Priča o formiranju opština Kozarac i Omarska ponovo je u žiži javnosti. Pokretači ovih inicijativa prikupili su potpise mještana i, uz elaborate, dostavili ih Skupštini grada Prijedora. U utorak, 26. novembra, na sjednici Skupštine grada Prijedor biće razmatrana inicijativa iz Omarske, dok termin za raspravu o Kozarcu još nije određen.
U Omarskoj i Kozarcu kažu da će sve uraditi kako zakon nalaže, uprkos nedavnom sastanku predsjednika SNSD-a Milorada Dodika i lidera DNS-a Marka Pavića, na kojem nije prihvaćena mogućnost da se formiraju nove opštine na teritoriji grada Prijedora.
Sead Čirkin, koordinator za formiranje Inicijativnog odbora opštine Kozarac, kaže da se sa ovom pričom zapravo krenulo 2001. godine, kada su podnijeli prvu inicijativu tadašnjoj Vladi RS i dobili korektan odgovor.
“U odgovoru je navedeno da imamo sve, osim ekonomske održivosti. Danas je to sasvim druga priča, Kozarac je potpuno ekonomski održiv, a to pokazuje i statistika u posljednjih nekoliko godina. To smo i naveli u elaboratu koji smo dostavili Skupštini grada Prijedora. Ta ekonomska održivost bazira se na brojnim prirodnim resursima, drvno-prerađivačkim firmama i poduzetništvu koje je bilo razvijeno još i prije rata. Veliki uticaj ima i dijaspora koja je sa Zapada donijela nove vjetrove koji su nam bili jako potrebni”, kaže Čirkin.
Ovo nije politička priča, već prije svega ekonomska, tvrdi Čirkin. Godinama su, kaže, nezadovoljni načinom izdvajanja sredstava iz budžeta grada Prijedora. Ulaganja u Kozarac su minorna, ističe on, i ne odgovaraju, kako navodi, ekonomskom uzimanju sa ovog područja.
“Sa jedne strane imamo punjenje budžeta u kojem participiramo do 15 odsto, a za nas se izdvaja oko jedan odsto ili manje. Ova priča ne treba da se uvodi u političke okvire, jer naš elaborat daje vrlo jasne odgovore na sva ekonomska pitanja. Kozarac ima dugogodišnju tradiciju opštine, nekada je Kozarac imao čak i sudsku vlast. Mnoge ingerencije iz nadležnosti opštine sigurno će ostati u gradu Prijedoru kao regionalnom centru. Svima nam je stalo da imao razvijen regionalni centar, a mislim da je to i prilika da Prijedor puno efikasnije riješava probleme koji se tiču grada”, rekao je Čirkin.
Prema procjeni Ranka Smiljanića, predsjednika Inicijativnog odbora za formiranje opštine Omarska, ako sve urodi plodom, jedan od prvih koraka je formiranje industrijskih i poslovnih zona, jer to trenutno ne postoji na području Omarske.
“Elaborat je pokazao ono što smo mi godinama priželjkivali i nadali se, znajući kojim potencijalom raspolaže ovo područje. Od privrednih kapaciteta, šumskog i rudnog bogatstva, do kapaciteta u ljudstvu koje živi na ovoj teritoriji. Spremni smo da se organizujemo kao lokalna zajednica. Bili smo svojevremeno lokalna zajednica i tada smo imali najbolji napredak. Cilj nam je da se privuku investitori, stvore radna mjesta i tako zadrži stanovništvo na ovom prostoru, naročito mladi ljudi”, dodao je Smiljanić.
Prvi čovjek grada Prijedora, Milenko Đaković, mišljenja je da iza svega ne stoji interes građana, već politika nove skupštinske većine u Prijedoru.
“Djelovanje skupštinske većine, prije svega SNSD-a i DEMOS-a, na lokalnom nivou teži ka odvajanjima. Prema izjavama koje su došle do mene, u Kozarcu žele ostati u okviru grada Prijedora, ali da se definišu kao lokalna zajednica. Iz Omarske je tvrdnja da žele da se odvoje od grada i da se izdvoje u samostalnu opštinu”, rekao je Đaković.
S druge strane, predsjednik DEMOS-a Nedeljko Čubrilović negirao je tvrdnje da je sa liderom SNSD-a Miloradom Dodikom ikada razgovarao na temu “podjele grada Prijedora”, uz pojašnjenje da do toga ne može ni doći dok se ne pokrene inicijativa iz ministarstva koje je odgovorno za reorganizaciju lokalnih zajednica, a koje vodi druga stranka.
Kada je riječ o podsjećanjima na ranija iskustva, gradonačelnik Prijedora Milenko Đaković dodaje da se za Omarsku zna da je tri puta bila samostalna lokalna zajednica i da se sva tri puta ponovo vratila u sastav grada Prijedora, zbog očiglednog neuspjeha u funkcionisanju.
“Tako da ja ne bih bio prorok, ali mnogo parametara će opredjeljivati dalji razvoj. Dogovoreno je da se obje inicijative razmatraju na istoj skupštini, te da se donesu odluke, a svoje mišljenje o tome će dati i Narodna skupština RS i Vlada RS”, dodaje Đaković.
Mišljenja je da “ovdje očigledno neko ima svoje interese, koje zadovoljava preko politike, a ne na osnovu racionalnih promišljanja”.
(M. Šodić, opcija.net)