konje, preuzete iz ergele „Vučjak“ pripremaju za zadatke koje ih očekuju u narednom periodu.
„Pripadnik žandarmerije koji se nalazi u konjici prvo je policijski službenik, pa onda pripadnik jedinice, koji dolazi nakon prethodno sprovedene obuke. Zbog izuzetno dobre saradnje sa brigadom policije u Beogradu, koja posjeduje četu konjanika i ogromno iskustvo, jer je brigada osnovana 1947. godine, imamo punu podršku u osnivanju, obuci i jahanju. Osnovna obuka u Beogradu, koju moraju proći svi naši službenici smješteni u ovoj jednici traje 244 časa koja se provodi kroz tri mjeseca. Konstatno, svaki dan se radi sa konjima, upoznavanje konja, hodanje sa konjima, jahanje, kas, galopi i slično“, rekao nam je komandir ove jedinice Vinko Brborović.
Konj, kao plemenita životinja trebao bi da zbliži građane i MUP RS i svijetu pošalje jednu lijepu sliku zemlje koju predstavlja. Pored toga, cilj i zadaci ove jedinice prvenstveno su preventivnog karaktera, jer bi se korišćenjem ove jedinice u uspotavljanju javnog reda i mira doprinijelo smanjivanju njegovog narušavanja.
„Naša jedinica će u narednom periodu biti upotrebljavana i za održavanje javnog reda i mira, ali to je 90 odsto preventivnog karaktera, jer konj djeluje na masu, na čovjeka i čovjek ima respekt prema službenom konju i jahaču. Pored toga učestvovaćemo na paradama reprezentativnog karaktera, predstavljaćemo MUP i Republiku Srpsku“, dodaje Brborović.
(banjaluka.net)