U opštini Kula Norinska, blizu ušća Neretve u Jadransko more, kod Metkovića u Hrvatskoj, projekt tvornice električnih automobila i skutera u poslovnoj zoni Nova Sela ide ka realizaciji.
Korak ka završetku toga za Neretvu važnog investicijskog projekta je i nedavno potpisivanje kupoprodajnog ugovora između Općine Kula Norinska i tvrtke “Green Tech Group” za parcele u poslovnoj zoni Nova Sela, na kojima će investitor graditi tvornicu, piše Slobodna Dalmacija.
Uskoro se očekuje i početak radova na uređenju komunalne infrastrukture unutar poslovne zone koja se nalazi nedaleko od međunarodnoga graničnog prijelaza Nova Sela. Riječ je o kineskom investitoru Karlu Soongu i njegovu hrvatskom partneru Antonyju Ninčeviću (tvrtka “Green Tech Group” registrirana je u Zadru) koji će se baviti proizvodnjom električnih skutera i automobila. Na tim poslovima proizvodnje i sklapanja električnih vozila u idućih nekoliko godina moglo bi se zaposliti i do 500 radnika. Ukupna vrijednost investicije procijenjena je na oko 100 miliona eura.
Naime, Općina Kula Norinska raspisala je javni natječaj za prodaju neizgrađenoga građevinskog zemljišta na području poslovne zone Nova Sela. Budući investitor kupuje 53 tisuće kvadrata prostora u poslovnoj zoni Nova Sela te se uskoro očekuje početak radova na uređenju prostora. Prvi put u dolini Neretve ostvarena je poslovno-tehnička suradnja jedinice lokalne uprave, u ovom slučaju Općine Kula Norinska i investitora, tvrtke “Green Tech Group”.
Kako piše Slobodna Dalmacija, prometnice i prateću infrastrukturu financirat će Općina Kula Norinska, i to novcem koji će investitor uplaćivati na ime kupoprodajne cijene, što je preduvjet daljnjeg napretka same investicije. Tako Općina Kula Norinska budućem investitoru daje besplatno zemljište jer će se za cijenu zemljišta graditi infrastruktura u poslovnoj zoni. Osim zapošljavanja lokalnog stanovništva, u općinski proračun slijevat će se i novac od komunalne naknade jer će buduća tvrtka za proizvodnju električnih vozila biti registrirana u poslovnoj zoni.
(indikator.ba)
Kako je “počela” proizvodnja električnih automobila u RS?
U Fabrici „Jakše“ u Aleksandrovcu kod Laktaša je prezentovan elektromobil čije se komponente, u vrijednosti od 10.000 evra po automobilu, proizvode u Republici Srpskoj.
Vozi na struju i ne zagađuje okolinu. Ministri su ga pohvalili, a Nijemci kupili. Bolja preporuka mu ne treba. Prvi automobil na struju proizveden je i u Srpskoj, a isprobaće ga njemačke pošte. Konačni ugovor trebalo bi da bude potpisan u junu sledeće godine.
Na prezentaciji prvog elektromobila okupili su se i poznati. Neki od njih su se sami uvjerili u sigurnost tog četvorotočkaša. Srpski stručnjaci su smislili kako bi mogao da izgleda i elektro – taksi, ali će se na to vozilo još sačekati.
Potpredsjednik Vlade Republike Srpske Jasmin Komić istakao je da Vlada Srpske podržava aktivnosti preduzeća „Nikola Tesla“, koje je nosilac projekta „elektromobil“.
„Realizacijom ovog projekta pokazali smo da imamo znanje i tehnološka rješenja za proizvodnju komponenti za elektromobil“, rekao je novinarima Komić, koji je i ministar nauke i tehnologije Srpske.
Ministar industrije, energetike i rudarstva Republike Srpske Željko Kovačević ocijenio je da su kompanije iz Republike Srpske sposobne da realizuju najzahtjevnije tehnološke projekte.
Vršilac dužnosti direktora preduzeća „Nikola Tesla“ Dragan Vučetić istakao je da je veoma važno da Republika Srpska razvije sopstvenu proizvodnju, kako bi profitirala na evropskom i svjetskom tržištu, te da elektromobil uspješno koriste njemačke pošte.
Njemačka firma ga je zamislila, a domaće ga napravile. Elektromobil je, tvrde domaćini, spreman za put u svijet.
