Bosna i Hercegovina se i u posljednjih deset godina suočila sa nekoliko terorističkih napada, u kojima je bilo poginulih, teško i lakše ranjenih, a koje su opet izvršili islamski fanatici iz BiH, odnosno osobe povezane sa vehabijskom zajednicom u BiH i radikalnim islamistima.
U BiH i danas ima dosta radikalnih islamista koji se pod krinkom vjere okupljaju u svojim paradžematima i samo čekaju trenutak da im njihovi mentori daju krvavi zadatak, koji će oni zbog svojih ubjeđenja i ideologije koju propovjedaju u desetinama paradžemata u FBiH, bez pogovora učiniti. O tim temama i takvim licima, nažalost, malo ko želi da piše ili priča, a i oni sami su se u posljednje vrijeme utišali i „povukli“ iz javnosti, a svima nama koji iole poznajemo problematiku terorizma i ekstremizma je jasno da kada se oni pritaje i povuku u tišinu, možemo očekivati velike probleme i nasilne poteze. To je ogroman problem kojim se u ovoj zemlji bave samo neke od policija, što je naprosto nedovoljno i takav problem zaslužuje široku reakciju i podršku svih institucija i građana, zarad bezbjednosti svih nas.
U ovom tekstu, koristeći dokumentaciju bezbjednosnih službi u BiH, donosimo nastavak hronologije terorističkih napada u BiH u periodu od 2010. do posljednjeg koji je imao takve elemente, a dogodio se krajem 2015. godine. U tom periodu, svi izvršioci bili su pripadnici vehabijskog pokreta i sljedbenici radikalnog islama, a napadani su političari, policajci, vojnici, pa čak i Ambasada SAD u BiH.
Naime, sama ova retrospektiva koju smo objavili u tri nastavka na portalu opcija.net nedvosmisleno govori o pozadini samih dešavanja u kojima neposredno učešće islamskog radikalnog faktora u svakom pojedinačno opisanom krivičnom djelu ukazuje na činenicu da se metodologija stvaranja sukoba i incidenata koja je nekada bila karakteristična za Bliski istok, postepenom radikalizacijom društva, prenijela i na teritoriju BiH.
U nastavku pročitajte detalje o terorističkim napadima koji su zatresli BiH i o onima koji su ih isplanirali i počinili u posljednjih deset godina:
* 11.04.2011. godine izvršen je atentat na poslanika HDZ-a u skupštini Zeničko-dobojskog kantona Ivu Tadića. Eksplozivna naprava slabije razorne moći aktivirana je ispod Tadićevog automobila na parkingu zgrade kantonalnih institucija, nakon što je sjeo u vozilo. Apelaciono vijeće Suda BiH je 18.07.2013. godine za ovo djelu osudilo Zijada Derviševića na šest godina zatvora, Amela Sefera na pet godina i šest mjeseci zatvora, a Sašu Bonića na pet godina.
* 28.10.2011. godine naoružan automatskom puškom, municijom i dvije ručne bombe, Mevlid Jašarević je oko 50 minuta pucao na zgradu američke ambasade u Sarajevu i tom prilikom je ranio jednog policajca. Tokom tih 50 minuta ispalio je 105 metaka iz automatske puške držeći grad Sarajevo u blokadi. Tom prilikom Jašarević je teško ranio policajca Mirsada Velića, a u samom gradu je nastupila panika i haotična situacija. Jašarevića je u jednom trenutku policijske blokade prostora oko američke ambasade pogodio i onesposobio snajperista MUP-a Kantona Sarajevo, nakon čega je uhapšen. Tužilaštvo BiH je, nakon sprovedene istrage, 23. aprila 2012. godine podiglo optužnicu protiv Jašarevića i njegovih pomagača, vehabija Emraha Fojnice i Muniba Ahmetspahića koji su optuženi za pripremu i izvršavanje terorističkog napada na Ambasadu SAD u Sarajevu. U sudskom postupku Tužilaštvo BiH je ranije zatražilo maksimalnu kaznu od 20 godina zatvora za Jašarevića smatrajući da je Tužilaštvo dokazalo da je on počinio krivično djelo terorizam, ali Sud BiH je izrekao kaznu zatvora od 15 godina ocjenjujući je odgovarajućom, uzimajući olakšavajuću okolnost što se Jašarević tokom suđenja iskreno pokajao za počinjeno djelo. U sudskom postupku Fojnica i Ahmetspahić su oslobođeni optužbi da su organizovali terorističku grupu koja se dovodi u vezu sa napadom na američku ambasadu, jer prema nalazu Suda BH takvu tvrdnju Tužilaštvo nije uspjelo dokazati, iako su na automatskoj pušci koju je koristio Jašarević, pronađeni DNK profili koji pripadaju Fojnici.
