Ove sezone je oboren rekord po broju evropskih igrača koji igraju u NBA, a trojica srpskih igrača koja su ovog ljeta otišla “preko bare” doprinijeli su rekordu.
Bogdan Bogdanović, Miloš Teodosić i Rade Zagorac su iz Evrope otišli u Sakramento Kingse, Los Anđeles Kliperse odnosno Memfis Grizlise.
Njih trojica su se pridružili “starosjediocima” Nemanji Bjelici, Bobanu Marjanoviću i Nikoli Jokiću i povećali broj srpskih igrača u NBA na šest, ali i tome da Srbija prestigne Francusku po broju igrača koji su ikada igrali na NBA parketima.
Legenda srpske košarke Vlade Divac bio je jedan od pionira evropske košarke koji su zaigrali u Americi. Tridesetak godina kasnije, iz Srbije je 31 igrač ukupno zaigrao u NBA.
Francuzi su na drugom mjestu sa 29 igrača, a Hrvatska je treća sa 22 košarkaša. Treba podsjetiti da su neka od tih imena i selektor Srbije Aleksandar Đorđević, predsjednik KSS Predrag Danilović, sadašnji generalni menadžer Kingsa Vlade Divac, ali i Željko Rebrača, Darko Miličić, Predrag Stojaković, Marko Jarić i drugi.
Posljednjih desetak godina su iz Srbije odlazili momci poput Mileta Ilića, Koste Perovića ili Nenada Krstića, Miroslava Raduljice i Ognjena Kuzmića, a jedan od rijetkih koji u tom periodu nije igrao na poziciji centra je bio Nemanja Nedović dok je igrao za Golden Stejt Voriorse.
Kada je riječ o momcima iz Hrvatske, najznačajniji su svakako Dražen Petrović i Toni Kukoč, te Dino Rađa, ili danas momci poput Darija Šarića, Marija Hezonje, te Bogdanović, Zubac, Rudež i Bender i Žižić.
NBA liga sve do devedesetih nije bila previše otvorena za evropske košarkaše. Do osamdesetih je često samo po jedan ili nijedan igrač iz Evrope igrao u NBA, a pravi prodor se pravi početkom dvijehiljaditih. Od 2000. do 2005. broj Evropljana u NBA je skočio sa 28 na 60. Od 2010. do 2015. se kretao između 60 i 73 da bi ove sezone taj rekord bio oboren sa 74 košarkaša.
(B92)