Jelena Trivić, predsjednik Ekonomskog savjeta PDP-a, rekla je danas da će ova stranka tražiti od Vlade Republike Srpske spisak institucija i fondova koji su kupili obveznice Vlade u primarnoj emisiji, kojima se Srpska zadužila na međunarodnom finansijskom tržištu.
Trivićeva je ocijenila da, ako su “obveznice kupili neki sumnjivi fondovi formirani na bazi novca koji je iznesen iz Srpske, pa se sad vraća u legalne tokove uz kamatu”, onda “takav vid zaduživanja jako loš”.
“Zašto na domaćem tržištu više nema interesa za ulaganje u državne hartije od vrijednosti, u ovom slučaju obveznice, odnosno da li banke primijete određen rizik za ulaganje u obveznice Srpske”, upitala je Trivićeva.
Ona je dodala da kamatna stopa od 4,5 odsto nije mala, te da se mogla postići mnogo niža stopa na domaćem tržištu.
Kada je riječ o ukupnom dugu Republike Srpske, Trivićeva je navela da se ukupan dug može posmatrati jedino ako je u njega uključen i dug javnih preduzeća.
“Garant duga javnih preduzeća u konačnici je budžet Republike Srpske. Prema podacima koje imam, moja procjena je da je ukupni dug Srpske 5,8 milijardi”, kaže Trivićeva.
Govoreći o penzijama, Trivićeva je navela da je prosječna penzija u maju iznosila 357 KM, dok je u decembru 2014. godine bila 337 KM, što je “rast od šest odsto, odnosno za 20 KM u apsolutnom iznosu”.
Prema njenim riječima, može se očekivati da rast BDP-a u Srpskoj bude pet ili šest odsto, a ne dva odsto koliko je sada, jer je naslonjena na NJemaču, koja ima rast BDP od 2,5 odsto i utiče na razvoj cijele Evrope.
Govoreći o rastu prihoda Poreske uprave Republike Srpske, Trivićeva tvrdi da taj “rast nije bio na bazi privredne aktivnosti, nego na osnovu izmirenja ranijih obaveza”.
“Preduzeće `Željeznice Republike Srpske` diglo je kredit kod Svjetske banke za izmirenje dugova za poreze i doprinose na plate radnika, te u Poresku upravu uplatilo 35 miliona KM, a iz tih kredita porasli su poreski prihodi”, navela je Trivićeva.
Ona smatra da se najavljeni rast plata od 30 KM građanima predstavlja kao “neki veliki uspijeh”, iako im je “to djelimično uzeto uvođenjem akciza koje su uticale na lančani rast svih cijena”.
Trivićeva je podsjetila da PDP ima svoj pogram i plan koji je već predstavljen građanima, a u okviru kojeg je planirano rasterećenje privrede putem smanjenja poreza i doprinosa na plate, te reprogram duga, kao i niz mjera u oblasti javnih finansija koje se odnose na objavljivanje i transparentnost u trošenju javnih sredstava.
Ministarstvo finansija: PDP se jedino bavi omalovažavanjem
U Ministarstvu finansija Republike Srpske Srni je rečeno da, povodom današnjeg istupa predstavnika PDP-a, mogu samo sa žaljenjem da konstatuju da ova stranka već nekoliko godina ne radi ništa drugo nego omalovažava sve što je do sada uradila Vlada Republike Srpske.
“Žao nam je što je /predsjednik Ekonomskog savjeta PDP-a/ Jelena Trivić, kao neko koga Republika Srpska plaća da obrazuje mlade, primorana zbog stranačke pripadnosti, da iznosi u javnost netačne i zlonamjerne podatke”, rečeno je Srni u Ministarstvu finansija na pitanje da prokomentarišu tvrdnje koje je Trivićeva iznijela na današnjoj konferenciji za novinare u vezi sa ekonomskom situacijom u u Srpskoj.
(Srna)