Ministarstvo odbrane BiH godinama je apsolutni rekorder po potrošnji novca među institucijama BiH sa godišnjim budžetom koji dostiže blizu 300 miliona maraka, ali njegovim čelnicima to nije dovoljno, pa su se požalili da nemaju dovoljno novca da bi modernizovali opremu, koja je uglavnom zrela za deponiju.
Rukovodstvo Ministarstva odbrane pripremilo je prednacrt programa rada za narednu godinu u kojem je pobrojalo vizije razvoja, prioritete i probleme. Sudeći prema navodima iz tog dokumenta spisak problema je dugačak, a zajednički imenilac za većinu njih, prema navodima Ministarstva odbrane, je nedostatak novca da bi bili riješeni iako dobijaju tek nešto manje od trećine budžeta svih institucija BiH. Iako je postojao prijedlog da bude smanjen broj pripadnika Oružanih snaga BiH da bi ostalo više novca za modernizaciju naoružanja i opreme, on je glatko odbačen. Ministarstvo odbrane bi i više vojnika i više novca, što se granični sa nemogućim.
Rashodi Ministarstva odbrane u prošloj godini su iznosili oko 260 miliona KM. Najviše novca kao i proteklih godina dato je za plate i naknade zaposlenih, kojih je na kraju godine bilo 10.011.
U prednacrtu programa rada Ministarstva odbrane za 2018. je navedeno da im za projekte i strateške ciljeve treba više novca da bi ih realizovali u potpunosti.
– Nedostatak novca za investicije i dalje uslovljava zastoj u infrastrukturi i opremanju. Tehničko stanje i starosna struktura materijalno-tehničkih sredstava su nezadovoljavajući uz nedovoljna finansijska sredstva za njihovo održavanje ili trajno rješavanje statusa. Težak problem predstavlja i nedostatak novca za izradu i realizaciju značajnih projekata koji će pokrenuti proces modernizacije Oružanih snaga BiH – navedeno je u dokumentu.
Smanjenje broja vojnika koji službuju u Oružanim snagama na 9.200 i planovi za modernizaciju predviđeni su u dokumentu pod nazivom “Pregled odbrane”, koji je, nakon višegodišnjeg zastoja, usvojen u Predsjedništvu BiH krajem prošle godine. Finansijski efekti tog smanjenja su, međutim, simbolični u odnosu na materijalne potrebe Oružanih snaga i probleme koje je u kasarnama detektovao i parlamentarni vojni povjerenik.
Član Zajedničke komisije za odbranu i bezbjednost u Parlamentu BiH u ostavci i poslanik SNSD-a Dušanka Majkić kaže da je jednom prilikom i jedan predstavnik NATO-a kazao da BiH ima dvije mogućnosti da bolje opremi Oružane snage – da poveća budžet ili da smanji broj vojnika i oslobodi dio novca za opremanje.
– Ministarstvo je sprovelo neznatno smanjenje broja vojnika, ali to neće uticati ni na šta. Svake godine enorman novac odlazi za taj resor i svaki put se konstatuje ne samo da nema novca za opremanje nego i da vojska nema šta da jede. Ministarstvo nije dalo pozitivan stav o mogućnosti da budu napravljene male, operativne i dobro obučene Oružane snage BiH na koje bismo se mogli osloniti kada nam zatrebaju, a često trebaju u slučaju prirodnih nepogoda i vanrednih situacija – rekla je Majkićeva.
Prema postojećim projekcijama profesionalna vojna služba će, po raznim osnovama, naredne godine prestati za 361 lice, u 2019. za 778, a u 2020. godini za 729 lica. Do kraja ove godine bi trebalo da vojna služba prestane za ukupno 294 lica. Planom popunjavanja Ministarstva odbrane i Oružanih snaga BiH predviđeno je da ove godine u profesionalnu vojnu službu stigne 270 novih vojnika tako da neće biti bitnijih promjena u personalu.
Izvještaj povjerenika
Na katastrofalno stanje i niz poteškoća u Oružanim snagama BiH nedavno je ukazano i na sjednici Zajedničke komisije za odbranu i bezbjednost Parlamenta BiH, na kojoj je svoje nalaze prezentovao vojni povjerenik Boško Šiljegović. On je utvrdio da na pojedinim lokacijama nema odgovarajuće hrane, da demineri nemaju opreme, da su zgrade u kojima boravi vojska u lošem stanju, a vozila stara decenijama. Čelnici Ministarstva odbrane su te ocjene nazvali medijskim spinom.
Prioriteti Ministarstva odbrane BiH u 2018. godini
* Okončanje primjene reformskih rješenja
* Realizacija planirane obuke u Oružanim snagama
* Prijem personala u profesionalnu vojnu službu
* Realizacija dokumenata “Pregled odbrane” i “Dugoročni plan modernizacije Oružanih snaga BiH 2017-2027”
* Jačanje međunarodne saradnje
* Nastavak izrade sistemskih dokumenata
Troškovi Ministarstva odbrane u 2016. godini (podaci revizora)
* 290,8 miliona budžet
* 188,8 miliona plate i naknade
* 57 miliona naknade troškova zaposlenih
* 4,2 miliona materijalni troškovi