Prema njegovim riječima, biće zatraženi i podaci o licima optuženim za ratne zločine, njihovoj nacionalnosti i pravnim kvalifikacijama koje su im stavljene na teret sa posebnim osvrtom na zločin protiv čovječnosti.
“Podaci o nacionalnosti se moraju ručno raditi jer ne postoji automatizovana baza podataka, pa će za taj dio posla biti potrebno duže vremena”, kaže Tegeltija.
Potpredsjednik VSTS Ružica Jukić rekla je da je Savjet zatražio da se provjeri informacija Republičkog centra koja je zainteresovala javnost.
“Na neki način će se izvršiti revizija informacija koje su datirale od ranije, a koje se odnose na ljude izabrane u nekom drugom sazivu”, dodala je Jukićeva.
Govoreći o zaključku kojim se traži izmjena Zakona o VSTS da Savjet može u opravdanim slučajevima donijeti odluku o razrješenju, Jukićeva je izrazila sumnju da će to “proći” kod Komisije za legislativu.
“Moramo uskladiti zakone prema članu šest Evropske konvencije za zaštitu ljudskih prava, koji kaže da se neko ne može hitno smjenjivati bez da mu se da pravo da se izjasni i iznese svoje dokaze”, navela je Jukićeva.
Tegeltijin prijedlog da se ovo pitanje zakonski reguliše, Jukićeva je ocijenila kao dobru namjeru.
Ona je potvrdila da će sve sudije i tužioci u BiH biti provjereni te da će, ukoliko se utvrde neke nepravilnosti u radu, biti pokrenut disciplinski postupak.
VSTS BiH usvojio je danas zaključak da Informacija Centra za istraživanje rata i ratnih zločina i traženje nestalih lica Republike Srpske, zajedno sa prilozima, bude dostavljena Kancelariji disciplinskog tužioca VSTS-a BiH, te od njega zahtjeva prioritetno postupanje.
(Srna)