Srpsko narodno vijeće je objavilo da su u Hrvatskoj prošle godine zabilježena 393 slučaja nasilja i drugih oblika podsticanja na diskriminaciju prema Srbima, odnosno 67 slučajeva više nego 2016. godine.
Predsjednik SNV-a Milorad Pupovac rekao je na konferenciji za novinare da SNV četvrtu godinu zaredom konstatuje da se govor mržnje, pozivi na nasilje, različiti akti nasilja, netolerancije i istorijski revizionizam udomaćuju, te i dalje tolerišu u javnom prostoru i institucionalnoj komunikaciji.
On je istakao da su razlog tome dva faktora, ultrakonzervativni krugovi koji obnavljaju svoju kampanju i nesprovođenje zakona, javljaju hrvatski mediji.
“Pozdrav `Za dom spremni` samo je vrh sante leda. Širenje te vrste ideologije i pjesama postalo je takvo da predstavlja ozbiljnu opasnost za ustavne vrijednosti i ustavni poredak Republike Hrvatske”, naveo je Pupovac.
Tamara Opačić, autor biltena SNV-a o govoru mržnje, istorijskom revizionizmu i nasilju prema Srbima u 2017. godini, istakla je da iako je riječ o porastu broja događaja sa antisrpskim predznakom ili sa obilježjima istorijskog revizionizma u 2017. godini, taj porast nije tako radikalan kao 2016. godine kada je iznosio 57 odsto više u odnosu na godinu ranije.
Prema njenim riječima, u 2017. godini zabilježeno je 11 fizičkih napada na pripadnike srpske zajednice u Hrvatskoj ili srpske državljane, 17 devastacija antifašističkih spomenika, 30 oštećenja objekata u vlasništvu Srba, uglavnom srpskih pravoslavnih crkava, te najmanje 107 uvreda i prijetnji upućenih na račun Srba, najčešće članovima SNV-a i zaposlenim u nedjeljniku “Novosti”.
“Osim toga, u više od 30 gradova u Hrvatskoj zabilježeni su grafiti kojima se slavi fašistička i ustaška ideologija i kojima se poziva na ubistvo Srba”, navela je Opačićeva.
Ona je istakla da posebno zabrinjava prisutnost rasističkog i ksenofobičnog govora u brojnim medijima, ali i rast problematičnih izjava političkih predstavnika.
Kao primjer Opačićeva je navela slučaj predsjednika Hrvatske Kolinde Grabar-Kitarović koja je prošle godine rekla da je pozdrav “Za dom spremni” stari hrvatski pozdrav.
Opačićeva je podsjetila i na skup Autohtone hrvatske stranke prava, ali i na akcije udruženja “U ime obitelji”, kao i najnoviju referendumsku inicijativu za promjenu izbornog sistema.
Ona je kritikovala i odluku Savjeta za suočavanje sa posljedicama vladavine nedemokratskih režima koji je de fakto legalizovao upotrebu pozdrava “Za dom spremni”, ali i sporost rada pravosudnih tijela u slučajevima prijetnji i govora mržnje.
(Srna)