Istanbulska policija u nedjelju je uhapsila glavnog urednika internetske stranice ‘Sputnjik’ na turskome jeziku, koju financira Kremlj, usred sve većih napetosti između Ankare i Moskve, rekao je njegov poslodavac.
Glavni urednik Sputnjika u Turskoj Mahir Boztepe priveden je i u policijskom je pritvoru, na Twitteru je objavila glavna i odgovorna urednica agencije Sputnjik Margarita Simonjan.
“Policija je upala u naš ured u Istanbulu. Uhićen je naš novi suradnik (…) Turska, što se događa?”, ogorčeno je reagirala.
Nekoliko sati prije Boztepea, u Ankari je uhapšeno još troje suradnika Sputnjika, izvijestili su Simonjan i nevladina organizacija Reporteri bez granica.
Pripadnici turske policije su danas, oko 13.20 stigli u redakciju Sputnjika u Istanbulu, zahtijevajući sastanak s predstavnicima agencije. Tada su u uredu bili samo dežurni novinari. Policajci su izjavili da neće napustiti prostorije agencije dok se ne sastanu s predstavnicima agencije.
Kazali su da ih “traže” zbog članka objavljenog u subotu, koji je u Turskoj izazvao kontroverze. U tom tekstu Sputnjik naziva “ukradenom” pokrajinu Hatay koja je u Tursku bila integrirana 1939., kada ju je prepustila Francuska koju je tadašnja Liga naroda ovlastila da upravlja Sirijom kako bi osigurala neutralnost Ankare tokom Drugog svjetskog rata.
Sinoć su nepoznate osobe upale u stanove novinara Sputnjika iz redakcije u Ankari, turskih državljana, prijetili im i optužili ih za izdaju zemlje zbog suradnje s Rusima.
Incident je uslijedio dan nakon protesta ispred ruskog konzulata u Istanbulu i pogoršanja stanja u sirijskome Idlibu.
Rusko ministarstvo vanjskih poslova pozvalo je u nedjelju turske vlasti da “intervenišu” i “zagarantuju sigurnost novinara ruskih medija”.
Nije ustanovljeno kršenje zakona
Glavni urednik Sputnjika Turska Mahir Boztepe pušten je na slobodu, saopštila je danas oko 16 časova njegova supruga. Prethodno je oslobođeno još troje novinara koje je privela turska policija.
Tursko Tužilaštvo nije ustanovilo da su oni na bilo koji način prekršili zakon. Novinari su izašli iz zgrade Palate pravde u Ankari, gde su dočekani aplauzima.
O situaciji u vezi s novinarima Sputnjika u Turskoj razgovarali su telefonom i šefovi diplomatija dve zemlje, a ruski ministar Sergej Lavrov je turskom kolegi Mevlutu Čavušogluu preneo da je neophodno da stvar bude što pre rešena i da se novinarima osigura bezbednost.
(Agencije)