Istraživanje “Ipsos stratedžik marketinga” iz Beograda pokazalo je da veliki broj građana Srbije vidi Kosovo i Metohiju u sastavu Srbije, ali većina ispitanika nije spremna na značajnije lične žrtve, ukoliko je to uslov za rješavanje statusa Kosmeta.
Polovina građana izjavila je da prati dešavanja u vezi sa Kosovom i Metohijom, a isto toliko da ih ne prati, pokazali su rezultati ankete sprovedene na inicijativu Fondacije za otvoreno društvo, čiji je osnivač Džordž Soros.
Kada je riječ o stavu o preambuli Ustava u kojoj se spominje da je Kosovo i Metohija sastavni dio Srbije, 36 odsto građana Srbije nema jasan stav, 26 odsto smatra da preambula treba da ostane u Ustavu, dok 22 odsto smatra da je treba izbaciti.
Sa stavom da je Kosovo kao teritorija već izgubljeno, te da Srbija treba da brine o Srbima i kulturnoj baštini, ali da je nerazumno da se zbog već izgubljene teritorije građani odriču šansi za brži razvoj Srbije koji se nudi kroz pridruženje EU slaže se nešto više od 42 odsto ispitanika.
Direktor Ipsosa Srđan Bogosavljević rekao je da postoji velika konfuzija među građanima kada je u pitanju Kosovo i Metohiju, te da nema preciznih i konzistentnih stavova.
“Među građanima ne postoji jedinstven stav koje rešenje je u najboljem interesu Srbije. Iako najveći procenat građana veruje da je to vraćanje Kosmeta Srbiji, zastupljena su i druga rešenja”, rekao je Bogosavljević.
On je naveo da je prema istraživanju, Kosovo kao suštinska autonomija u okviru države Srbije, najbolje rješenje za 26 do 28 odsto građana, dok je podjela teritorije između Albanaca i Srba sa posebnom brigom za prava Srba koji ostaju na Kosovu i Metohiji i zaštitom srpskih crkava i manastira najbolje rješenje za 15 do 20 odsto građana.
(Srna)