Ministar finansija Republike Srpske Zoran Tegeltija izjavio je danas da se Srpska opredijelila za pravljenje jednog akcionog plana u kojem će biti ujedinjene sve obaveze koje proističu iz većeg broja dokumenata usvojenih u prošloj godini i koji će sadržavati oko 150 mjera.
“Mi smo našim socijalnim partnerima, poslodavcima i sindikatima, dostavili taj dokument kao draft da ga pogledaju i nakon dostavljanja njihovih sugestija, Vlada Srpske će na prvoj narednoj sjednici usvojiti akcioni plan za ovu godinu”, rekao je Tegeltija novinarima u Banjaluci.
On je podsjetio da su u prošloj godini usvojeni Reformska agenda za BiH i Akcioni plan za njeno sprovođenje, a u Srpskoj Program ekonomskih reformi i da su potisan memorandumi o zajedničkim politikama za sljedeće tri godine sa Unijom udruženja poslodavaca, te sa Savezom sindikata Srpske, kao i da je usaglašeno i dodatno pismo namjere sa svim nivoima vlasti u BiH.
Tegeltija je naveo da će odmah nakon Dana Republike, 9. januara, biti formirani implementacioni odbori, jedan u kojem će biti predstavnici Vlade Srpske i poslovne zajednice, a u drugom predstavnici Vlade i sindikata, koji će se starati za sprovođenje tih memoranduma.
Tegeltija je izrazio zadovoljstvo što je u prošloj godinu usvojen budžet Srpske za ovu godinu.
“Nismo srećni što je samo Srpska ušla sa usvojenim budžetom i voljeli bismo da su svi nivoi vlasti usvojili svoje budžete za ovu godinu jer je to određeno dodatnim pismom namjere prema Međunarodnom monetarnom fondu /MMF/”, naglasio je Tegeltija.
On je izrazio očekivanje i da će institucije BiH i Federacija BiH u toku januara usvojiti budžete.
Tegeltija je naveo i da će za građane biti napravljen svojevsni vodič o budžetu u kojem će biti predstavljeno šta je to budžet, kako se donosi, kako se troši, ko se iz njega finansira, kao se kreću prihodi i rashodi, kakav je javni dug.
On je rekao i da se očekuju prvi efekti Zakona o dječijoj zaštiti, te da je na snagu stupio i novi Zakon o dopronosima koji će dovesti u nešto povoljniju poziciju poslodavce koji imaju zaposlene porodilje, koji će plaćati nešto nižu stopu doprinosa, a neto plate porodiljama će isplaćivati Fond dječije zaštite.
Govoreći o reprogramiranju obaveza, Tegeltija je rekao da Srpska neće odustati od toga u onim momentima kada bude to potrebno i ako su dobri finansijski uslovi.
“U ovom trenutku budžet nema potrebu za restrukturisanjem svojih obaveza jer uredno servisiramo naše obaveze i sva sredstva u ovom trenutku dobijamo pod povoljnim finansijskim uslovima”, naveo je Tegeltija.
On je podsjetio da servis javnog duga trenutno ne opterećuje republički budžet.
Tegeltija je rekao da Vlada Srpske nije razmatrala privatizaciju Rudnika željezne rude “LJubija” koji više nije strateško preduzeće, dodajući da postoji mogućnost da se on privatizuje na neki drugi način i da ne očekuje “ništa brzo”.
(Srna)