Predsjednik SAD Donald Tramp danas je, po okončanju istorijskog samita u Singapuru sa sjevernokorejskim liderom Kim Džon-unom, izrazio nadu da će Korejski rat, koji je 1953. prekinut uspostavljanjem primirja, biti konačno završen.
– Prije skoro 70 godina, zamislite to, prije 70 godina, izuzetno krvav sukob besnio je na Korejskom poluostrvu…Ali, sada svi možemo da se nadamo da će se uskoro završiti. I hoće… Kao što je istorija već mnogo puta dokazala, suprotstavljene strane mogu, zaista, da postanu prijatelji – poručio je Tramp, prenosi CNN.
On je ocjenio da se današnji samit ne bi dogodio da nije bilo smrtnog slučaja Ota Vormbira, američkog studenta zatvorenog u Sjevernoj Koreji koji je preminuo nakon povratka u SAD.
– Bila je to užasna stvar, bilo je brutalno, mnogo ljudi je počelo da se usredsređuje na to šta se dešava – kazao je Tramp.
On je dodao da je to uključivalo i one “u Severnoj Koreji”.
– Oto je bio neko ko nije umro uzalud – rekao je Tramp.
CNN prenosi da je Tramp kazao i da se “ničega nije odrekao” u korist Kima tokom samita, time se braneći od kritika da SAD ne dobijaju ništa ovim sastankom.
– Ničega se nisam odrekao. Nisam spavao 25 sati, ali mislio sam da tako treba – rekao je Tramp i dodao da je samit bio “dobar za SAD koliko i za Sjevernu Koreju”.
Američki predsjednik je takođe poručio da SAD neće morati da pokrivaju troškove denuklearizacije Sjeverne Koreje, sugerišući da će Južna Koreja i Japan biti u stanju da obezbijede finansijsku pomoć Pjongjangu.
Tramp je kazao da će sankcije Sjevernoj Koreji biti ukinute kada nuklearno oružje “ne bude više bilo faktor”.
On je novinarima rekao i da će sam posjetiti Pjongjang kada bude bilo “odgovarajuće vrijeme” i da je pozvao u Bijelu kuću Kima, koji je poziv prihvatio, a prema Trampovim riječima, i to bi trebalo da se desi “u odgovarajuće vrijeme, samo malo kasnije”.
Američki predsjednik je u obraćanju novinarima najavio i da će SAD okončati “ratne igre”.
CNN navodi da se to vjerovatno odnosi na zajedničke vojne vežbe sa Južnom Korejom koje Severna Koreja već dugo ocjenjuje provokativnim.
Navodi se da je Tramp takođe rekao da se nada da će moći da povuče američke snage iz Južne Koreje kada za to dođe vrijeme.
– Želim da povučem naše vojnike odatle. Želim da dovedem naše vojnike kući. Ali, to sada nije dio jednačine. Ja se nadam da će biti kada za to dođe vrijeme – poručio je Tramp.
On je kazao da je pristao da okonča “ratne igre” zato što ih smatra “veoma provokativnim” i dodao da će time SAD uštedeti “ogromnu količinu novca”.
Tramp je rekao i da mu je sjevernokorejski vođa Kim Džong-un poručio da Severna Koreja uništava veliki poligon za testiranje raketnih motora.
– Sjeverna Koreja već uništava veliki poligon za testiranje raketnih motora – kazao je Tramp.
Američka televizija navodi da ova Kimova obaveza nije navedena u zajedničkoj deklaraciji dvojice lidera, ali je Tramp u obraćanju novinarima dao objašnjenje za to.
– To smo se dogovorili nakon što je sporazum potpisan – rekao je on.
Tramp je kazao da je Kim, potpisanim sporazumom, ponovo potvrdio “svoju nepokolebljivu posvećenost denuklearizaciji Korejskog poluostrva” i ističe da Kim “želi da to učini”.
On je dodao da, zajedno sa Kinom, očekuje obnavljanje razgovora šest strana o krizi na Korejskom poluostrvu.
Reakcije Rusije i Kine: Oprezni optimizam
Moskva pozdravlja rezultate samita lidera SAD i Sjeverne Koreje i očekuje da će razgovori šest strana o Korejskom poluostrvu ponovo postati relevantni, izjavio je danas zamjenik šefa ruske diplomatije Sergej Rjabkov.
– U ovom trenutku možemo samo da pozdravimo činjenicu da je ostvaren važan korak naprijed. Naravno, đavo je u detaljima i potrebno je da shvatimo specifičnosti – rekao je Rjabkov, prenio je TASS.
