Predsjednik Visokog sudskog i tužilačkog savjeta /VSTS/ BiH Milan Tegeltija rekao je da do povlačenja zaključaka u vezi sa provjerom ratne prošlosti sudija i tužilaca neće doći, jer su oni potpuno zakoniti, a da su eventualno moguće korekcije u pogledu forme.
Tegeltija je rekao da je do ponovnog razmatranja tih zaključaka došlo zbog pisma Evropske komisije koja od VSTS-a traži da ponovo razmotri i prilagodi zaključke standardima EU, što se ne može ignorisati, ukoliko se želi biti na putu pridruživanja EU.
On je za današnji “Glas Srpske” istakao da je apsolutno netačna teza da se prijedlogom revidiranja zaključaka, podleglo pritiscima.
Tegeltija je poručio da je sloboda mišljenja i odlučivanja članova VSTS-a neprikosnovena i da ni on, ni većina članova, nikada ne bi dopustili da pod bilo kakvim pritiskom mijenjaju mišljenje.
On je pojasnio da se u prijedlogu korekcije trećeg i četvrtog zaključka radi o dodavanju nekoliko riječi koje su uglavnom pozivanje na zakonski osnov i preciziranje kome se trebaju dostaviti informacije.
“Peti zaključak pretrpio je promjenu utoliko što je zadržana potreba uvođenja korektivnog mehanizma, ali kroz formu unapređenja i proširenja disciplinskog postupka protiv sudija i tužilaca, koji nije novi, nego postojeći i koji obezbjeđuje garancije zaštite ljudskih prava”, objasnio je Tegeltija.
Ona je naveo da je upravo rečenica iz usvojenog zaključka “bez disciplinskog postupka” otvorila prostor za zlonamjerna i pogrešna tumačenja tog zaključka. “Umjesto novog korektivnog mehanizma predlažemo da se postojeći unaprijedi i prošri. I jedno i drugo ispunjavju isti cilj, samo je forma različita”, rekao je Tegeltija.
Tegeltija je naveo da ne zna kako su nestali dosijei sudija i tužilaca koje je stvorila Nezavisna pravosudna komisija u prelaznom periodu 2002. i 2003. godine, te da je to i činjenica da se od 2004. godine ne radi nikakva provjera prošlosti samo dodatni argument koji govori u prilog tome da je trenutni saziv VSTS-a otvorio probleme koji su godinama stvarani i “gurani pod tepih”.
On je dodao i da je otkrivanje ko je kako glasao na sjednici VSTS-a i anatemisanje članova VSTS-a nedopustivo i neprimjereno demokratskom društvu. “To je klasični i grubi politički pritisak na pravosuđe i pokušaj da se javnim linčom disciplinuju članovi VSTS-a”, rekao je Tegeltija.
Visoki sudski i tužilački savjet /VSTS/ BiH izjasniće se 27. novembra o prijedlogu revidiranih zaključaka u vezi sa provjerom ratne prošlosti sudija i tužilaca, odlučio je Savjet 16. novembra nakon višečasovne rasprave.
Odgađanje izjašnjavanja o zaključcima koje je bilo najavljeno za 16. novembar, predsjednik Savjeta Milan Tegeltija je, nakon burne rasprave, obrazložio potrebom da se još jednom sagledaju korigovani prijedlozi zaključaka da bi bili u skladu sa evropskim propisima.
VSTS usvojio je 26. oktobra zaključak da informacija Centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženja nestalih lica Republike Srpske o ratnim sudijama i tužiocima koji i sada obavljaju pravosudne funkcije, zajedno sa prilozima, bude dostavljena Tužilaštvu BiH na nadležno postupanje.
Zaključkom je predviđeno da VSTS od Ministarstva pravde BiH, Savjeta ministara i Parlamentarne skupštine BiH zatraži da se po hitnoj proceduri izvrši dopuna člana 44. Zakona o VSTS-u u smislu uvođenja izuzetne mogućnosti za razrješenje sudije ili tužioca bez sprovedenog disciplinskog postupka.
(Srna)