Antić je na konferenciji za novinare rekao da je ta kompanija ponudila kupovinu udela od 63 odsto u RTB-u, biznis plan u vrednosti 1,26 milijardi dolara, uključujući obaveznu investiciju od 350 miliona dolara, izmirenje duga RTB-a od 200 miliona dolara i očuvanje 5.000 radnih mesta.
Ugovor sa izabranim strateškim partnerom RTB-a trebalo bi da bude potpisan u septembru a Zijin bi operativno upravljanje kompanijom mogao da preuzme početkom 2019. godine.
Antić je kazao da je ponuda kineske kompanije bila ubedljivo bolja od druge pristigle ponude, ruske kompanije Ju gold, koja je ponudila investicioni plan u vrednosti 836 miliona dolara, ali da je za to tražila 65 odsto vlasništva u RTB-u.
“Situacija je potpuno jasna i tenderska komisija je uputila Vladi Srbije predlog da za strateškog partnera izabere kompaniju Zijin, i Vlada je neposredno pre ove konferencije donela takvu odluku”, kazao je Antić.
On je kazao da ponuda kinske kompanije podrazumeva i 200 miliona dolara za rešavanje starih dugova prema poveriocima, medju kojima je i kreditor topionice, kao i da se do treće godine uloži 320 miliona dolara za rudnik Cerovo, što treba dugoročno da stabilizuje RTB Bor.
Antić je rekao da ponuda sadrži i investicije u rudnik Majdanpek, borsku jamu i topionicu.
Prema njegovim rečima, stateški partner se obavezao da do treće godine obezbedi punu iskorišćenost kapaciteta topionoce što je oko 80 hiljada tona godišnje, a da do šeste godine proizvodnja kapaciteta topionice bude izmedju 120 i 150 hiljada tona. Dodao je da je trenutna iskorišćenost kapaciteta topionice 43.000 tona.
On je naveo da se Vlada pobrinula da se u postavci tendera nametne obaveza da rešavanje problema ekoloških zagadjenja bude ostavljena strateškom partneru i da se kineski partner po tom principu obavezao da uloži 136 miliona dolara u ekologiju i rešavanje istorijskih ekoloških problema.
“Ciljevi kineske kompanije su ambiciozni, ali obavezujući, to je za nas kapitalno važno”, rekao je Antić i dodao da svi u Srbiji treba da budu ponosni i da će ugovorom sa kineskom kompanijom biti zaštićeni dugoročni interesi Srbije u ekploataciji rudnog bogatstva, kao i korišćenje lokalne infrastrukture.
Prema rečima Antića, uslov da strateški partner preuzme većinsko vlasništvo u RTB-u je uplata najmanje 100 miliona dolara, ali da se iz ponude kompanije Zijin vide da će uplatiti do kraja godine 300 miliona dolara, čeme će steći pravo i da postavi svoj menadžment.
On je negirao da postoji bojazan da ugovor sa Zijinom bude na bilo koji način u suprotnosti sa Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju koji Srbija ima sa Evropskom unijom i da je tenderski postupak bio transparentan i da ne očekuje bilo kakve probleme da se finalizuje.
Ministar finansija Siniša Mali je rekao da RTB sa postojećim poslovanjem doprinosi 0,8 odsto godišnjem bruto društvenom proizvodu (BDP) Srbije godišnje, a sa novim investicijama u narednih šest godina i nekoliko puta većom proizvodnjom to učešće će biti duplirano.
Prema oceni ministra, uspešnoj privatizaciji RTB-a, posle četiri neuspešna pokušaja, doprinelo je to što su javne finansije stabilizovane.
“Srbija je medju tri evropske zemlje po ekonomskom rastu, a očekujemo da sa investicijama u RTB-u budemo na prvom mestu”, rekao je Mali i dodao da rast BDP-a u prvih pest meseci ove godine bio 4,5 odsto, da je suficit u budžetu trenutno 40 milijardi dinara, da je stabilna domaća valuta, da je nastavljen trend pada ušešća javnog duga u BDP-u, a stopa nezaposlenosti pala na 11,9 odsto.
Dodao je da država može da podrži strateškog partnera RTB-a tako što će završiti “Dunavski koridor” i investirati više u infrastrukturu.
