Nobelovu nagradu za književnost danas je Peteru Handkeu, austrijskom književniku, uručio kralj Kraljevine Švedske Karl XVI Gustav, a zbog ove nagrada zadnjih nekoliko sedmica u BiH su uzburkane strasti.
Naime, iz Republike Srpske smatraju da ju je Handke zaslužio, dok u Federaciji BiH ne dijele takvo mišljenje.
Kako bi pružile podršku Handkeu, u Stokholmu je bilo i Udruženje žena žrtava rata RS, a Božica Živković-Rajilić, predsjednica ovog udruženja, izjavila je da je devetočlana grupa žena iz RS koje su tokom rata bile zatočene u logorima širom BiH došla u Stokholm da bude mirna podrška Peteru Handkeu na dodjeli Nobelove nagrade za književnost jer uvažava ljude koji misle svojom glavom.
S druge strane, ispred Koncertne kuće u Stokholmu, gdje je dodijeljena nagrada, organizovan je protest zbog dodjele nagrade, pa je tako Jasna Čaušević iz Društva za ugrožene narode rekla da je dodjela nagrade promašaj za humanost i da to nije samo težak udarac preživjelima u BiH, nego i na Balkanu.
Svađa se prenijela i na politički teren pa je tako Željko Komšić, predsjedavajući Predsjedništva BiH, uputio dopis Ambasadi BiH u Švedskoj, u kojem je “naredio” da niko u ime BiH ne smije da prisustvuje ceremoniji dodjele Nobelove nagrade, kao i da bi eventualno prisustvo nekoga na toj ceremoniji predstavljalo kršenje Ustava BiH.
Ipak, i pored ovog “naređenja”, Predsjedništvo BiH će imati svog predstavnika na svečanoj dodjeli Nobelove nagrade Handkeu. Naime, savjetnik srpskog člana Predsjedništva BiH Milorada Dodika, režiser Emir Kusturica, još prije nekoliko dana doputovao je u Stokholm kako bi podržao svog velikog prijatelja Handkea.
Dodik je rekao da je Komšić neovlašteno pisao Ambasadi BiH u Švedskoj i mimo bilo kakvog dogovora dao instrukcije njenom osoblju u vezi sa prisustvovanjem ceremoniji dodjele Nobelove nagrade za književnost.
“Predsjedništvo BiH, kako i sam Komišić, priznaje, nije raspravljalo o tome, pa je nejasno ko je donio odluku da osoblje Ambasade ne ide na dodjelu Nobelove nagrade”, istakao je Dodik.
Ministarstvo spoljnih i evropskih poslova Hrvatske (MVEP) odlučilo je da ambasador te zemlje u Kraljevini Švedskoj ne učestvuje na ceremoniji dodjele Nobelove nagrade u Stokholmu zbog, kako je saopšteno, dodjele nagrade osobi politički angažovanoj u davanju podrške velikosrpskoj politici Slobodana Miloševića devedesetih godina prošlog vijeka. Ceremoniji, kako je ranije saopšteno, neće prisustvovati ni ambasador Albanije, ni predstavnik Prištine.
Dodjelu Nobelove nagrade komentarisao je i turski predsjednik Redžep Tajip Erdoan, koji je istakao da je nagrađivanje rasiste Nobelovom nagradom za književnost nagrađivanje kršenja ljudskih prava.
Handke je stvorio više od 70 proznih radova i dvadesetak pozorišnih djela, oprobao se i kao liričar, esejista, scenarista, prevodilac i režiser. U teatrima širom svijeta već decenijama se igraju predstave prema njegovim tekstovima – “Kaspar”, “Psovanje publike”, “Putovanje u sonornu zemlju”.
Roman “Golmanov strah od penala”, koji je ušao u školsku lektiru, ekranizovao je Vim Venders, a Handke je napisao scenario i za čuveno ostvarenje ovog reditelja “Nebo nad Berlinom”. Rođen je u Grifenu u Koruškoj 6. decembra 1942. godine. Odrastao je u Istočnom Berlinu i Grifenu, a studije je započeo u Gracu. Prvi roman “Stršljeni” objavio je u ljeto 1965, pa napustio fakultet da bi se potpuno posvetio pisanju. Handke je inostrani član Akademije nauka i umjetnosti Republike Srpske od 2008. godine i Srpske akademije nauka i umjetnosti od 2012. godine.
