Predsjednik Vlade Republike Srpske Radovan Višković izjavio je danas u Prijedoru da se u trenutnim poplavama na području ovog grada desilo nešto što se moglo spriječiti.
“Ne možemo dozvoliti da nečiji imovinski odnosi budu preči od velikog broja kuća i domaćinstava”, istakao je Višković.
On je napomenuo da manje od 30 metara nasipa, koji je bio u planu i za koji su bila obezbijeđena sredstva, nije urađeno zbog neriješenih imovinsko-pravnih odnosa.
“Zbog imovinsko-pravnih odnosa to se nije uradilo i sad imamo poplavljen veliki broj kuća”, rekao je Višković novinarima u Prijedoru nakon što je s gradonačelnikom Prijedora Milenkom Đakovićem posjetio neka od poplavljenih područja.
On je najavio da će Vlada zajedno sa gradom naći rješenje i da ne može da shvati da nastavak izgradnje nasipa nije dozvolio čovjek čija kuća je, takođe, poplavljena.
“Ako treba Vlada da donese odluku da proglasi tih 30 metara nečije zemlje opštim dobrom, mi ćemo to proglasiti i nasip ćemo uraditi. Da sam imao tu informaciju, ne bih se libio toga da Vlada da naredbu gradu da se tu uradi nasip, bez obzira da li se to nekom u tom momentu svidjelo ili ne”, dodao je Višković.
On je najavio mogućnost da se i u drugim slučajevim vodozaštitnih projekata u eksproprijaciju ide preko Vlade Republike Srpske i proglašenja opšteg interesa.
“Oni koji ne budu bili zadovoljni naknadama koje im po zakonu budu ponuđene, mogu u sudskom postupku da traže svoja prava, ali time neće moći zaustaviti izvođenje tih radova”, rekao je Višković.
On je naglasio da se situacija poput ove neće nikome dozvoliti, ne samo u Prijedoru, da će od ostalih gradonačelnika i načelnika opština tražiti da o ovakvim ili sličnim situacijama na vrijeme upoznaju Vladu, koja će onda donijeti odluku o proglašenju opšteg interesa.
“To je nešto što bi se svuda, u svakom normalnom svijetu radilo. Nemam riječi kada dođem na ovakvo mjesto i vidim ovako tužan prizor da je poplavljeno stotine kuća i domaćinstava, da su ljudi pretrpjeli materijalnu štetu zbog nečijih 30 metara, koji su izgleda vredniji nego sve ove kuće”, dodao je Višković.
Govoreći o štetama nastalim u ovim poplavama, Višković je najavio da će Vlada sa Gradom Prijedorom priteći u pomoć tim ljudima, da je o mehanizmima pomoći sada teško govoriti, te napomenuo da ima sredstava u Fondu solidarnosti, preko kojeg je i 2014. godine prikupljana pomoć.
Gradonačelnik Prijedora Milenko Đaković rekao je da u naselju Gomjenica nasip koji je rađen nakon poplava 2014. godine na jednom mjestu nije sastavljen zbog dugogodišnjih neriješenih imovinsko-pravnih odnosa i da je na tom mjestu voda probila u naselje i zaplavila veliki broj domaćinstava i poplavila određeni broj kuća, ali se još ne zna tačan broj.
Premijer i u Dubici
Predsjednik Vlade Republike Srpske Radovan Višković izjavio je danas u Kozarskoj Dubici da je u područjima ugroženim poplavama u Srpskoj situacija danas povoljnija nego prethodnih dana.
Višković je novinarima u Kozarskoj Dubici rekao da je obišao ugrožena područja u Prijedoru, Novom Gradu, Kozarskoj Dubici i Kostajnici, ističući da je brzom intervencijom svih nadležnih, od lokalne do republičke vlasti, na neki način podignut stepen budnosti građana.
“Mi smo već preko Civilne zaštite 8. maja uputili dopis svim načelnicima i gradonačelnicima lokalnih zajednica da upozorimo na meteorološke prilike koje su se, nažalost, pokazale tačnim”, naveo je Višković.
On je dodao da je u protekla dva-tri dana zapadni dio Republike Srpske pogođen obilnim padavinama, a da su u mnogim lokalnim zajednicama štetu pričinile bujične vode.
Višković kaže da je u Kozarskoj Dubici prijetila opasnost od rječice Moštanice na kojoj je izvršena sanacija nasipa, odnosno gornjeg obodnog kanala na lokaciji Crnac.
“Ovdje smo intervenisali prije dolaska vode i privremeno sanirali taj nasip, a on je odigrao svoju ulogu i izdržao”, rekao je Višković i najavio radove na daljem jačanju tog nasipa.
On je naglasio da će u narednom periodu biti izgrađen parapetni betonski zid u naselju Špilja u dužini od 500-600 metara, koji će Kozarsku Dubicu zaštititi sa svih strana.
