Nakon sastanka sa članovima Predsjedništva BiH, predsjednik Evropskog savjeta Donald Tusk rekao je da EU naročito brine pitanje izborne reforme, koje je neophodno riješiti.
Tusk je poručio da bi mu novi nadimak mogao biti “konsenzus”, aludirajući na nemogućnost predstavnika političkih stranaka u BiH da nađu rješenje za izborno zakonodavstvo.
“EU nas uči da međuetničke i međuvjerske nesuglasice donose samo tenzije. Istorija EU nas uči da pomirenje jeste moguće, čak i među zakletim neprijateljima. To će omogućiti bolji život za sve”, poručio je Tusk na konferenciji za novinare.
On je rekao da predstojeći samit u Sofiji treba da bude prilika kojom će biti potvrđena evropska perspektiva za cijeli zapadni Balkan.
“EU je najveći investitor za taj region, pa tako i za BiH. Na samitu će pokušati da se unaprijedi program povezivanja ljudi, digitalizacije”, naveo je Tusk i dodao da su zvaničnici EU spremni da ispunjavaju obećanja i pomažu BiH.
On je naglasio da će BiH jednog dana biti dio transportne rute ponovo ujedinjene Evrope.
“Svima nam je u interesu da još više investiramo. Moramo se oduprijeti bezbjednosnim izazovima”, napomenuo je Tusk.
Tusk je danas prisustvovao i potpisivanju ugovora o finansiranju Koridora “5 C” – Zenica sjever i Mostar jug između BiH i Evropske investicione banke.
Ugovore su, u prisustvu članova Predsjedništva BiH i Tuska, potpisali ministar finansija i trezora BiH Vjekoslav Bevanda i predstavnici Evropske investicione banke, šef Odsjeka za kreditiranje za Sloveniju, Hrvatsku i zapadni Balkan Mateo Rivelini i šef Odjeljenja za pravne poslove Masimo Novo.
Tusk je rekao da je EU partner zapadnom Balkanu, najveći investitor i donator.
“Želimo da povežemo Balkan i EU konkretnim projektima. Evropski krediti se odnose na dvije dionice Koridora `5 C`, koji povezuje Zenicu i Mostar. Jednog dana će to biti dio transportne rute koja povezuje Mediteran sa Evropom”, naveo je Tusk.
Predsjedavajući Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović rekao je da je situacija u BiH mnogo bolja od percepcije koja se stvara u javnosti, te naglasio da samit u Sofiji predstavlja istorijsku priliku da se pošalje snažna politička poruka o evropskoj perspektivi zemalja regiona.
Izetbegović je naveo da je podsjetio Tuska na kompleksnost struktura u BiH, načinu formiranja vlasti i donošenju odluka u BiH, radi boljeg razumijevanja izvjesne sporosti kretanja BiH na evropskom putu i reformskog procesa.
On smatra da BiH, ovakva kakva je konstituisana, ipak može ići naprijed, te da je tek očekuje “infrastrukturni bum”.
Izetbegović je rekao da očekuje pozitivno mišljenje Evropske komisije na odgovore BiH iz Upitnika.
“Razgovarali smo i o nekim otvorenim pitanjima u regionu, zamolio sam gospodina Tuska da nam pomnogne da nađemo zajedničko rješenje o pitanju izgradnje Pelješkog mosta”, kaže Izetbegović.
Hrvatski član Predsjedništva BiH Dragan Čović rekao je da je Pelješki most pitanje Hrvatske, ne i BiH.
“Pelješki most je od interesa za jug BiH. Zahvaljujemo EU uniji što je podržala takav projekat. Mi moramo svoje stavove usaglasiti u BiH, pa onda izlaziti u javnost sa njima. To je, uz ostalo, rezultat izborne kampanje”, rekao je Čović.
On je naglasio da ih je Tusk dodatno ohrabrio da nastave evropski put, jer je to jedini put za BiH.
Prema njegovim riječima, mnoštvo je otvorenih pitanja i mora se tražiti ono što je zajednički sadržilac, radi rješavanja i izbornog zakonodavstva, i bezbjednosnih pitanja.
Član Predsjedništva iz Republike Srpske Mladen Ivanić rekao je da iz BiH treba ohrabriti prijatelje iz EU i dati im argumente.
“To znači da moramo imati više optimizma, manje sukoba, više kompromisa. Takvim pristupom pomoći ćemo našim prijateljima da nam pomognu, to je naša obaveza”, naglasio je Ivanić.
(Srna)