– Kao i ranije, Ruska Federacija će davati političke, intelektualne, praktične i kreativne doprinose rješavanju problema – zaključio je Rjabkov.
Kina je danas predložila da Savet bezbjednosti UN razmotri mogućnost suspenzije ili ukidanja sancija Sjevernoj Koreji, ukoliko Pjongjang bude postupao u skladu sa rezolucijama UN i napredovao u diplomatskim pregovorima.
Portparol kineskog Ministarstva spoljnih poslova Geng Šuang rekao je da Kina “pozdravlja i podržava” razgovore sjevernokorejskog lidera Kim Džong-una i predsjednika SAD Donalda Trampa kako bi se postigao konsenzus o denuklearizaciji i formirao mirovni mehanizam.
Geng je novinarima u Pekingu rekao da bi sankcije Savjeta bezbednosti protiv Sjeverne Koreje mogle da budu suspendovane ili ukinute u skladu sa akcijama Pjongjanga, prenosi AP.
– Sankcije nisu kraj. Vjerujemo da bi Savjet bezbjednosti trebalo da učini napore da podrži diplomatske napore u ovom trenutku – rekao je Geng.
Prethodno je objavljeno da je kineski državni savjetnik Vang Ji rekao da se Kina nada da SAD i Sjeverna Koreja mogu da dođu do dogovora o mirovnom sporazumu.
Prema njegovim riječima, Peking pozdravlja i podržava samit lidera SAD i Severne Koreje i nada se da dve zemlje mogu da dođu do osnovnog konsenzusa u postizanju denuklearizacije, prenosi Rojters
Šta piše u sporazumu?
Predsjednik SAD Donald Tramp i sjevernokorejski vođa Kim Džong-un potpisali su danas, na kraju istorijskog samita u Singapuru, zajednički dokument u kojem se obavezuju na rad “ka potpunoj denuklearizaciji Korejskog poluostrva”.
AP prenosi da se u dokumentu navodi da će dvojica lidera udružiti napore “na izgradnji trajnog i stabilnog mirovnog režima” na Korejskom poluostrvu.
Navodi se da Bijela kuća još nije zvanično objavila tekst dokumenta, ali su ga novinari fotografisali na ceremoniji potpisivanja.
U dokumentu se vidi da se američki predsjednik Donald Tramp obavezao da će “obezbijediti bezbjednosne garancije Demokratskoj Narodnoj Republici Koreji” i da je Kim Džong Un potvrdio posvećenost kompletnoj denuklearizaciji Korejskog poluostrva.
AP navodi da se u dokumentu nalaze četiri široko definisane obaveze i da u tekstu piše da se strane “obavezuju da će uspostaviti nove odnose SAD-Demokratska Narodna Republika Koreja u skladu sa željom naroda dvije zemlje za mirom i prosperitetom”.
– SAD i Sjeverna Koreja su posvećene uspostavljanju novih odnosa u skaldu sa željama oba naroda za mirom i prosperitetom. SAD i Sjeverna Koreja će udružiti napore u izgradnji mirnog i stabilnog režima na Korejskom poluostrvu – piše u dokumentu.
U dokumentu se navodi i da će se Tramp i Kim obavezati na vraćanje posmrtnih ostataka ratnih zarobljenika i nestalih u ratnim akcijama.
Prema mišljenju analitičara, u ovom dokumentu nisu najavljeni nikakvi konkretni postupci koje će obe strane preduzeti na putu ka denuklearizaciji Korejskog poluostrva i normalizaciji odnosa dvije države.
Tramp je nakon potpisivanja rekao da proces denuklearizacije Severne Koreje počinje “veoma, veoma brzo”, a Kim se oprostio od američkog predsjednika i otišao iz Singapura, prethodno poručivši da će “svijet vidjeti veliku promjenu”.
Za CNN je neimenovani američki zvaničnik prethodno naveo da se radi o “sporazumu kojim se potvrđuje napredak u razgovorima i obećanje da se nastavi istim tempom”.
Tramp je posla potpisivanja upitan da li je Kim pristao na denuklearizaciju.
– Mi započinjemo ovaj proces brzo, veoma, veoma brzo. Apsolutno – poručio je američki predsjednik.
Tramp je naveo da njih dvojica “potpisuju veoma važan dokument, prilično sveobuhvatan dokument” i najavio da će “podrobno” o tome pričati uskoro na konferenciji za medije.
(Tanjug)