Zoran Tegeltija, ministar finansija Republike Srpske, rekao je da će poslodavci koji ne budu povećali plate radnicima na osnovu povećanja neoporezivog dijela dohotka na 500 KM biti kažnjeni, i to pravna lica od 3.000 do 9.000 KM, a odgovorna lica od 1.000 do 3.000 KM.
Tegeltija je objasnio da su izmjenama i dopunama Zakona o porezu na dohodak predviđene dvije nove sankcije koje se odnose na neplaćanje poreza po odbitku i na isplatu sredstava po osnovu korišćenja ličnog odbitka poreskom obezniku.
“Povećanja po osnovu ličnog odbitka moraju biti iskazana i prilikom popunjavanja obrasca za prijavu poreza na dohodak. Ako taj iznos nije iskazan u odnosu na platu iz jula, prijava neće biti evidentirana u Poreskoj upravi, što znači da porez neće biti prijavljen, a zbog toga neće biti plaćen”, rekao je Tegeltija za “Glas Srpske”.
On je dodao da će u tom slučaju kazna za pravno lice biti u visini neplaćenog poreza.
Tegelija je naglasio da su kazne propisane i Zakonom o izmjenama i dopunama Zakona o radu, prema kojem u slučaju da poslodavac ne izmijeni ugovor o radu tako što će povećati platu za iznos poreza, to pravno lice može biti kažnjeno od 2.000 do 12.000 KM.
Govoreći o dokumentu okvirnog budžeta Republike Srpske za period od 2019. do 2021. godine, Tegeltija je naveo da je Vlada definisala reformske prioritete na unapređenje poreskog okvira, reformu sektora zdravstva sa reformama finansiranja dječije zaštite i refundacije bolovanja, te smanjenje fiskalnih potreba javnog sektora.
“Akcenat je stavljen na podršku konkurentnosti privrede, unapređenje povezanosti obrazovanja i tržišta rada. Kroz memorandume sa predstavnciima poslodavaca i sindikata pokazali smo opredjeljenje da radimo na mjerama koje će dovesti do većeg privrednog rasta, zaposlenosti i povećanja plata”, istakao je Tegeltija.
Kada je riječ o makroekonomskoj slici Srpske i projekcijama za narednu godinu, Tegeltija je naglasio da se očekuje nastavak stabilnog kretanja privrednog rasta po stopama od 3,8 do četiri odsto, kao rezultat rada domaće tražnje, investicija, te pozitivnog doprinosa spoljnotrgovinske razmjene.
“S obzirom na otvorenost naše ekonomije i povećanje izvozne orijentacije industrijske proizvodnje, očekuje se da će se privredni rast u okruženju pozitivno odraziti na rast industrijske proizvodnje”, napomenuo je Tegeltija.
On je dodao da se kroz nastavak pozitivnih kretanja u prerađivačkoj industriji očekuje povećanje broja zaposlenih i veća investiciona ulaganja, što će se pozitivno odraziti na razvoj drugih grana.
Škrebić: Poštovati dogovor
Predsjednik Unije udruženja poslodavaca Republike Srpske Dragutin Škrebić rekao je Srni da Unija podržava dogovoreno povećanje plata i da bi svi poslodavci trebalo to da ispoštuju, kako bi izbjegli sankcije predviđene zakonom.
“Ako nas je država nečega oslobodila, zašto to ne preliti u povećanje plata”, rekao je Škrebić.
On je naglasio da su najveći problem ljudi sa malim platama, te da poslodavci u potpunosti podržavaju dogovoreno povećanje.
“Podržavamo i učestvovali smo u kreiranju zakonske regulative za povećanje neoporezivog dijela dohotka i, uglavnom, u svrhu povećanja plata jer smo svjesni da su plate male i da moramo sve činiti da ih povećamo i upravo smo se izborili da povećanje bude svima jednako jer su problem te najniže plate, a oni koji imaju više od 1.000 KM na neki način mogu živjeti, oni nisu barem ugroženi”, rekao je Škrebić.
On je dodao da platu neće povećati nijedno zakonsko rješenje, već da će povećanje dirigovati tržište.
Škrebić je naveo da povećanje plata može biti samo kroz poreske olakšice i uvođenje novih tehnologija i povećanje produktivnosti.
“Ako ima ostatka, lako je povećati platu, ako nema zarađenoga one mogu biti i smanjene, niko neće moći reći plata mora biti tolika, to je iluzija, ali ovaj dio koji je država oslobodila poreza, mislim da bi se stvarno trebalo preliti, treba biti korektan i preliti u plate radnicima”, rekao je Škrebić.
(Srna)