Evropski sud za ljudska prava u Strazburu donio je presudu po tužbi Mostarke Irme Baralije protiv države Bosne i Hercegovine zbog neodržavanja izbora u Mostaru.
U današnjoj presudi Evropski sud za ljudska prava jednoglasno je presudio da je postojalo kršenje člana 1. Protokola br. 12 (opšta zabrana diskriminacije) Evropske konvencije o ljudskim pravima.
Slučaj se odnosio na pravnu prazninu kojom je onemogućeno podnosiocu zahtjeva, lokalnoj političarki koja živi Mostaru, da glasa ili se kandiduje na izborima.
Sud je donio zaključak da je ta pravna praznina stvorena neuspjehom vlasti da sprovedu Odluku Ustavnog suda BiH iz 2010. godine, te nalagala vlastima da usklade te odredbe sa Ustavom.
Sud stoga nije mogao prihvatiti argument Vlade da je višegodišnje kašnjenje u izvršenju odluke bilo opravdano potrebom da se dođe do dugoročnog i održivog rješenja za podjelu vlasti, te da se očuva mir i omogući dijalog između različitih etničkih grupa u Mostaru.
“Tužena država je stoga prekršila svoju obavezu da preduzme mjere da zaštiti podnositeljku predstavke od diskriminatornog postupanja po osnovu njenog mjesta prebivališta i da održi demokratske izbore u Mostaru”, naveli su u obrazloženju.
Sud je takođe jednoglasno utvrdio, a na osnovu člana 46. (obaveznost i izvršenje presuda), da BiH mora izmijeniti relevantno zakonodavstvo najkasnije u roku od šest mjeseci nakon što ova presuda postane konačna.
Mostarci su posljednji put lokalnu vlast birali 2008. godine. Ustavni sud BiH je u novembru 2010. godine zatražio djelimičnu promjenu Statuta Mostara, koji je 2004. godine nametnuo tadašnji visoki predstavnik u BiH Pedi Ešdaun, kao i izmjene Izbornog zakona BiH, ocjenjujući ih neustavnim.
Baralija: Želim da živim u normalnom gradu
Potpredsjednica Naše stranke Irma Baralija održala je konferenciju za novinare povodom presude Evropskog suda za ljudska prava o neodržavanju izbora u Mostaru.
“Moja advokatica je jedina u BiH vjerovala da je moguće pobijediti”, kazala je Baralija, koja je podnijela tužbu protiv BiH Evropskom sudu za ljudska prava.
Ona je kazala kako su je svi uvjeravali da je prije potrebno iscrpiti sve pravne norme u BiH, dok je advokatica kazala kako je potrebno odmah ići u Strasbourg.
Advokatica Dženana Hadžiomerović je kazala da je sretna đšto će se izbori u BiH napokon morati održati.
“Presuda nalaže da u roku od šest mjeseci, ukoliko ne dođe do izmjene Izbornog zakona, Ustavni sud Bih mora naći rješenje za održavanje izbora”, kazala je advokatica Hadžiomerović.
Ona je istakla kako sada očekuje da Ustavni sud donese rješenje, jer je nelogično da Ustavni sud ne ispoštuje odluku Evropskog suda za ljudska prava.
“Domaća vlast mora osigurati građanima ljudska prava. Lopta je sada na Parlamentu BiH, koji će morati profunkcionirati”, kazala je Baralija.
Dodala je i kako neće dozvoliti da je bilo kakav nacionalistički narativ vodi.
“Želim da živim u normalnom gradu, jer moji sugrađani zaslužuju da žive kao i svi drugi građani. Naše potrebe nisu posebne, one su samo onakve kakve imaju građani svih normalnih gradova đirom svijeta”, kazala je Baralija.
(NN)