Pojedini mediji objavili su fotografiju na kojoj se nalazi slika pasoša Elvisa Keljmedija, koju je u avgust izdala Policijska uprava Zvornik.
Policijska uprava Zvornik saopštila je danas da je Elvis Keljmendi prilikom podnošenja zahtjeva za izdavanje ličnih dokumenata ispunjavao sve zakonom propisane uslove, te da je provjerama utvrđeno da za njim nema aktivnih potjernica, odnosno da nije ih bilo u vrijeme podnošenja zahtjeva.
Elvis Keljmendi imao je tri potjernice i sve su obustavljene prije nego što je podnio zahtjev za izdavanje ličnih dokumenata u Policijskoj upravi Zvornik, rekla je Srni portparol Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske Danica Gnjatović.
Ona je navela da je Keljmendi imao međunarodnu potjernicu Interpola Crna Gora iz 2010. godine zbog krivičnog djela falsifikovanja isprave, koja je obustavljena 7. septembra 2017. godine, te dvije Federalne uprave policije, koje su obustavljene 2015. i 2016.
“Za navedenim licem trenutno nema drugih aktivnih potjernica, a državljanstvo je steklo 2017. godine na osnovu majke koja je naš državljanin od 2016. godine. Zahtjev za dokumente Keljmendi je podnio Policijskoj upravi Zvornik koja mu ih je i izdala 17. avgusta ove godine, pasoš i lična karta, ali koji još nisu preuzeti”, pojasnila je Gnjatovićeva.
I iz Policijske uprave Zvornik ranije danas je saopšteno da je Elvis Keljmendi prilikom podnošenja zahtjeva za izdavanje ličnih dokumenata ispunjavao sve zakonom propisane uslove, te da je provjerama utvrđeno da za njim nema aktivnih potjernica, odnosno da nije ih bilo u vrijeme podnošenja zahtjeva.
Direktor Agencije za identifikaciona dokumenta, evidenciju i razmjenu podataka /IDDEEA/ Arif Nanić izjavio je da je izdavanje putnih isprava i pasoša građanima BiH u isključivoj nadležnost entitetskih i kantonalnih ministarstava unutrašnjih poslova, te da ova agencija samo štampa isprave.
“IDDEEA sa samim činom izdavanja pasoša nema nikakve veze. Nama dođe zahtjev građanina od nadležnog MUP-a i mi dalje sprovodimo proceduru po zakonu. Pasošku knjižicu preuzima MUP i izdaje građaninu koji je podnio zahtjev u mjestu izdavanja”, rekao je Nanić Srni.
Nanić je naglasio da su u IDDEEA lični podaci građana BiH potpuno zaštićeni, te da ne mogu biti zloupotrijebljeni, dodavši da takve podatke ima MUP i građanin koji je dobio putnu ispravu.
U Kantonalnom sudu u Sarajevu Srni je rečeno da u ovoj instituciji postoji predmet protiv Elvisa Keljmendija, ali nisu mogli potvrditi da li postoji raspisana potjernica za njim.
Više detalja u ovom o predmetu protiv Keljmendija, kojem je Policijska uprava Zvornik u avgustu izdala putnu ispravu, u sudu nisu mogli otkriti zbog, kako je navedeno, odsustva predmetnog sudije.
Na tvrdnje pojedinih medija da je Tužilaštvo Kantona Sarajevo još u februaru 2011. godine raspisalo međunarodnu potjernicu za Elvisom Keljmendijem zbog pokušaja ubistva Elvisa Hodžića u novembru 2010. godine u jednom sarajevskom ugostiteljskom objektu, Srni je u ovom Tužilaštvu rečeno da oni to nisu mogli uraditi, jer Tužilaštvo ne raspisuje potjernice, već nadležni sud.
SZP: Slučaj “Pacoli” poslužio vlasti u RS da prikriva tragove
Savez za pobjedu (SzP) je u današnjem saopštenju pozvao Dragana Lukača, ministra unutrašnjih poslova RS, da odmah odgovori ko je, kako i zašto u MUP-u Republike Srpske izdao pasoš sinu Nasera Keljmendija, Elvisu Keljmendiju kojem je zabranjen ulazak u BiH zbog najtežih krivičnih djela, odnosno trgovine narkoticima i oružjem.
– Pitamo ministra Lukača i njegovog šefa Milorada Dodika, čime su to pripadnici najveće balkanske kriminalne organizacije, narko-kartela sa Kosova zadužili Republiku Srpsku, da i pored zabrane ulaska u BiH dobiju pasoš kao da su ugledni sportisti, naučni i kulturni radnici – navodi se u saopštenju SzP.