Bećković: Žao mi je onih koji protestuju
Srpski akademik Matija Bećković rekao je za RTRS da je Nobelov komitet dodjelom nagrade austrijskom piscu Peteru Handkeu odbranio umjetnost, jer nije dozvolio miješanje politike i političke podobnosti.
Bećković je poručio da odluka o dodjeli nagrade austrijskom piscu služi na čast Komitetu.
On je istakao da mu je žao ljudi koji protestuju protiv Handkea, jer time sebe ovjekovječuju kao one koji nisu razumjeli da je umjetnost jedno a politika drugo.
– Već neko vrijeme je politika bez alternative, a dugo je umjetnost bila bez alternative, tako da je neočekivano da je Handke nagrađen a očekivano je da su nastali protesti zbog toga – rekao je srpski akademik.
On je naglasio da u umjetnosti nema mjesta za politiku.
– U vrijeme SSSR-a, kada je nagrada dodijeljena Aleksandru Solželjicinu ili Borisu Pastrenaku koji je natjeran da se nagrade odrekne, čitav slobodni svijet se zgražavao zbog protesta koji su Sovjetskom Savezu organizovani. Mislilo se da je umjetnost autonomna i da tu politici tu nema mjesta, a da će se na Zapada premjestiti ta ista logika, to niko nije vjerovao – rekao je Bećković.
Dodik: Veliki pisac i humanista
Srpski član Predsjedništva BiH Milorad Dodik uputio je čestitku Peteru Handkeu povodom svečanog uručenja Nobelove nagrade za književnost, naglasivši da je ovo značajno priznanje pripalo velikom književniku i humanisti.
– Nobelova nagrada stigla je u prave ruke, jer je riječ o piscu čiji je kompletan književni opus izuzetne vrijednosti i rezultat njegovog neprikosnovenog talenta, rada i stvaralaštva – istakao je Dodik u čestitki.
On je naglasio da Handkeova književnost, kako bi rekao Ivo Andrić, “nije zatrovana mržnjom, već vođena širinom i vedrinom slobodnog ljudskog duha”.
Dodik je istakao da je Handke s toga, osim što je književnik, i veliki humanista i borac za istinu i pravdu.
– Još jednom Vam čestitam na ovom značajnom priznanju za Vaš kompletan književni rad sa željom da nastavite da pišite na zadovoljstvo nas, Vaših brojih čitalaca i obožovalaca Vaše pisane riječi – naglasio je Dodik.
Austrijski pisac Peter Handke primio je danas Nobelovu nagradu za književnost za 2019. godinu.
On je priznanje dobio “za uticajno djelo koje je jezičkom domišljatošću istražilo periferiju i specifičnost ljudskog iskustva”.
Ceremonija dodjele priznanja održava se u Stokholmu, a nagrade je dobitnicima uručio švedski kralj Gustav.
Uručenju nagrade prisustvovao je i Handkeov veliki prijatelj proslavljeni režiser Emir Kusturica.
Vučić: Kao da je nagradu dobio neko od Srba
Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić u čestitki austrijskom piscu Peteru Handkeu, kome je danas svečano uručena Nobelova nagrade za književnost, istakao je da Srbija smatra Handkea za istinskog prijatelja.
– Srbija Vas smatra za istinskog prijatelja i, biću slobodan da kažem, Vašu Nobelovu nagradu doživljavamo kao da je dobio neko od nas. Sada, uz Ivu Andrića, slavimo još jednog našeg nobelovca – naveo je Vučić.
On je izrazio nadu da će Handke uskoro posjetiti Srbiju.
Vučić je naveo da je ovo nagrada Handkeu za njegov izuzetan književni rad, znanje i stvaralaštvo, ali isto tako i za neprikosnovene moralne odlike, za hrabrost i dostojanstvo, kojima se bori za svoje ideale vrhunskog intelektualca.
– Poštovani prijatelju, primite moje iskrene čestitke. Kao laureat Nobelove nagrade upisali ste se među besmrtne – istakao je Vučić u čestitki.
(Nezavisne, RTRS)