Predsjednik Visokog sudskog i tužilačkog vijeća (VSTV) BiH Milan Tegeltija potvrdio je da su i do njega došla saznanja o scenariju “rušenja” VSTV-a, a što je sinoć na svom Facebook profilu objavila potpredsjednica VSTV-a Ružica Jukić.
Tegeltija je povodom teksta koji je objavila potpredsjednica VSTV-a BiH Ružica Jukić rekao da ne može komentarisati nešto što se još uvijek nije desilo, međutim, ne može ni isključiti postojanje takvih ideja i razvoj jednog takvog scenarija, iz razloga što su i do njega došla slična saznanja iz ozbiljnih međunarodnih krugova.
“Moram naglasiti da je poprilično neprimjetno u javnosti, vjerovatno zbog diskusije o građanskoj Republici BiH, koja je okupirala pažnju javnosti, prošao dio iz najnovije deklaracije SDA, koji je identifikovao VSTV kao problem za tu političku stranku i kojom deklaracijom se traži njegova reforma”, naveo je Tegeltija.
On je istakao da je VSTV jedina institucija BiH koja se spominje u Deklaraciji SDA i traži njegova reforma, a prije toga konstatuje odgovornost VSTV-a za procesuiranje bošnjačkih generala za ratne zločine i kako to oni tvrde “trend uklanjanja Bošnjka” s rukovodećih mjesta u pravosuđu BiH.
“Kada vodeća politička stranka u FBiH i jedna od najvećih u BiH, u ovom slučaju SDA kao vladajuća stranka, kao svoj programski cilj postavi ‘reformu VSTV-a’ iz razloga koji su navedeni, onda sve takve prijetnje i nastojanja treba uzeti za ozbiljno”, rekao je Tegeltija.
Kada je riječ o odnosu s međunarodnim predstavnicima, on naglašava da VSTV u ovom sazivu nikada neće prihvati bilo kakvu servilnost prema bilo kome kao svoj način rada.
“Ono što VSTV prihvata i podržava je partnerstvo kao oblik saradnje, kako s domaćim zakonodavnim i izvršnim vlastima tako i s različitim političkim predstavnicima stranih država i međunarodnih organizacija. Sve ispod partnerstva kao oblika saradnje bilo bi ponižavajući odnos koji ne bismo mogli prihvatiti, a da ne govorim o tome koliko bi to ugrozilo ne samo nezavisnost pravosuđa, nego i sam suverenitet BiH”, kazao je Tegeltija.
U vezi s izvještajem koji treba izraditi nezavisni ekspert EU Reinhard Priebe, Tegeltija ističe da su svi koraci koje su poduzeli u posljednje dvije i po godine i koje preduzimaju, kako u dinamici tako i sadržaju, blisko koordinirani s Evropskom komisijom u Briselu.
“Tako da će izvještaj gospodina Pribea o VSTV-u, na neki način, dobrim dijelom biti i izvještaj o samoj Evropskoj komisiji i njenim aktivnostima u saradnji s VSTV-om”, zaključio je Tegeltija.
Ne objavljivanju imovinskih kartona
Visoko sudsko i tužilačko vijeće (VSTV) BiH odgovorilo je na još jedan set zaključaka Parlamenta BiH, koji se odnosi na reformu ovog važnog tijela koje se bavi imenovanjem sudija i tužilaca te njihovim ocjenjivanjem, odnosno eventualnim kažnjavanjem.
Na prijedlog da se imovinski kartoni tužilaca i sudija javno objave, VSTV u aktu koji potpisuje predsjednik Milan Tegeltija ističe da su podnijeli inicijativu za reviziju Zakona o VSTV-u, putem koje je predloženo javno objavljivanje imovinskih kartona sudija i tužilaca.
Tegeltija je u ovom aktu naveo da se VSTV protivi prijedlogu Parlamenta o razdvajanju VSTV-a na visoko sudsko te visoko tužilačko vijeće. Parlament je inače zadužio i Vijeće ministara BiH da sačini dva istoimena zakona kojim bi se ovo uredilo.
VSTV podsjeća da je aktom koji su 2004. potpisala dva entitetska premijera i tadašnji ministar pravde uspostavljeno jedno tijelo na nivou države. Venecijanska komisija u svom mišljenju od 2012., a što konstatuje i VSTV, smatra da bi formiranje dva podvijeća unutar VSTV-a, jednog za sudije, drugog za tužioce, bilo racionalno, a da pri tome ne izgube zajedničku platformu.
Parlament je također predložio da polovinu članova novih vijeća sudija i tužilaca bira Parlament BiH, ali im Tegeltija odgovara da principi po kojima je sastavljeno vijeće ne bi trebali biti preispitivani “sve dok položaj VSTV-a ne dobije odgovarajuće ustavne garancije”.
VSTV se, kako dalje navodi Tegeltija, protivi Parlamentu i kada je riječ o izmjenama i dopunama Zakona o Tužilaštvu BiH kojim će biti uređeno da glavnog tužioca Tužilaštva dvotrećinskom većinom bira Parlamentarna skupština BiH. To bi, kako navodi on, povećalo rizik od politizacije.
Tegeltija je ponovo predložio da Parlament BiH i VSTV sva pitanja ramatraju kroz “partnerski odnos”.
Isti zaključak je VSTV predložio i ljetos, odgovarajući Parlamentu na prvi set zaključaka. Između ostalog, VSTV je istaknuo da zaključak Zastupničkog doma, kojim traži od svih članova VSTV-a da podnesu ostavke, ni na koji način ne obavezuje članove VSTV-a.
Također, odbili su učestvovati u radu parlamentarne istražne komisije za istraživanje stanja u pravosuđu navodeći da na ovaj način Zastupnički dom izlazi izvan nadležnosti te predstavlja grubo miješanje i nedopušten pritisak zakonodavne vlasti na rad pravosuđa.
(Klix)