U Aleksincu će danas biti obilježen Dan sjećanja na stradale u NATO agresiji na SR Jugoslaviju 1999. godine.
Obilježavanju Dana sjećanja prisustvovaće predsjednik Srbije i Republike Srpske Aleksandar Vučić i Milorad Dodik, te predsjednik Narodne skupštine Srpske Nedeljko Čubrilović.
Obilježavanje Dana sjećanja na stradale u NATO agresiji biće organizovano na platou ispred Centra za kulturu i umjetnost Aleksinca sa početkom u 20.00 časova.
U toku NATO agresije SR Jugoslavije, Aleksinac je bombardovan u dva navrata. Prvi put 5. aprila 1999. godine u 21.35 časova sa sedam projektila pogođene su dvije centralne gradske ulice. Poginulo je 11 građana, a 50 zadobilo povrede. Uništeno je 700 stambenih objekata, zdravstvene ustanove i privredni objekti.
Aleksinac je ponovo bombardovan u noći 27. na 28. maj 1999. godine i tom prilikom poginulo je troje ljudi.
Agresija NATO-a na Srbiju prva je vojna intervencija u istoriji izvršena na jednu zemlju bez odobrenja Savjeta bezbjednosti UN, a tokom 78 dana, koliko je trajalo, ubijeno je oko 2.500 ljudi.
Izvršeno je 2.300 vazdušnih udara na 995 objekata širom zemlje, pri čemu je korištena i municija sa osiromašenim uranijumom.
Oštećeni su infrastruktura, privredni objekti, škole, zdravstvene ustanove, medijske kuće, spomenici kulture, a materijalna šteta se procjenjuje na više od 30 milijardi dolara.
Bombardovanje je okončano potpisivanjem Vojnotehničkog sporazuma u Kumanovu 9. juna 1999. godine, a tri dana kasnije počelo je povlačenje Vojske Jugoslavije sa Kosova i Metohije i razmještanje međunarodnih snaga, a potom i donošenje Rezolucije Savjeta bezbjednosti UN 1244.
Za zločine NATO-a tokom agresije na SR Jugoslaviju niko nije odgovarao.
SR Jugoslavija je Međunarodnom sudu pravde u Hagu podnijela tužbu protiv osam država članica NATO-a za prekomjernu upotrebu sile i genocid prilikom bombardovanja 1999. godine koja je odbijena 2004. godine, uz obrazloženje da Sud “nije nadležan, jer SR Jugoslavija u trenutku podnošenja tužbe nije bila članica UN”.
Banjaluka: Srbi pamte svoje žrtve, ali i njihove dželate
U Hramu Hrista Spasitelja u Banjaluci danas je služen pomen žrtvama NATO bombardovanja Republike Srpske Krajine, Republike Srpske i Savezne Republike Jugoslavije.
Ministar rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske Milenko Savanović, koji je prisustvovao molitvenom sjećanju na žrtve bombardovanja, ocijenio je da zločinačko bombardovanje Srbije od NATO pakta prije 19 godina nije bilo ničim izazvano, ali da je u tom zločinu stradalo između 1.200 do 1.500 ljudi.
Prema njegovim riječima, svi dogovori i ugovori, potpisani u Rambujeu, vodili su mirnom rješenju, ali je cilj svjetskih moćnika NATO pakta, nezavisno od rezultatima tih dogovora, bio da bombarduju Srbiju i srpski narod.
Savanović je rekao da je neprijatelj smatrao da je problem bila “agresija na Kosovo”, što nije tačno, jer je Kosovo teritorijalni dio Srbije.
Predrag Adamović iz Srpskog sobranja “Baštionik” istakao je da su Srbi hrišćanski narod koji prašta, ali pamte svoje žrtve i njihove dželate.
“Kada to pamćenje pređe u kolektivno naconalno pamćenje zasigurno će nam pomoći da u budućim vremenima donosimo prave odluke”, istakao je Adamović.
On je podsjetio da “Baštionik” već sedmu godinu zaredom prislužuje svijeće i koljivo u srpskim crkvama u pomen Srba ubijenih od NATO bombardovanja.
Molitvenom sjećanju prisustvovali su direktor republičkog Sekretarijata za vjere Dragan Davidović, članovi porodica žrtava NATO agresije, članovi Srpskog sobranja “Baštionik”, te mnogobrojni građani Banjaluke.
U Aleksincu će danas biti obilježen Dan sjećanja na stradale u NATO agresiji na SR Jugoslaviju 1999. godine.
Obilježavanju Dana sjećanja prisustvovaće i predsjednik Srbije i Republike Srpske Aleksandar Vučić i Milorad Dodik, te predsjednik Narodne skupštine Srpske Nedeljko Čubrilović. /kraj/mis/foto/fono/video
Grujičić: Ogromna količina toksičnih sredstava
NATO je hemijska postrojenja u SR Jugoslaviji namjerno bombardovao oružjem sa tragovima plutonijuma koji se nalazi samo u nuklearnim elektranama, a sva količina opasnih sredstava otišla je u vazduh, vodu i zemlju, izjavila je načelnik Klinike za neurohirurgiju Kliničkog centra Srbije Danica Grujičić.
Grujičićeva ističe da su švedska i švajcarska laboratorija, nezavisno jedna od druge, dokazale da u oružju kojim je Srbija bombardovana postoje tragovi plutonijuma koji se nalazi samo u nuklearnim elektranama.
“Oni su namerno bombardovali hemijska postrojenja, naftna postrojenja, elektro postrojenja, gde su tačno znali koja ogromna količina izuzetno opasnih toksičnih sredstava postoji. I to je sve otišlo u vazduh, vodu, zemlju”, kaže Grujičićeva za Radio-televiziju Srbije.
Ona ističe da je direktne posljedice NATO bombardovanja i porasta malignih oboljenja teško dokazati, ali da specijalni tim sastavljen od domaćih i stranih advokata i ljekara u ime žrtava priprema tužbu protiv članica NATO koje su učestvovale u bombardovanju Srbije.
“Zato je važno da se formira kordinaciono telo, a ja evo imam neke naznake da će to biti sledeće nedelje, gde će stručnjaci različitih profila reći šta se desilo, svaki za svoju oblast. Tu su hemičari, fiziko-hemičari, biolozi, ekolozi, te inženjeri poljoprivrede”, navodi Grujičićeva.
Jedan od ključnih dokaza je činjenica da je sud u Italiji osudio italijansku državu, jer su pojedini vojnici, koji su boravili na Kosovu i Metohiji i učestvovali u NATO agresiji, oboljeli od kancera zbog čega im država plaća odštetu.
Na Srbiju je 1999. godine bačeno oko 15 tona uranijuma, a broj oboljelih od kancera je petostruko porastao.
(Srna)