Ministar finansija Republike Srpske Zoran Tegeltija izjavio je da će Vlada Srpske u ovoj godini uložiti više od 120 miliona KM vlastitih sredstava u kapitalne projekte, ne računajući kredite i druge aranžmane koji već postoje u većini oblasti, od zdravstva, poljoprivrede, navodnjavanja i drugih.
Tegeltija je istakao da su makroekonomski pokazatelji pozitivni već 13 kvartala zaredom, kao i da podaci govore da će bruto domaći proizvod (BDP) za prošlu godinu imati rast od tri odsto, što će Srpsku svrstati među najbolje u regionu.
“Izvorni prihodi su za tri mjeseca iznosili 556 miliona KM, što je za 65 miliona KM više nego u istom periodu lani. Prvi put od nastanka Srpske u 2017. godini smo imali 260.000 radnika, a rast zaposlenosti nastavljen je i u ovoj godini”, rekao je Tegeltija za “Glas Srpske”.
On je naglasio da je na osnovu izvršenja prihoda za prvi kvartal ove godine, u utorak pokrenuta procedura izrade rebalansa budžeta.
“Teško je reći tačan iznos za koji će biti proširen okvir budžeta, ali to neće biti manje od 50 miliona KM. Tačne podatke imaćemo krajem mjeseca, kada ćemo usvojiti rebalans i uputiti ga u dalju proceduru”, naveo je Tegeltija.
On je dodao da će većina novca biti utrošena za kapitalne projekte, a rashodi za plate i tekuće troškove biće zadržani na planiranom nivou.
Tegeltija je rekao da preliminarni podaci pokazuju da je javni dug oko 4,163 milijarde KM ili 41,3 odsto BDP-a, te da dug pada jer je na kraju 2015. godine iznosio 46,3 odsto BDP-a, a 2005. godine, kada je opozicija predavala vlast SNSD-u i njegovim koalicionim partnerima, taj dug bio 54,6 odsto BDP-a.
“Naš cilj je da se javni dug kreće na nivou od 40 odsto BDP-a. Javni dug i finansiranje jasno planiramo. Ova godina je bolja nego što smo planirali kada je riječ o finansiranju i zbog toga smo sa jučerašnjim danom otkazali treću emisiju trezorskih zapisa u vrijednosti od oko 40 miliona KM. Cilj je da smanjimo kratkoročnu izloženost, a povećamo dugoročnu”, naglasio je Tegeltija.
On je podsjetio da je Vlada prošle godine donijela odluku o korištenju dijela sredstava od 60 miliona KM isplaćenih od ruskog od kliriniškog duga, te da je pet miliona KM usmjereno na gradnju sistema za navodnjavanje.
“Donijećemo program korištenja preostalih 55 miliona KM od klirinškog duga za kapitalne projekte. Taj novac biće utrošen za gradnju koncertne dvorane u Banjaluci, pozorišta u Istočnom Sarajevu, fiskulturne sale u Istočnoj Ilidži, sistema navodnjavanja u Trebinju, osnovne škole u Banjaluci i druge”, rekao je Tegeltija.
On je napomenuo da je Vlada ispunila sve obaveze iz aranžmana sa MMF-om, te da je preostalo da parlament BiH usvoji zakon o agenciji za osiguranje depozita.
“Republika Srpska nema zakonskih rješenja koje treba da usvoji. Čini mi se da ima veliki broj zakonskih rješenja u Federaciji BiH, i kako sada stvari stoje, u radu parlamenta tog entiteta nije realno očekivati da BiH ispuni obeveze iz pisma namjere MMF-u, tako da je teško očekivati novu tranšu ove godine”, smatra Tegeltija.
On je poručio da će Vlada braniti pozicije zaposlenih u javnom sektoru i njihov broj, na način da će smanjivati ukupna izdvajanja za plate u javnom sektoru u odnosu na BDP.
“Naš stav je da nećemo otpuštati radnike i smanjivati plate. To ćemo zadržati na dosadašnjem nivou i kroz rast BDP-a smanjivaćemo učešće fonda plata u BDP-u. To smo dogovorili i sa MMF-om”, rekao je Tegeltija.
(Srna)