Slučaj „Skripalj”, koji je izazvao nezapamćeni diplomatski rat Londona i Moskve, juče je ušao u novu fazu koji može dovesti do proširivanja sankcija Rusiji. Britansko tužilaštvo podiglo je optužnice protiv dvojice ruskih državljana, navodno agenata ruske tajne službe, zbog trovanja nervnim agensom nekadašnjeg dvostrukog agenta Sergeja Skripalja i njegove ćerke u Solsberiju.
Kako prenosi AP, tužilaštvo je saopštilo da su Aleksandar Petrov i Ruslan Boširov optuženi u odsustvu za kovanje zavere za ubistvo, pokušaj ubistva i upotrebu nervnog agensa „novičok”, preneo je AP.
Britanska premijerka Tereza Mej juče je u parlamentu poručila da su dvojica glavnih osumnjičenih za trovanje Sergeja i Julije Skripalj u Solsberiju agenti ruske vojnoobaveštajne agencije. Mejova je rekla da su britanske obaveštajne službe zaključile da su Aleksander Petrov i Ruslan Boširov radili za agenciju GRU (Glavna obaveštajna uprava), prenosi AP.
Mejova smatra da je odluka o specijalnoj operaciji u Solberiju najverovatnije bila „doneta na najvišem nivou GRU ili čak i rukovodstva Rusije”. Zato je britanska premijerka pozvala saveznike da pojačaju borbu protiv Glavne uprave Generalštaba Oružanih snaga Rusije.
„Nameravamo da tražimo proširenje sankcija zbog upotrebe hemijskog oružja. Obratićemo se našim partnerima iz EU i radimo preko Organizacije za zabranu hemijskog oružja”, rekla je Mejova.
Rusija nije umešana u slučaj Skripalj ni na višem ni na bilo kojem drugom nivou, izjavio je pres-sekretar Kremlja Dmitrij Peskov.
„Više puta smo to govorili i možemo još jednom zvanično da potvrdimo: Rusija nije imala ništa zajedničko sa događajima u Solsberiju. Ona ni na koji način nije umešana u to“, prokomentarisao je Peksov optužbe iz Londona.
„Za nas su nedopustive bilo kakve optužbe na račun ruskog rukovodstva“, nastavio je Peksov, naglasivši da ni na višem ni na nižem nivou rukovodstvo Rusije nije imalo nikakve veze sa događajima u Solsberiju.
„O tome ne može biti govora“, naveo je predstavnik Kremlja.
Kremlj žali što London ne vidi smisao u saradnji sa Rusijom u slučaju Skripalj.
Rusija će moći da preduzme neke akcije protiv „osumnjičenih“ u „slučaju Skripalj“ tek nakon što dobije zvaničan zahtev britanske strane.
„Kako bi se proverile njihove ličnosti, kako bismo imali pravne osnove za proveru njihove ličnosti, treba nam obraćanje britanske strane. Razumete? Postoji obična praksa. I od samog početka ruska strana predlaže saradnju u istrazi o tom događaju“, odgovorio je Peskov na pitanje novinara da li će ruska strana proveriti osobe koje britanska strana optužuje za trovanje Skripalja.
(Agencije)