Kompanija Zijin jedan je od najvećih kineskih proizvodjača zlata, a druga po veličini u proizvodnji bakarne rude. U devet zemalja zapošljava 17.500 radnika, a prošle godine bila je na 22. poziciji najvrednijih rudarskih kompanija u svetu čije su akcije na berzi.
Godišnji poslovni prihod ove firme iznosi 10 milijardi evra (oko 78 milijardi juana), dok čista dobit grupacije dostiže više od 230 miliona evra (oko 1,8 milijardi juana).
Komisija koja sprovodi tender za izbor strateškog partnera za RTB Bor otvorila je u utorak dve ponude koje su ispunile tražene uslove Zijina i ruske firme Ju gold.
Ruska rudarska kompanija Ju gold osnovana je još 1976. godine, a tokom procesa privatizacije kupio ju je ruski milijarder Konstantin Strukov. U Rusiji ima sedam rudnika zlata i u toj delatnosti je medju tri najveće ruske kompanije.
Rok za dostavljanje ponuda za RTB Bor koji zapošljava oko 5.000 ljudi istekao je 20. avgusta.
Tenderom je bilo predvidjeno da strateški partner RTB-a za udeo u vlasništvu te kompanije mora da investira najmanje 350 miliona dolara, ali nije definisan vlasnički udeo RTB-a koji država iznosi na prodaju.
Podnosilac ponuda mogla je biti domaća ili strana kompanija koja se najmanje 10 godina bavi eksploatacijom ili proizvodnjom bakra ili ostalih plemenitih metala. Ponude za strateško partnerstvo s RTB Bor, osim ove dve kompanije, dostavio je i kanadski Dajmond fild, ali je ta kompanija ispala iz trke zbog nepotpune dokumentacije.
On je za Betu rekao da je njegova ocena ponude izabranog strateškog partnera za RTB koju je dala kineska kompanija zasnovana samo na objavljenim informacijama, koje su nepotpune.
“U ovom trenutku je jedino kineska kompanija Zijin sposobna da uradi ono što očekujemo od tog rudarskog basena jer Kina troši trećinu svetske energije i sirovina i širi svoj uticaj zbog čega je globalna ekonomska sila”, rekao je Savić i ocenio da je to dobra strana ponude tog strateškog partnera.
Ta kineska kompanija, prema njegovim rečima, “nije zalud prevalila hiljade kilometara da bi posle kraćeg vremena otišla, već će ostati, a garancija za uspešno vodjenje posla u RTB je i to što iza nje stoji država”.
RTB Bor je, kako je rekao, “crna rupa” srpske ekonomije jer je napravio gubitak od 1,1 milijardu evra, od čega je država preuzela 900 miliona, a dobro je, prema njegovim rečima, što je kineska firma prihvatila da otplati dug od 200 miliona dolara.
“Srbija je kada se posmatra iz ugla koliko je zadužen RTB mogla da stavi samo katanac na vrata tog rudnika”, rekao je Savić.
On je istakao je da nije očekivao da će država prepustiti većinsko vlasništvo u RTB ili da će, ako ga i prepusti, bar zadržati zlatnu akciju, što znači da neće sebe isključiti iz donošenja nekih strateških odluka.
“Ne znam koliko se država zaštitila i obezbedila učešće u donošenju važnih odluka, sada samo spekulišemo i nagadjamo, ali ako je prepustila zlatnu akciju za vlasništvo od 37 odsto, to nije dobro rešenje jer kada se proda i vlasništvo i upravljanje država može samo da gleda kako se upravlja”, rekao je Savić.
Dodao je da se dokapitalizacijom RTB-a od 350 miliona dolara, na šta se obavezao Zijin, povećava i vrednost udela države Srbije u toj kompaniji za oko 120 miliona dolara.
Istakao je da nije dobro i što, po svemu sudeći, nije oročen period u kome je kineska kompanija dužna da zadrži svih 5.000 radnika.
“Moje iskustvo sa stranim investitorima je da sve što se sa njima pismeno ne reguliše i nije obavezujuće”, rekao je Savić, ali je dodao da, obzirom na to da je strateški partner najavio da će udvostručiti ili utrostručiti proizvodnju, nije nerealno očekivati povećanje broja zaposlenih.