Ustavnopravna komisija Predstavničkog doma Parlamenta BiH na današnjoj sjednici obavila je iscrpnu raspravu o Informaciji o radu Tužilaštva BiH, koju je i primila k znanju.
U ime Tužilaštva BiH sjednici je prisustvovala vršilac dužnosti glavnog tužioca BiH Gordana Tadić , koja je tu dužnost preuzela prije 10 mjeseci i u toj funkciji se prvi put pojavila i govorila pred ovim tijelom.
Da je očigledno načinjen veliki pomak u odnosima parlamentaraca i Tužilaštva BiH govori i podatak da su parlamentarci ocijenili da je rasprava u kojoj je na njihova pitanja odgovarala tužiteljica Tadić, nakonstruktivnija rasprava obavljane posljednjih godina na sjednici ove Komisije.
Predsjedavajući Komisije Damir Arnaut (SBB) , pozdravio je činjenicu da se v.d. tužiteljica odazvala pozivu za današnju sjednicu , te istakao da je ovakav odnos i pristup jednoj od komisija najvišeg zakonodavnog tijela u BiH primjer kako bi se trebale ponašati i ostale institucije, prvenstveno Vijeće ministara BiH, koje se često ignoratski odnosi prema Parlamentu BiH.
Također, Arnaut je ukazao na činjenicu da suspendirani glavni tužilac Goran Salihović nije iskazivao ovakav odnos naspram Ustavnopravne komisije , te je kazao da je i iz promjene koju je svojim odnosom donijela v.d. glavne tužiteljice, vidljivo da se stvari u Tužilaštvu ipak i nasreću pokreću nabolje.
S obzirom da se pred Komisijom informacija o radu Tužilaštva BiH odnosila na cijelu prošlu godinu,a da je v.d. glavne tužiteljice, tu funkciju preuzela tek krajem prošle godine, zbog suspenzije bivšeg glavnog tužitelja Gorana Salihovića, parlamentarci su imali u vidu tu činjenicu.
Članovi Ustavnopravne komisije uputili su glavnoj tužiteljici niz pitanja, primjedbi i sugestija,a Tadić je odgovorila na svako pojedinčano pitanje, iako o nekima kako je sama kazala još ne može dovoljno govoriti,a li da će uskoro i za to doći vrijeme.
Lazar Prodanović, poslanik SNSD-a koji je u trećem mandatu u članstvu ovog tijela kazao je i da je današnja rasprava o Informaciji o radu Tužilaštva BiH, najbolja i najkonstruktivnija rasprava vođena u Ustavnopranoj komisiji Predstavnčkog doma u posljednjih 11 godina.
Glavna tužiteljica Tužilaštva BiH Gordana Tadić, u svom obraćanju kazala je da je dolaskom na čelo ove institucije zatekla 59 tužilaca, 243 zaposlena, te je potvrdila da je zatekla i narušene međuljudske odnose na čijem je poboljšanju proteklih mjeseci zajedno s drugim kolegama intenzivno radila. Tadić je pred parlamentarcima iznijela čvrst stav da neće podleći nikakvim priscima, te da se njen rad zasniva isključivo na Ustavu, zakonu i propisima. Ocijenivši da su se u prošloj godini desile “krupne stvari” u Tužilaštvu BiH, Tadićeva je naglasila da je Tužilaštvo spremno da riješi korupciju u svojim redovima, što bi trebalo da urade i druge institucije.
-Bilo je u početku problema kada sam ja uspostavila ovakav način rada, naravno bilo je otpora pojedinih tužitelja , a u vezi toga su podignute i disciplinske prijave . I, mi sada, imamo stabilnu , instituciju koju treba svi da podržimo i svi da radimo na tome da se jednako radi prema svim građanima BiH. Nije to samo zadatak Tužiteljstva jer Tužiteljstvo nije to koje će primjenjivati politiku u BiH vi ste ti koji kreirate politiku BiH ,a mi smo tu da radimo represivno ukoliko se nešto desi i ukoliko je došlo do određenog djela- naglasila je Tadić.
Istakla je da ne može govoriti detaljnije o slučaju svog prethodnika Gorana Salihovića.
– Već je rečeno nekoliko puta, ja sam u svom uredu zatekla preko 100 predmeta, od suspendovanog glavnog tužitelja. Ne mogu detaljnije govoriti o tome, jer presumpcija nevinosti postoji i dalje do kraja. Ono što je obećao suspendovani glavni tužitelj i kome je šta obećao ja to neću da znam ,a pojedini nastavljaju da se ponašaju kao da se u Tužiteljstvu ništa nije desilo , pa onda da onaj koji je došao umjesto suspendovanog glavnog tužitelja ispunjava nečije želje. Ja nikada neću ispunjavati ničije želje, koliko god budem tu. Činjenice i dokazi su jednaki za sve građane i za cijelu BiH – naglasila je tužiteljica Tadić.
Na pitanje poslanika Momčila novakovića (NDP) o tome zašto javnost nije dovoljno upoznata o sukobima na relaciji Tužiteljstvo BiH –Minsitarstvo sigurnosti BiH, Tadić je negirala da je ona s bilo kime u sukobu.
