Članovi Glavnog odbora Srpske demokratske stranke na sjednici koja je zakazana za subotu u Istočnom Sarajevu razmotriće platformu SDS-a za razgovore sa drugim strankama nakon opštih izbora 2018. godine, u kojoj su navedeni stavovi potpuno identični onima koje zagovaraju Milorad Dodik i SNSD.
U predloženoj platformi koja je u posjedu “Glasa Srpske” navodi se da će “SDS štititi ustavnu poziciju RS, njen teritorijalni integritet i ustavno-pravni suverenitet zasnovan na Dejtonskom mirovnom sporazumu”.
– SDS je protiv bilo koje varijante promjene Ustava BiH koja zadire u ustavne nadležnosti RS, te naglašava da je promjena Ustava BiH prihvatljiva samo u dijelu koji se odnosi na implementaciju presude Evropskog suda za ljudska prava u predmetu “Sejdić i Finci”. SDS potvrđuje da je protiv prenosa nadležnosti i smatra da treba preispitati svrsishodnost svih do sada prenesenih nadležnosti – navodi se u platformi.
Sljedeća stavka u platformi je da SDS smatra neophodnim zatvaranje Kancelarije visokog predstavnika i drugih oblika međunarodne uprave, te da će insistirati na donošenju zakona o Ustavnom sudu BiH, koji će omogućiti zamjenu stranih sudija domaćim.
– SDS podržava dalje korake BiH ka punopravnom članstvu u Evropskoj uniji uz dalje jačanje RS na tom putu. Kada su u pitanju vojne integracije, SDS ostaje dosljedan stavu da je u najvišem interesu RS i srpskog naroda da slijedi stavove Srbije – navodi se u platformi.
Na kraju, SDS smatra da temeljne reforme pravosudnog sistema i izbornog zakonodavstva moraju biti prioritetna pitanja u narednom četvorogodišnjem periodu.
Politički analitičar Radomir Nešković kaže da se na osnovu platforme SDS-a slobodno može zaključiti da nema prepreka za saradnju SDS-a i SNSD-a na nivou BiH.
– Ne vidim nijedan razlog da ne sarađuju ako su im potpuno identični stavovi, a to bi se moglo pozitivno odraziti i na odnose tih dviju stranaka na nivou RS – kaže kratko Nešković.
I kada je riječ o Republici Srpskoj, stavovi SDS-a se uveliko poklapaju sa javno proklamovanim stavovima i politikama SNSD-a i ostalih stranaka vladajuće koalicije.
– Republici Srpskoj su potrebne ozbiljne reforme i nova ekonomska i poreska politika koja treba za posljedicu da ima povećanje prosječne plate na 1.000 KM. Potrebna je reforma zdravstvenog i penzionog sistema, zatim reforma socijalnog sektora, obrazovnog sistema i javne uprave, kao i restrukturiranje javnih preduzeća – navodi se u platformi.
Srna i RTRS opoziciji
SDS se zalaže za potpunu slobodu medija, pri čemu smatra da je urgentno potrebno osloboditi političkog uticaja Javni servis RTRS i Srpsku novinsku agenciju – Srna, i staviti ih u funkciju objektivnog i nepristrasnog informisanja svih građana.
– SDS smatra da treba promijeniti upravljačku strukturu na RTRS-u i u Srni u kojoj će većinu imati predstavnici opozicije – navodi se u platformi SDS-a.
(Glas Srpske)