Višković je naveo da niko ne može predvidjeti kataklizme i prirodne nepogode.
“Zato smo tu da na vrijeme alarmiramo naše građane i institucije, da učinimo sve da, prije svega, zaštitimo ljudske živote, a poslije toga i imovinu”, rekao je Višković.
On je naglasio da će šteta na poljoprivrednom zemljištu ili pomoćnim objektima biti procijenjena u saradnji sa lokalnim zajednicama.
“Sigurno je da ćemo dio štete nadoknaditi. Moram da budem do kraja iskren, valjda ne očekuju građani da ćemo moći svu štetu nadoknaditi jer nema tog budžeta koji bi to mogao, ali ćemo sigurno pomoći lokalnim zajednicima da na neki način, kroz gorivo ili sjemenski materijal, obeštete ljude za štetu u poljoprivredi”, rekao je Višković.
On je dodao da će konkretne odluke biti donesene kada nakon što bude procijenjena šteta od poplava.
Načelnik opštine Kozarska Dubica Radenko Reljić izjavio je da je premijer Srpske pokazao interesovanje i brigu za građane Republike Srpske, pa tako i stanovnike Kozarske Dubice.
“Upravo na njegovu urgenciju, dva dana prije nego što su počele kiše u Kozarsku Dubicu je stigla mehanizacija koja je izvršila sanaciju nasipa Moštanice, koja je ugrožavala naš grad”, rekao je Reljić.
On je dodao da ga kao građanina i načelnika Kozarske Dubice raduje najava premijera Viškovića da će, u skladu sa mogućnostima budžeta Republike Srpske, nastojati da se od plavljenja zaštite domaćinstva i putna komunikacija u Špilji.
“Imali smo samo u tom mjestu prekid putne komunikacija i ako budu sanirane još ove dvije stvari, Kozarska Dubica u budućnosti može mirno spavati što se tiče poplava”, naglasio je Reljić.
Posjeta Novom Gradu
Premijer Republike Srpske Radovan Višković izjavio je danas u Novom Gradu da očekuje da je prošlo najteže kada je riječ o poplavama koje su prethodnih dana zahvatile lokalne zajednice u Srpskoj.
Višković je rekao da su institucije bile na oprezu, poučene iskustvima iz 2014. godine, te da je Civilna zaštita još 8. maja poslala dopis svim načelnicima i gradonačelnicima sa preporukom da se prati situacija.
“Procjene Republičkog hidrometeorološkog zavoda su se obistinile i bilo je lokalnih zajednica gdje je za kratko vrijeme palo 170-200 litara kiše za nekoliko sati. Ogromnu štetu pričinile su bujice”, naveo je Višković.
On kaže da je prioritet bila zaštita ljudskih života, a zatim materijalno- tehničkih dobara.
“Najveći problem biće poplavljeno poljoprivredno zemljište i usjevi, ali ima i poplavljenih objekata. Vlada će, nakon što lokalne zajednice procijene štetu, pomoći u sanaciji”, rekao je Višković.
On je sa načelnikom opštine Miroslavom Drljačom obišao prepumpnu stanicu grad koja je osnov odbrane ove opštine.
“Upoznao sam se o načinu odbrane Novog Grada koji je specifičan jer je gradsko područje niže od nivoa rijeke, ali nije poplavljeno. Vlada će nastojati da projektima Svjetske banke ili na drugi način obnovi prepumpnu stanicu ili da se stanica stavi na veći nivo pogonske sigurnosti kako bi ova lokalna zajednica bila zaštićena”, izjavio je Višković.
On je naveo da je danas posjetio i Kostajnicu gdje je, zahvaljujući intervenciji Vlade Srpske, uređeno korito rječice Tavije koja je ranije pravila problem, a ove godine to nije bio slučaj.
“U narednom periodu treba raditi projekte koji će biti dugoročno rješenje, a ne samo zaštita u datom trenutku”, kaže Višković.
On je naveo da je u Prijedoru problem nastao zbog neriješenih imovinskopravnih odnosa jer nije sastavljen nasip zbog čega je poplavljeno više od 200 stambenih objekata.
“Zbog nekih 30 metara kvadratnih nastala je ogromna šteta. To se ne smije dozvoliti u narednom periodu”, rekao je Višković.
Drljača kaže da se premijer Višković i prije posjete opštini Novi Grad svakodnevno informisao o situaciji u ovoj lokalnoj zajednici.
“Vodostaj opada i nadamo se da izlazimo iz problema. Objekat na kojem se zasniva odbrana je iz pedesetih godina prošlog vijeka i razgovarali smo, ne samo kako da saniraramo štetu od ovih poplava, nego kako da u budućnosti napravimo efikasan sistem da bismo bili zaštićeni”, rekao je Drljača.
U Novom Gradu su od sinoć u 22.00 časa na snazi vanredne mjere zaštite od poplava, a vodostaj Une i Sane danas je u blagom opadanju.
(Srna)