Pedeset pet automobila na struju isporučeno je na njemačko tržište. Kako su nam potvrdili u preduzeću Nikola Tesla, i srpsko tržište je zainteresovano za ovu vrstu vozila.
Kako je propala proizvodnja električnih automobila u RS?
Pripadnici Uprave kriminalističke policije (UKP) MUP-a RS u saradnji s njemačkim Interpolom i dalje vode istragu protiv bivšeg vršioca dužnosti direktora javnog preduzeća “Nikola Tesla” Dragana Vučetića koji pokušava da zametne tragove svojih mahinacija.
Tokom istrage, saznaje Press, utvrđeno je da je Vučetić u martu prošle godine, kada je smijenjen s mjesta direktora, praktično ugasio preduzeće “Nikola Tesla GMBH” koje je registrovao u Kelnu i koje mu je služilo za izvlačenje novca iz RS.
Krivična prijava protiv Vučetića zbog sumnje da je zloupotrijebio službeni položaj i izvršio poslovnu prevaru kojom je preduzeću “Nikola Tesla” uzrokovao štetu od 1.104.878 KM podnesena je početkom juna ove godine. Ipak, MUP Srpske i dalje vodi istragu o Vučetićevim mahinacijama, što je za Press potvrdio i portparol MUP-a RS, Milan Salamadija. On je potvrdio i da su u okviru istrage u predmetu “Nikola Tesla” nedavno dobijeni podaci od njemačkog Interpola.
– MUP RS je, između ostalog, dobio podatke o mjestu prebivališta Dragana Vučetića, kao i o sjedištu preduzeća “Nikola Tesla GMBH”. U interesu istrage ne možemo da govorimo o detaljima – kaže Salamadija.
Dragan Vučetić je preduzeće “Nikola Tesla GMBH” registrovao u sudu u Kelnu, a kao sjedište preduzeća navedena je adresa u gradiću Bedburg koji broji oko 25.000 stanovnika, piše Press.
– Mjesto njegovog prebivališta je u Bernhajmu, a zakupnina za prostor u Bedburgu u kojem je bilo prijavljeno Vučetićevo preduzeće otkazana je prije 18 mjeseci, što znači da je Vučetić odavno počeo da zameće tragove. Policija Srpske sarađuje s Interpolom, a istraga će se morati voditi putem međunarodne pravne pomoći, što je zbog svoje proceduralne prirode prilično sporo – kaže Presov izvor.
Dragan Vučetić se, prenosi Pres, odrekao državljanstva BiH još 2010. godine, odnosno prije nego što je došao u BiH i prije nego što je imenovan za direktora javnog preduzeća “Nikola Tesla”, za koje je RS garantovala kredit od 12 miliona KM. Početkom juna ove godine, kada je protiv Vučetića podnesena krivična prijava Specijalnom tužilaštvu RS, iz MUP-a RS precizirano je da Vučetića sumnjiče da je zloupotrebu službenog položaja i poslovnu prevaru izvršio u periodu od 9. oktobra 2012. do 24. marta 2014. godine i omogućio sticanje protivpravne imovinske koristi firmi “Nikola Tesla GMBH” iz Kelna od 500.175 KM.
Iz MUP-a Srpske tada je pojašnjeno da je Vučetić protivpravnu imovinsku korist stekao tako što je po projektu “Elektromobil” izvršio isporuku robe i usluga preduzeću “Nikola Tesla GMBH” Keln, a istovremeno preduzeće “Nikola Tesla” Banjaluka opteretio izdajući mjenice u njeno ime i na njen teret kao garanciju da će preduzeće iz Kelna, tj. iz Bedburga ispuniti preuzete obaveze.
– Dragan Vučetić bio je odgovorno lice u oba preduzeća, a protivno statutu i odluci Vlade RS kao većinskog vlasnika “Nikole Tesle” d.o.o. Banjaluka, osnovao je istoimeno preduzeće u Njemačkoj – objašnjeno je tada iz MUP-a RS.
Vlada je 25. marta prošle godine smijenila Vučetića s direktorske pozicije u preduzeću “Nikola Tesla”, ali nikada nisu objavljeni zvanični razlozi za njegovu smjenu. Iz Ministarstva civilnih poslova BiH početkom aprila ove godine potvrđeno je medijima da se Dragan Vučetić odrekao državljanstva BiH još 2010. godine.
(ATV, 31. 10. 2015)