Emrah Fojnica je 2014. godine poginuo u samoubilačkoj akciji ratujući na strani islamskog kalifata, dok je Munib Ahmetspahić, zvani Ebu Davud, 2019. godine od strane Suda BiH osuđen na tri godine zatvora zbog ratovanja u Siriji.
* 27.04.2015. godine oko 18.50 časova ispred zgrade Policijske stanice Zvornik zaustavilo se vozilo marke Golf, regitarskog broja E62-J-490, iz kojeg je izašao Nerdin Ibrić iz Kučić Kule u opštini Zvornik. Odmah po izlasku iz vozila Ibrić je počeo pucati i tom prilikom je ubio policajca PS Zvornik Dragana Đurića. Nakon toga, Ibrić je nastavio da puca prema policajcima koji su se nalazili u prostoriji za otpremu smjene, gdje je ranio policajca Stevu Milovanovića. U tom trenutku policajac Željko Gajić je uzvratio pucanjem iz službenog vatrenog oružja, te je i on sam ranjen u razmjeni vatre. Na pucanje Ibrića, uzvratili su i pripadnici Jedinice za podršku Stanice javne bezbjednosti Zvornik i tom prilikom su lišili života Ibrića u hodniku zgrade PS Zvornik. Na lice mjesta je izašao tužilac Tužilaštva BiH koji je navedeno krivično djelo okvalifikovao kao krivično djelo terorizma, a na licu mjesta su bili i tužioci Specijalnog tužilaštva i pripadnici SIPA. Izvršen je pretres objekata koje koristi Ibrić u mjestu stanovanja, kao i objekti u mjestu Šetići kod Zvornika koje koriste Fatih Hasanović i Kasim Mehidić, te drugih lokacija kao što su objekti u Dubnici kod Kalesije i Kula Gradu kod Zvornika koje je koristio Muhamed Demirović. Takođe, izvršeno je i pretresanje objekta mesdžida u Dubnici u koje je Ibrić išao na vjerske obrede. Hasanović i Mehidić su uhapšeni i njima je određen pritvor od strane Suda BiH u trajanju od mjesec dana. Sudski postupak za ovaj slučaj nije vođen.
Inače, Hasanović je 2016. godine sporazumno priznao krivicu za učešće na ratištima u Siriji i osuđen je na kaznu od godinu dana zatvora.
* 18.11.2015. godine oko 19 časova u Ulici Safeta Zajke 241 u Rajlovcu došlo je do pucnjave iz automatske puške u kojoj su ubijena dva pripadnika Oružanih snaga BiH, a to su vojnici Armin Salkić iz Viteza i Nedeljko Radić iz Nevesinja. Oni su radili na formacijskim mjestima vozača u bataljonu Vojne policije Brigade taktičke podrške. Ubistvo je izvršio Emir Omeragić, pripadnik vehabijskog pokreta. On je ušao u kladionicu i uzvikujući “Alahu ekber” otvorio vatru po navedenim vojnicima, te nakon toga pobjegao u porodičnu kuću koja se nalazi u Ulici Ibrahima Perviza broj 14 na Sokolju. Specijalne jedinice policije opkolile su kuću, ali on je ubrzo izvršio samoubistvo aktiviranjem ručne bombe.
(opcija.net)