Anton Kasipović, ministar pravde Republike Srpske, izrazio je očekivanje da će revidirana strategija za procesuiranje ratnih zločina sutra biti potvrđena u Savjetu ministara BiH.
“Nadam se da je to definitivni kraj bilo kakvog pokušaja, kao što smo imali u nedavnoj prošlosti, retroaktivne primjene zakona koja je nanijele mnogo ličnih drama i problema”, istakao je Kasipović danas u Sarajevu nakon ministarskog sastanka u okviru Strukturalnog dijaloga za reformu pravosuđa.
On je poručio da su Ministarstvo pravde i Vlada Srpske posvećeni svojim obavezama i obavezama u okviru zajedničkih napora za reformu prava u BiH da bi rad pravosudnih institucija bio što efikasniji i u funkciji građana i naroda u ovoj zemlji.
Kasipović je naveo da bi volio da može, makar u svoje ime, reći da je rezultat u prethodnom periodu bio bolji, značajniji i veći, ali da to nije slučaj.
“Volio bih da danas govorimo o zakonu o sudovima u BiH, da je u primjeni, a mi još govorimo o radnom materijalu zakona. Ministarstvo pravde Srpske je učinilo napor i slijedeći potrebe reforme pravosuđa i vladavine prava, predložilo je kompletan tekst tog zakona”, rekao je Kasipović na konferenciji za novinare.
On je dodao da je ovaj prijedlog i dalje jedan od modaliteta koji su “na stolu”.
“Kada je riječ o zakonu o sudovima u BiH, mislimo da je potrebno precizirati prije svega nadležnost, a onda obezbijediti i mogućnost da zbog pristupa pravdi i sudovima imamo i viši sud”, precizirao je Kasipović.
Govoreći o inicijativi Visokog sudskog i tužilačkog savjeta /VSTS/ BiH za pripremanje, utvrđivanje i donošenje zakona o VSTS, Kasipović je rekao da je riječ o naročito važnom pitanju u čijem će rješavanju učestvovati Vlada i Ministarstvo pravde Republike Srpske.
On je objasnio da će se predstavnici Srpske u traženju rješenja u vezi sa ovim zakonom voditi zaključcima Narodne skuštine Republike Srpske u u pogledu ustrojstva i načina izbora sudija i tužilaca te niza drugih pitanja.
“Ne prejudiciram, ali želim da naglasim da je to osnovni koncept na koji će se Ministarstvo pravde Srpske uključiti u ovaj proces”, naglasio je Kasipović.
Sastanku u okviru Strukturalnog dijaloga o reformi pravosuđa prisustvovali su i direktor za zapadni Balkan pri Generalnoj direkciji Evropske komisije za susjedstvo i pregovore o proširenju Ženeviv Ruiz Kalavera, šef Delegacije EU u BiH Lars Gunar Vigemark, ministri pravde BiH Josip Grubeša i Federacije BiH Mato Jozić te predsjednik VSTS Milan Tegeltija.
Ministar pravde BiH Josip Grubeša danas je u Sarajevu izrazio zahvalnost Evropskoj komisiji za nastavak strukturalnog dijaloga za reformu pravosuđa u BiH.
Nakon sastanka na ministarskog nivoa u okviru strukturalnog dijaloga Grubeša je rekao da je BiH i u izbornoj godini spremna preuzeti odgovornost i krenuti ka reformskom i evropskom putu.
Grubeša je učesnike sastanka informisao o revidiranoj strategiji za procesuiranje ratnih zločina, kojom se predviđa da ovi procesi budu okončani do 2023. godine.
– Jasno je da tema ratnih zločina i njihovog procesuiranje opterećuje društvo u BiH. Prethodnom strategijom bilo je predviđeno njihovo rješavanje do 2018. godine, ali ona nije sprovedena, zbog čega postoji određena sumnja da će biti do 2023. godine – konstatovao je Grubeša na konferenciji za novinare.
On je objasnio da je revidiranom strategijom predviđeno da se najsloženiji predmeti ostave na nivou BiH, a da se manje složeni proslijede nižim nivoima.
– Predviđena je i kvalitetnija saradnja sa susjednim zemljama i da vidimo, ako su oni zainteresovani za pojedine predmete, kako da ih ustupimo – kaže Grubeša i ističe da je riječ o problemu koji koči BiH na reformskom putu.
Kada je riječ o usvajanju izmjena i dopuna Zakona o krivičnom postupku u paralamentu BiH, ministar pravde BiH podsjetio je da se u Domu naroda nalaze dva prijedloga.
On je ponovio svoje žaljenje što u Savjetu ministara nije imao priliku da predloži izmjene i dopune ovog zakona i da se o njima diskutuje.
Navodeći da ne učestvuje u donošenju ovog zakona, Grubeša je rekao da se ne može izjasniti koji bi od dva prijedloga koji su u proceduri podržao.
Grubeša kaže da je na današnjem sastanku najviše vremena posvećeno inicijativi Visokog sudskog i tužilačkog savjeta BiH za donošenje zakona o ovoj instituciji.
Genoveva Ruiz Calavera, direktorica za Zapadni Balkan pri Evropskoj komisiji je danas istakla da bh. političari moraju raditi svoj posao. Na njima je odgovornost da donose teške odluke, rekla. Calavera se u toku dana u Sarajevu sastala sa državnim i entitetskim ministrima pravde.
“Ne možemo mi raditi umjesto domaćih političara. Potrebno je da domaći političari preuzmu odgovornost da donose teške odluke”, istakla je Calavera.
Tokom sastanka, fokus njihovog razgovora je bio na pravosuđu u BiH. Calavera je istakla pozitivne i negativne strane reforme pravosuđa u BiH.
“Danas smo održali sastanak o strukturalnom diajlogu. Vi znate da je procjena vladavine prava važna u EU. Od dva sastanka u junu i julu prošle godine je ostvaren napredak. BiH je skinuta sa sive liste zemalja FATF. Potrebno je dalje raditi na tim aktivnostima jer je BiH i dalje na listi EU. Zabilježen je napredak u aktivnostima VSTV u smislu ispunjavanja cijelog niza preporuka Evropske komisije. Novi pravilnik koj je VSTV usvojio o imenovanju sudija i tužilaca, disciplinskim postupcima i principima integriteta pokazuju da su moguća poboljšanja. Pozdravljamo aktivnosti koje VSTV provodi na reviziji Zakona o VSTV. Uzeli su u obzi preporuke naših eksperata i Venecijanske komisije”, navela je Calavera kao pozitivne pomake u bh. pravosuđu.
Kao negativnu stranu pravosuđa je navela sljedeće:
“Izostanak napretka u izradi konačne verzije Zakona o sudovima. Zabrinuta sam zbog izostanka usvajanja Zakona o krivičnom postupku u skladu sa preporukama Ustavnog suda. Apeliram da se usaglasite oko kontakt tačke za Europol. To je jako važno i hitno. Izgubili smo vrijeme u jalovim raspravama”, rekla je.
Podsjetila je da će predstojeći samit između država Zapadnog Balkana i EU u Londonu imati tri teme u fokusu: jedna je saradnja, druga je pomirenje i treća je sigurnost.
(Srna, N1)