– Mnogo mi je drago da danas mogu odgovoriti na ovo pitanje o sukobu Ministarstva sigurnosti BiH i Tužiteljstva BiH i mogu reći da nema nikakvog sukoba. Ja u svom radu,a radim 32 godine, nikada nisam bila ni sa kim u sukobu, a da li je neko sa mnom i sam sa sobom u sukobu to je nešto drugo, i ja o tome ne mogu govoriti- kazala je Tadić.
Ona je istakla i dobru saradnju Tužilaštva BiH sa svim policijskim agencijama u zemlji .
-Imamo redovne sastanke koje organizira VSTV zadnji sastanak smo imali u Tužiteljstvu BiH , nijednu primjedbu nemam na rad policijskih agencija i agencije nemaju primjedbu na moj rad. Zašto se stvara pogrešna slika u medijima u to neću ulaziti. Način rada ovog Tužiteljstva dok sam ja na njegovom čelu bit će takav .Mi ćemo samo našim radom, dokazima i argumentima donositi odluke u pojedinim predmetima, nećemo podlijegati bilo kakvim pritiscima – istakla je Tdić.
Tadić je kazala i da u Tužilaštvu BiH ne postoje „ključni“ predmeti, već da su za njih svi predmeti isti , da su u proceduri i da će svi imati svoj epilog ili optužnicom ili negativnim odgovorom kako ne bi bilo spekulacija u javnosti.
Neće, kazala je Tadić, vršiti pritisak na tužioce jer razumije razloge zbog kojih za neke predmete treba više vremena da budu okončani, dodajući da je to i jedna od stvari koja se Salihoviću stavlja na teret.
Član Komisije Momčilo Novaković iz NDP-a rekao je da postoje procjene da u BiH putem korupcije nestanu tri milijarde KM, te konstatovao da broj optužnica i presuda u vezi sa organizovanim kriminalom i korupcijom ne odgovara stvarnoj situaciji.
Članica Komisije Borjana Krišto iz HDZ BiH istakla je da je veliki problem i to što su postojale neke zakonske odredbe koje su omogućavale zloupotrebe institucija kada su u pitanju lažni svjedoci, odnosno prijave. Podsjetila je i da je Ustavni sud BiH po njenoj apelaciji pojedine zakonske odredbe proglasio neustavnima.
Krišto smatra da se preko pravosudnih institucija vodi politička kampanja, te se založila da se Tužilaštvo BiH pozabavi problemom lažnih prijava.
-Sve dok neko ne bude odgovarao za lažne prijave, situacija se neće popraviti – konstatovala je Krišto.
Ona je pozvala one koji sačinjavaju Informaciju o radu Tužilaštva BiH da ubuduće konkretiziraju prijedloge za rješenje problema u svim segmentima u smislu izmjene legislative.
Damir Arnaut (SBB), predsjedavajući Komisije kazao je da bi se kada su u pitanju ta zakonska rješenja sa svojim prijedlozima trebali uključiti i iz Ministarstva pravde BiH.
Aleksandra Pandurević članica Komisije pitala je tužiteljicu Tadić, procesuiraju li se osobe zbog lažnog prijavljavinja i svjedočenja zbog kojih su mnogi bili „provučeni kroz blato“,upravo zbog lažnih prijava,a niko za to nije odgovarao.
Član Ustavnopravne komisije Lazar Prodanović iz SNSD-a istakao je da su rezultati Tužilaštva BiH ključna pretpostavka za podršku ovoj instituciji.Navodeći da u BiH postoji potpuna erozija pravosuđa na svim nivoima, Prodanović je rekao da Tužilaštvo BiH nije postiglo ozbiljan napredak u rješavanju ratnih zločina, što javnost očekuje.
On je podsjetio da Parlamentarna skupština BiH nije podržala zadnja tri izvještaja Tužilaštva i izrazio nadu da će Tadićeva biti prvi glavni tužilac BiH koja će na tom mjestu provesti puni mandat.
Tužiteljica Tadić kazala je i da se Tužilaštvo izuzetno odgovorno odnosi prema svojim obavezama u procesu traženja nestalih i ekshumacija.
Iznijela je podatak da se u BiH još traga za oko 7.000 osoba koje se vode kao nestale nakon rata devedesetih u BiH, a vrši se i revizija 11 kosturnica jer se ponekad dešava da je neka osoba tu, dok se za njom traga po masovnim grobnicama, a to je u BiH, kaže, nažalost, jedinstven primjer.
Kako je zaključila grešaka ne smije biti, odnosno radom Tužilaštva ne smije se dovesti u pitanje stabilnost BiH, dodajući da se mnoga politička previranja prenesu u Tužilaštvo da ih ta institucija rješava što ne bi trebao biti slučaj.
Informaciju o radu Tužilaštva BiH za prošlu godinu podržalo je pet članova Komisije (SBB,SDA,DF,HDZ,Nezavisni blok), jedan je bio protiv (SNSD),a dva suzdržana (SDS,NDP).
(avaz.ba)