Lukača su ujedno pitali kako je moguće da lice kojem je zabranjen ulazak u BiH, ušeta u MUP RS i dobije pasoš, umjesto da bude uhapšeno i deportovano kako nalaže zakon?
– Sada je jasno da pravljenje slučaja “Pacoli” nije ništa drugo do prikrivanje tragova u slučaju Kelmendi. Dok se javnost zabavlja Pacolijem, MUP Republike Srpske regionalne kriminalce i vođe narko- kartela tretira kao počasne građane, dijeleći im putne isprave i nudeći im utočište – saopšteno je danas iz SzP.
Savez za pobjedu je ujedno zatražio od ministra da se kako navode, konačno pojavi u javnosti i odgovori kako je Elvis Keljmendi dobio pasoš, ali i da građanima da sve odgovore u vezi pokušaja ubistva novinara Vlade Kovačevića.
(srpskainfo.com)
U društvu oca na crnoj listi SAD
Elvis Keljmendi je sin mnogo poznatijeg Nasera Keljmendija, za kojeg se vjeruje da je jedan od najmoćnijih vođa albanske mafije na ovim prostorima.
Iako mu je još u junu 2016. godine zabranjen ulazak u BiH zbog povezanosti sa organiziranim kriminalom, terorizmom te zbog predstavljanja prijetnje po sigurnost, Elvis Keljmendi, sin Nasera Keljmendija, prošlog je mjeseca, saznaje Faktor, dobio nove bh. dokumente.
Elvisu Keljmendiju je 17. augusta 2018. godine MUP Republike Srpske u Zvorniku izdao pasoš BiH, kojeg je Keljmendi svojeručno potpisao, što potvrđuje fotografija njegovog pasoša koja je u posjedu našeg portala.
Keljmendi mlađi se zbog povezanosti sa navedenim krivičnim djelima, u društvu oca Nasera i braće, od ranije nalazi na crnoj listi SAD.
Tužilaštvo Kantona Sarajevo je još u februaru 2011. godine raspisalo međunarodnu potjernicu za Elvisom Keljmendijem zbog pokušaja ubistva Elvisa Hodžića u novembru 2010. godine u jednom sarajevskom ugostiteljskom objektu, nakon kojeg je Keljmendi junior pobjegao na Kosovo. Samo u Kantonu Sarajevo je protiv Elvisa i njegove braće Liridona i Besnika podneseno najmanje 13 krivičnih prijava.
Kosovska policija ga je uhapsila 22. septembra 2012. godine, a Osnovni sud u Prištini ga je 13. maja 2013. godine osudio na četverogodišnju zatvorsku kaznu zbog pokušaja ubistva Elvisa Hodžića.
Elvis Keljmendi je uhapšen i u Makedoniji u septembru 2016. godine na osnovu međunarodne potjernice crnogorskog Interpola. Crna Gora ga je, naime, potraživala zbog izdržavanja devetomjesečne zatvorske kazne. On je od 24. do 26. maja 2010. godine službenike MUP-a poticao da mu protupravnim iskorištavanjem i prekoračenjem granica svojih službenih ovlasti, kao stranom državljaninu, izdaju crnogorske dokumente i upišu ga u registar crnogorskih državljana, što su oni i učinili. Zbog toga su službenici MUP-a proglašeni krivim za zloupotrebu službenog položaja.
Nešto više od godinu dana kasnije, u novembru 2017. godine, Keljmendi junior je uhapšen u Beogradu zbog nasilja u porodici i neovlaštenog posjedovanja oružja. U decembru iste godine je sa Prvim osnovnim tužilaštvom u Beogradu sklopio sporazum o priznanju krivičnog djela, na osnovu kojeg je osuđen na godinu dana kućnog zatvora i novčanu kaznu od 70.000 dinara.
Elvis Keljmendi je sin mnogo poznatijeg Nasera Keljmendija, za kojeg se vjeruje da je jedan od najmoćnijih vođa albanske mafije.
– Naser Keljmendi, njegovi sinovi Elvis, Liridon i Besnik, te njegov brat Bećir, posjeduju nekoliko poslova u BiH, Crnoj Gori, Srbiji i Kosovu, uključujući hotele i prijevozničku firmu. Imao je poslovne relacije sa brojnim utjecajnim biznismenima, uključujući Fahrudina Radončića, vlasnika bosanskohercegovačkog lista Dnevni avaz – objavio je svojevremeno Projekat izvještavanja o organiziranom kriminalu i korupciji (OCCRP).
Radončiću se pred Sudom BiH sudilo zbog ometanja rada pravosuđa, zastrašivanja i utjecaja na svjedoke u predmetu koji se na Kosovu vodi protiv Nasera Keljmendija. Nepravomoćnom presudom iz maja ove godine je Radončić oslobođen krivice.
(faktor.ba)