Početak školske godine predstavlja period kada svaki kućni budžet dolazi u krizu. Djeca se raduju novom početku, mirisu novih knjiga i šarenilu školskog pribora, dok roditelji brinu kako pokriti sve troškove koje početak škole donosi sa sobom. Ako na vrijeme niste planirali i počeli štedjeti za ovaj period godine možete se naći u problemu. Zbog toga vam donosimo nekoliko savjeta kako da ove troškove svedete na razuman i prihvatljiv nivo.
Prvi korak je uvijek dobar spisak
Prije nego što se uputite u bilo kakvu kupovinu najbolje je da napravite spisak svih stvari koje su neophodne vašem školarcu. Spisak knjiga koje su potrebne ste vjerovatno već prije par mjeseci dobili od škole, ali o tome se možete informisati i u knjižarama. Za svaki predmet, pored udžbenika, potrebna je sigurno jedna ili dvije sveske, zatim olovke, flomasteri i drugi pribor zavisno od razreda u koji dijete ide. Spisak svih ovih stvari možete zabilježiti na listu papira ili u telefon koristeći aplikacije kao što je Wunderlist.
Odredite prioritete
Iako sigurno želite da sve neophodne stvari kupite što prije i na taj način precrtate ovu obavezu sa ličnog spiska obaveza, razmislite o tome da ipak nabavku pojedinih stvari odložite. Može vam se desiti, na primjer da kupite radne sveske ili vježbanke koje nastavnik ili učitelj neće tražiti. Zašto biste trošili novac na stvari koje neće biti iskorištene? Upravo zbog toga razmislite o tome da prvo popričate sa nastvnicima u školi i uvjerite se šta je zaista djetetu potrebno, a šta ne.
Kako biste obavili kvalitetnu nabavku školskog pribora i knjiga popričajte i sa drugim roditeljima kako biste od njih čuli koje su im se školske potrepštine pokazale dobre, a koje su bile čisti promašaj. Iz iskustva drugih roditelja dosta možete naučiti i na taj način čak i uštedjeti.
Nakon što ste se informisali kod nastavnika i drugih roditelja možete prvobitni spisak podijeliti na dva dijela, odnosno na stvari koje će školarcu biti neophodne u prvih mjesec dana i stvari koje mogu sačekati neka bolja finansijska vremena. U skaldu sa tim ćete efikasnije obaviti kupovinu.
Ustanovite koji vam je budžet na raspolaganju
Kako biste obavili kupovinu svih neophodnih stvari važno je da znate koliko novca imate na raspolaganju. I u ovoj situaciji će vam spisak dobro doći jer možete podijeliti nabavku na osnovnu i proširenu listu i u skladu sa tim raspodijeliti novac. Ukoliko se niste na vrijeme spremili za sve ove troškove ili vam vaš budžet ipak nije dovoljan, servisi kao što je Kreddy su pouzdan način da prevaziđete problem.
U okviru ovog servisa možete pozajmiti od 600 do 2000 KM, te na taj način priuštiti svom školarcu sve što mu je potrebno za bezbrižan i sretan početk škole. Za aplikaciju vam je potrebno samo nekoliko minuta, a odobrenje kredita je istog dana. Pored toga, za kompletan proces je potrebna minimalna dokumentacija bez bilo kakvog žiranta ili garancije. Period plaćanja birate sami u skladu sa novčanim prilivima, u periodu od 3 do 12 mjeseci.
Naučite reći NE na dječije zahtjeve
Ukoliko idete u kupovinu školskog pribora i knjiga zajedno sa djecom to može biti veoma zanimljiva prilika za druženje. Međutim, vaša šoping kolica se lako mogu napuniti sitnicama koje će prilično uvećati vaš račun.
Prije polaska u kupovinu razgovarajte sa djetetom, pitajte ga šta mu je sve potrebno i pomozite mu da shvati šta su neophodne stvari, a koje stvari mogu biti kupljene i nekom drugom prilikom. Objasnite mu da nećete moći kupiti baš sve što želi odmah. Nije lako djeci reći ne, ali je korisno ne samo za vaše finansije već na taj način i oni uče da imaju odgovornost prema novcu. Druga opcija je da idete sami u kupovinu i na taj način izbjegnete sve dodatne zahtjeve.
Iskoristite sezonska sniženja odjeće i obuće
Osim školskog pribora i knjiga prije početka škole roditelji moraju razmišljati i o novoj odjeći za svoje školarce. Upravo je ovo period kada su u svim radnjama veliki popusti i lako možete naći kavlitetnu odjeću i obuću po pristupačnim cijenama.
Kako biste uključili djecu i u ovaj segment pripreme za školu zamolite ih da istraže koje radnje nude najbolje popuste. Na taj način djeca će početi da imaju svijest o tome šta je skupo, a šta pristupačno i razviće kvalitetan odnos prema novcu.
Uporedite cijene u različitim radnjama i tek onda odlučite šta ćete kupiti. Važno je da ne pretjerujete ni u ovoj kategoriji šopinga. Dogovorite se sa djetetom da kupite novu odjeću samo za prvi dan škole, a ostatak kupovine odložite za septembar ili oktobar kada su moguća još veća sniženja.
Kupite polovne knjige
Najbolji i najefikasniji način da uštedite prilikom pripreme za školsku godinu je da kupite polovne knjige. Vrlo lako možete naći korištene knjige koje su u odličnom stanju u knjižarama koje prodaju polovan školski materijal ili pretragom sajta olx.ba. Ne zaboravite pri tom da možete prodati knjige iz predhodne školse godine i od tog novca kupiti one koje vam trebaju.
Osim knjiga iz prethodne školske godine u kući ćete sigurno naći i dosta školskog pribora koji nije iskorišten. Pretražite sve fioke i kutije u kojima ste možda odložili olovke, flomastere, lenjire ili bilo šta slično. Skupite sve te stvari na jedno mjesto i uporedite sa spiskom stvari koje ste namjeravali kupiti, sigurno ćete se iznenaditi koliko stvari već posjedujete, a da toga niste bili ni svjesni. Na ovaj način ćete uštedjeti, a poerd toga i reciklirati pribor koji ste već imali.
Pomoću ovih nekoliko savjeta sigurno ćete uštedjeti dosta vremena i nešto novca. Iako roditelji nerado ljeto provode razmiljajući o troškovima koji dolaze sa početkom školske godine, ipak sa malo planiranja moguće je uštedjeti novac i izbjeći stres. Osim toga, ovakav način pripreme za školu, u koji su uključena i vaša djeca, imaće sigurno neprocjenljiv uticaj na njih. Stvaranjem korisnih navika kod djece pripremamo ih za svijet odraslih, za nešto što ih nijedna škola neće pripremiti.