Uprava za indirektno oporezivanje BiH (UIO) je od 15. septembra započela pojačane kontrolne aktivnosti u vezi s pravom na odbitak ulaznog PDV-a za motorna vozila, gdje je izvršena njihova prenamjena iz putničkih u teretna vozila, potvrđeno je za banjaluka.net u UIO.
Naime, uočeno je da se poslednjih mjeseci i veoma skupi i luksuzni automobili atestiraju kao “teretna vozila”, što je upalilo alarm u UIO, te su analizom izvršenih dodatnih razreza u postupcima kontrola u proteklom periodu uočili kako su dodatni razrezi kod poreznih obveznika, sve češće, posljedica osporavanja prava na odbitak ulaznog poreza prilikom nabavke putničkih motornih vozila, za koja je prije ili nakon nabavke izvršeno prepravljanje u “teretna” motorna vozila.
S tim u vezi, Sektor za poreze UIO, u skladu sa sačinjenim Planom kontrolnih aktivnosti u vezi sa osnovanošću korištenja prava na odbitak ulaznog PDV-a, u situacijama nabavke i pretvaranja putničkih motornih vozila, otpočeo je pojačane aktivnosti provođenja značajnog broja kontrola, a sve to kako bi se provjerila osnovanost korištenja ulaznog PDV-a kod obveznika koji su u proteklom periodu izvršili nabavke takvih vozila. U planu je da se izvrši približno 300 kontrola kod obveznika koji se nalaze u sistemu PDV-a.
“Svakako želimo istaći da se pravo na odbitak ulaznog PDV-a u skladu sa Zakonom o porezu na dodanu vrijednost u BiH samo može ostvariti ukoliko obveznik nabavlja vozilo koje će nedvosmisleno i isključivo koristiti za poslovne svrhe. Sve ovo se u postupku kontrole kod svakog poreskog obveznika mora i dokazati. Obveznicima koji su izvršili pravo na odbitak ulaznog PDV-a samo zato što su nakon uvoza putničkih motornih vozila, ista raznim atestima prenamijenili u teretna, a koja se ne koriste za isključivo u poslovne svrhe, u kontrolama će se utvrditi dodatni razrez poreske obaveze, obračun zateznih kamata i biće im izdan prekršajni nalog (kazna: 50 odsto utvrđene obaveze za pravno lice i 50 odsto utvrđene obaveze za odgovorno lice)”, kaže Ratko Kovačević, portparol UIO.
Međutim, pojedini stručnjaci iz obasti indirektnih poreza smatraju da je postupak dokazivanja kako se koristi automobil sporan, jer u UIO ne postoji jedinstven obrazac po kojem je to moguće dokazati, već se oslanjaju na diskreciono mišljenje inspektora. Naravno, ukoliko poreski obveznik smatra da su mu u postupku kontrole osporena zakonska prava, ima mogućnost žalbenog postupka prvostepenom organu u UIO, te drugostepenom organu UIO, kao i da pokrene upravni spor pred nadležnim sudom nakon završenog upravnog postuppka u UIO.
U dodatnom pojašnjenju kako će inspektori tačno utvrditi da li se “teretni” auto koristi isključivo u poslovne svrhe ili je došlo do zlupotrebe od poreskih obveznika, Kovačević pojašnjava da su Zakonom o porezu na dodanu vrijednost u BiH, kao i Pravilnikom o primjeni zakona o PDV-u, propisani uslovi koje poreski obveznik mora ispuniti da bi ostvario pravo na odbitak ulaznog PDV-a prilikom nabavke i korištenja motornog vozila.
“Osnovni uslov je da obveznik vozilo isključivo koristi u poslovne svrhe za obavljanje poslovne djelatnosti za koju je registrovan. Sam teret dokazivanja je na poreskom obvezniku. Svakako da će inspektori UIO tražiti kompletnu i obimnu dokumetaciju iz koje će biti vidljivo u koje svrhe je korišteno određeno vozilo. Inspektori će obavezno izvršiti fizički pregled vozila, utvrditi da li su sačinjavani putni nalozi za predmetno vozilo za svaki pređeni kilometar i isto provjeriti sa kilometar-satom u vozilu, provjeravaće se da li upisane kilometraže nekih relacija u putnom nalogu odgovaraju stvarnoj udaljenosti. Provjerava se takođe da li utrošak goriva odgovara stvarno prijeđenim kilometrima, da li je upisane relacije moguće uvezati sa izlaznim fakturama – otpremnicama ili internim dokumentima o isporuci ili prelokaciji robe, vršiće se provjera koja vrsta robe se prevozila u vozilima, provjeravaće se i koja sve lica su koristila vozila itd. Na osnovu prethodno pomenutih provjera biće jasno da li su vozila isključivo korištena u poslovne svrhe ili nisu”, kaže Kovačević.
U UIO naglašavaju da u kontrolama ne osporavaju pribavljene ateste o tome da je riječ o teretnim vozilima, niti nće to biti predmet kontrole od strane UIO.
“Postoje ovlaštene institucije koje će provjeravati opravdanost izdavanja pomenutih atesta. UIO će u kontrolama utvrditi da li je obveznik imao pravo na odbitak ulaznog PDV-a za nabavku vozila i za ostvarene troškove korištenja predmetnog vozila, ili nije, što zavisi od činjenice da li je vozilo bilo isključivo korišteno u poslovne svrhe”, zaključuje Kovačević.
(banjaluka.net)