Predstavnici Saveza za pobjedu danas su upozorili na sumnjivu nabavku drvne sječke iz Njemačke za potrebe „Eko toplane Banjaluka“.
„Kada vidimo cijenu sječke u Banjaluci, odnosno Republici Srpskoj koja iznosi 140 konvertibilnih maraka, nije realno da cijena sječke koja se uvozi iz Njemačke sa udaljenosti od hiljadu kilometara bude 80 konvertibilnih maraka. Stoga, opravdano sumnjamo da nešto nije kako treba“, rekao je predsjednik GO Srpske demokratske stranke Mladen Kajkut.
Kajkut je pozvao odgovorne ljude u preduzeću „Eko toplane Banjaluka“ da javnosti i građanima Banjaluke detaljno obrazlože vijest o uvozu 22 tone sječke iz Njemačke, koja je, kako kaže, po mišljenju stručnjaka upitnog kvaliteta kada se govori o kontaminaciji vazduha.
„Želim podsjetiti gradonačelnika Banjaluke Igora Radojičića da ovom prilikom može uputiti inspekcijske organe da provjere šta se dešava. Odgovorni ljudi u „Eko toplani“ moraju da razmišljaju o životima svih nas, posebno građana Banjaluke“, naglasio je Kajkut.
On je podsjetio da do danas nije demantovana vijest da je u periodu rada „Eko toplane Banjaluka“ za prethodni zimski period u atmosferu iznad grada Banjaluke pušteno oko 80 do 90 tona pepela.
„Taj pepeo je doslovno završio u plućima svih nas. Građani najvećeg grada Republike Srpske svakako ne zaslužuju ovakvo tretiranje od strane gradskih vlasti“, zaključio je predsjednik GO SDS Banjaluka.
Odbornik PDP-a u Skupštini grada Banjaluka Draško Stanivuković dodao je da pored vijesti o sumnjivoj nabavci drvne sječke, Banjalučani su i dalje zabrinuti kakva ih grejna sezona očekuje ove zime.
„S obzirom na to da smo apsolutno nezadovoljni sa grejnom sezonom koja je prošla, opet se bojimo da ćemo gledati u hladne radijatore. Mnogi korisnici i dalje muku muče sa odjavljivanjem. Oni koji su nezadovoljni, ne mogu da se odjave sa „Eko toplane“ i imaju problem i sa tim što plaćaju skuplje usluge“, istakao je Stanivuković.
On je naglasio da ukoliko ne bude odgovora na ove probleme, zahtijevaće održavanje posebne sjednice Skupštine grada na ovu temu.
„Neka nas odgovorni demantuju ako sve ovo nije istina. Ako neće biti posebne sjednice, onda već na Skupštini, zakazanoj za 5. septembar tražićemo posebnu tačku o problematici zvanoj grijanje i „Eko toplana“, zaključio je Stanivuković.
(opcija.net)
“Nema nikakvog nuklearnog otpada”
Preduzeće “Eko-toplane” Banjaluka demantovalo je juče pojedine navode i sumnje kada je u pitanju nabavka energenta, ocijenivši ih neistinitim i neutemeljenim.
Podsjećaju kako je, suprotno nekim medijskim navodima, preduzeće osnovano 2017. godine te da im je komunalna usluga daljinskog grijanja povjerena od 1. februara 2018. godine, tako da u periodu od 2015. do 2017. godine kao preduzeće nije ni postojala niti bila u prilici da nabavlja energent.
“S obzirom na to da smo u protekloj grijnoj sezoni bili u fazi izgradnje toplane i formiranja logističkog centra, dijelom je izvršena nabavka drvnog sortimenta (ne otpada) od eksternih dobavljača, jer je u tom periodu bilo nemoguće izvoženje dovoljne količine drveta iz gazdinstava u Republici Srpskoj zbog vremenskih uslova. Cijena koja se odnosi na nabavljeni drvni sortiment, a koja je navedena u pojedinim medijima, nije tačna, odnosno to je cijena na paritetu FCA Hrvatska, što znači da se na tu cijenu dodaju troškovi prevoza i uvozne dažbine u Bosnu i Hercegovnu,” saopštili su iz “Eko-toplana”.
Poručuju kako je na dokumentaciji koju posjeduju jasno navedena zemlja porijekla, u ovom slučaju Republika Hrvatska, s označenim katastarskim česticama, te nije postojao nikakav uvoz iz Njemačke.
“Posebno moramo da naglasimo našim korisnicima i građanima da naša postrojenja tehnički nikakav nuklearni otpad ne mogu da sagorijevaju i isto je proizvodno nemoguće.
Smatramo krajnje tendencioznim tvrdnje prema kojima bilo kakav kontaminirani nuklearni otpad bilo koje vrste može nesmetano da se transportuje kroz zemlje EU i nesmetano uvozi u našu zemlju”, zaključuju oni.
(nezavisne.com)