Agencija za bankarstvo Republike Srpske uvela je nove i povećala neke od postojećih naknada za nadzor i usluge mikrokreditnim organizacijama (MKO).
Upravni odbor Agencije za bankarstvo RS donio je 24. septembra Odluku o jedinstvenoj tarifi naknada za mikrokreditne organizacije, a koja stupa na snagu 30. oktobra.
Tom Odlukom utvrđena je tarifa naknada koje MKO plaćaju za nadzor svog poslovanja, visina i način plaćanja naknada za izdavanje dozvola za osnivanje i rad MKO, te naknada za obavljanje drugih poslova iz nadležnosti Agencije za bankarstvo.
Tako su MKO za nadzor svog poslovanja dužne Agenciji da plaćaju godišnju naknadu od 6.000 KM, a koja je jednaka za sva mikrokreditna društva (MKD), dok za mikrokreditne fondacije (MKF) iznosi 3.000 KM. Ove naknade se uplaćuju u jednakim tromjesečnim ratama i njihova visina ostala je ista kao i do sada.
Pored navedenih, MKO su za nadzor dužne da plate i tromjesečni varijabilni dio u visini od 0,15 promila iznosa ukupne aktive bilansa stanja MKO na posljednji dan prethodnog tromjesečja. Do sada je visina ove naknade bila 0,10 promila.
Što se tiče naknada za obradu zahtjeva za izdavanje dozvola za rad i druge saglasnosti i mišljenja, Agencija za osnivanje i rad MKD naplaćuje 6.000 KM, za za osnivanje i rad MKF 3.000 KM, a za izdavanje dozvole za statusnu promjenu MKO (spajanje, pripajanje, podjela) 3.000 KM. U ovom dijelu došlo je do promjene naknade za osnivanje i rad MKD koja je sa 5.000 KM povećana na 6.000 KM, dok naknada za MKF ostaje ista. Povećava se i naknada za statusnu promjenu sa 2.500 na 3.000 KM.
Po novoj Odluci, bilo kakvo osnivanje i promjenu adrese sjedišta organizacionih dijelova MKO plaća se 500 KM, dok će saglasnost Agencije za imenovanje spoljnog revizora za reviziju godišnjih izvještaja za MKD koštati 500 KM, a za MKF 200 KM. Naknada od 500 KM za osnivanje organizacionih dijelova MKO bila je i ranije, ali je sada dodato da se naknada plaća i prilikom promjena njohove adrese. Naknada za saglasnost Agencije za imenovanje spoljnog revizora je novost.
Saglasnost Agencije na osnivačke akte MKO je 1.000 KM, a na izmjene i dopune istih akata 500 KM. Ranije je ova naknada bila objedinjena i iznosila je 500 KM.
Tu su i naknade koje su MKO dužne da plate za izdavanje ostalih saglasnosti, mišljenja, te vršenje drugih sličnih poslova, a koje za MKD iznose 400 KM, a za MKF 200 KM. Ranije je ova naknada bila objedinjena za ostale dozvole, saglasnosti i mišljenja za MKO i iznosila je 500 KM.
U novoj odluci nema naknade za izdavanje potvrda i ovjera koja je do sada bila 50 KM.
Iz Agencije za bankarstvo su naveli da je Upravni odbor, na osnovu Zakona o Agenciji i Statuta Agencije, donio Odluku o jedinstvenoj tarifi naknada za MKO.
U mikrokreditnim organizacijama kažu da im je opterećenje to što su povećani kvartalni troškovi, dok su ostali jednokratni i plaćaju se ako se vrše određene promjene.
“Tromjesečni varijabilni dio je povećan sa 0,10 na 0,15 promila iznosa ukupne aktive bilansa stanja MKO, što je 50 odsto više”, naveli su u mikrokreditnim organizacijama i dodali da su naknadu za saglasnost Agencije za imenovanje revizora i ranije plaćali, ali da je sada definisana posebno od ostalih naknada.
Mikrokreditne organizacije u Republici Srpskoj ostvarile su u prvoj polovini ove godine 5,9 miliona KM dobiti, a prosječna ponderisana efektivna kamatna stopa mikrokreditnog sektora iznosila je 22,45 odsto, o čemu je portal capital.ba pisao u tekstu „Mikrokreditne organizacije za pola godine zaradile šest miliona KM”.
Mikrokreditni sektor Republike Srpske na kraju juna činilo je 12 mikrokreditnih organizacija, od čega devet mikrokreditnih društava, kao profitne organizacije i tri mikrokreditne fondacije – MKF, kao neprofitne organizacije.
(capital.ba)