Zamjenik predsjedavajućeg Doma naroda parlamenta BiH Nikola Špirić izjavio je da delegati ovog doma iz SNSD-a neće prisustvovati hitnoj sjednici koju je za danas u Sarajevu sazvao predsjedavajući Doma naroda Bakir Izetbegović.
Špirić je na konferenciji za novinare u Sarajevu istakao da je prva hitna sjednica sazvana mimo procedura koje su predviđene Poslovnikom, te dodao da je uvjeren da sjednica neće ni biti održana.
“Na sastanku delegata iz SNSD-a zaključili smo da nećemo davati legalitet sjednicama koje su sazvane kršenjem Poslovnika”, rekao je Špirić.
Špirić je pojasnio da je prekršena odredba Poslovnika u kojoj se navodi da hitna sjednica može biti sazvana na zahtjev najmanje pet delegata ili većine članova Kolegijuma.
“Imamo potpis samo jednog delegata – Asima Sarajlića i, priznaćete, to je kršenje Poslovnika. Ne možemo vani slati osmijeh, a unutra ostavljati čemer. Neće ova zemlja dobiti međunarodni kredibilitet time što ćemo se predstavljati onakvima kakvi nismo. Znam i žao mi je što nije na vrijeme formirana stalna delegacija pri Savjetu Evrope, ali razlozi koji se navode da su hitni bili su hitni i u januaru”, napomenuo je Špirić.
On je istakao da je zakonom propisano da, prije imenovanja članova delegacija parlamenta BiH koji učestvuju u parlementarnim skupštinama međunarodnih organizacija ili drugim međunarodnim institucijama, Kolegijum Doma naroda u saradnji sa Kolegijumom Predstavničkog doma utvrđuje koliko članova moraju izabrati oba doma.
“Mi nismo imali razgovore sa Kolegijumom Predstavničkog doma. On nije sazvan i posvećen ovoj temi da bismo mi mogli nastaviti rad. Znam da predsjedavajući Doma naroda Bakir Izetbegović zna da je ovo kršenje Poslovnika i žao mi je što na ovakav način pokušava da vrši nasilje nad Poslovnikom”, rekao je Špirić.
On je dodao da je Izetbegoviću u pisanoj formi ukazao na kršenje Poslovnika, te da je isto učinio i zamjenik predsjedavajućeg Doma naroda Dragan Čović.
Špirić je istakao da bi dobro bilo za BiH da dobije delegaciju u Parlamentarnoj skupštini Savjeta Evrope, ali da je mnogo bitnije da dobije legitimne predstavnike u vlasti.
“Jedini koji bezuslovno traže da se implementiraju izborni rezultati su predstavnici Republike Srpske. Ali mi smo specijalna zemlja u kojoj se traži da potez povuče onaj koji nije vlast. Kako od predsjedavajućeg Savjeta ministara koji još nije imenovan tražiti da povuče bilo koji potez?”, upitao je Špirić.
On smatra da se “kupuje vrijeme”, ali da mu nije jasno zbog čega se to čini jer je, kako je naveo, Zakon o Savjetu ministara prekršen još od decembra 2018. godine kada je konstituisan Predstavnički dom.
“Kako je moguće da radi Savjet ministara koji ima podršku bivše parlamentarne većine”, zapitao je Špirić, upozorivši da će to dovesti do situcije da nema odgovornosti za vršenje vlasti.
Špirić je u tom pogledu poručio Izetbegoviću da treba da učini sve da pokuša doći do konsenzusa kako bi se našlo rješenje koje bi značilo korak naprijed.
“Pošto sam bio učesnik nekih od pregovora za konstituisanje Savjeta ministara, stičem utisak da prije prodne govore jedno, a popodne drugo. Da li je to proizvod njihovih ocjena i procjena? Moja je poruka da za srpski stav ne treba niko da brine, on će uvijek biti jasno saopšten, kao što insistiramo da i hrvatska i bošnjačka strana kažu svoje stavove”, rekao je Špirić.
Špirić je posebno izrazio zabrinutost zbog činjenice da su od septembra 2018. do polovine maja ove godine u intstitucije vlasti BiH primljena 584 nova zaposlena.
“To su tri ministarstva po 200 ljudi. To naprosto nije put”, rekao je zamjenik predsjedavajućeg Doma naroda.
Kada je riječ o aktiviranju Akcionog plana za članstvo /MAP/ u NATO-u, Špirić je ponovio da je legalista, podsjetivši na odluku Narodne skuštine Republike Srpske o vojnoj neutralnosti.
“Odluka o neutralnosti ne znači isključivanje saradnje. Koji će nivo saradnje biti, to će odlučivati institucije vlasti. Moguće je naći formulaciju da se sarađuje i da se poštuje odluka o neutralnosti”, zaključio je Špirić.
(Srna)