Bliži se prva godišnjica postojanja Demokratskog saveza – Demos, budući da je ta stranka zvanično formirana 22. decembra 2018.
Sa Slobodanom Stanarevićem, predsjednikom Gradskog odbora Demosa u Banjaluci i načelnikom Odjeljenja za prostorno uređenje u banjalučkoj Gradskoj upravi, razgovaramo o političkom putu koji je ova partija prešla u tom periodu.
– Da mi sada neko kaže da ovo moramo uraditi za godinu dana, zahvalio bih mu se i otišao da ponovo budem inženjer. Praviti stranku u ovom vremenu i bez sredstava mogu da poredim sa nemogućim, dok sam, s druge strane, ponosan na sav taj put koji smo prešli i uspjeli. Hvala ljudima koji su podržali Nedeljka Čubrilovića i nas oko njega i hvala medijima na promociji. Svi su bili tu kad je trebalo – kaže Stanarević.
Nakon nedavnog konstituisanja Mladih Demosa na nivou RS, Nedeljko Čubrilović je izjavio da je završen proces organizovanja stranke. Kako izgleda infrastruktura Demosa poslije svih tih procedura?
Tačno je da smo sa mladima zaokružili ciklus i infrastrukturu stranke na republičkom nivou, koja sada ima i glavu i rep. Ostalo je još da oformimo programske odbore – za ekonomiju, poljoprivredu, saobraćaj i druge sektore – i to je nivo koji imaju sve stranke koje postoje 10 i više godina. Za Gradski odbor Demosa u Banjaluci mogu reći da je do sada na izuzetnom stepenu ozbiljnosti i rada. Formirano je 45 mjesnih odbora koji su raspoređeni na 13 rejona. U pripremi je još pet mjesnih odbora i to je broj s kojim ulazimo u izbore.
Da li je Demos započeo pripreme za lokalne izbore u Banjaluci i, ako jeste, šta one podrazumijevaju?
Imam osjećaj da izborni ciklus nama traje od osnivanja, jer smo odradili toliko sastanaka i odlazaka na teren, da će nam biti potrebno još energije da ne posustanemo. Radimo svakodnevno na terenu, sagledavamo potrebe našeg naroda, organizujemo druženja sa građanima, i formalna i neformalna, pomažemo oko infrastrukture po gradskim i seoskim područjima, uskoro ćemo imati par donacija i humanitarnih akcija. Eto, tek smo prohodali, ali smo mnogo uradili.
Sa kakvim ambicijama, u smislu rezultata, čekate naredno izjašnjavanje građana Banjaluke i RS?
Demos je sada druga stranka po broju odbornika u vladajućoj koaliciji u Banjaluci, a to će i ostati nakon izbora 2020. godine. Nismo stranku pravili da bismo trajali do izbora, već za sva vremena.
Kako gledate na povremena istraživanja javnog mnjenja, koja barataju sa prilično širokim rasponom procenata pripisanih Demosu, od veoma solidnog do simboličnog rejtinga?
Istraživanja kao istraživanja. Mislim da je, što se tiče Demosa, još rano za ankete i sagledavanje stanja, jer imamo pametnija posla u ovom trenutku. Prije svega mislim na prepoznatljivost Demosa kao političkog subjekta i razdvajanje pojma od stranke sa kojom smo se razišli.
Ima li istine u procjenama posmatrača političkih kretanja da je moguće da Demos i NDP izađu zajedno na lokalne izbore krajem 2020. godine, bar kad je o Banjaluci riječ, u vidu koalicije ili većeg stepena integracije?
G. Čubrilović i g. Čavić su razgovarali o nekom stepenu integracije, ali konkretne korake još nismo dobili, da bismo krenuli u realizaciju. Lično mislim da ova dva subjekta, ako se udruže na bilo koji način, mogu da naprave izvanredne rezultate. Hoću da dodam da ja jesam za ovaj šou.
Osim redovne komunikacije koju, kao načelnik odjeljenja u Gradskoj upravi, imate sa gradonačelnikom Banjaluke Igorom Radojičićem, u septembru ste predvodili delegaciju Demosa na zvaničnom sastanku sa njim, kao predsjednikom GO SNSD-a. Kakvi modaliteti saradnje su tada usaglašeni?
I na jednom i na drugom planu imamo dobru saradnju. Tačno je da smo imali razgovore, predvodio sam kompetentnu delegaciju. Iznijeli smo niz prijedloga i vjerujem da je gradonačelnik zadovoljan našim inicijativama. Pored toga, napominjem da je klub odbornika Demosa preiskusan i veoma dugo je u raznim gradskim problematikama, pa njihovi prijedlozi imaju težinu kod rješavanja problema. Igor nije lak pregovarač, ali, kad se nešto dogovorite, to ispoštuje, što izuzetno cijenim kod njega.
Opozicioni krugovi imaju ambiciozan odnos prema sljedećim izborima u Banjaluci. Kako gledate na njihova očekivanja, kao i na politički stil najeksponiranije osobe u tom dijelu političke scene kada je u pitanju banjalučka gradska problematika – Draška Stanivukovića?
Stalno napominjem – rješenje, a ne problem, pa takav stav imam i o opoziciji – dajte rješenja. Znam da imaju ambicije vezane za Banjaluku, ali, uzaludan trud, svirači. Draška znam kao odbornika u Skupštini grada. Imali smo dosta korektan odnos, ambiciozan je i mlad, vjerujem da će nekad biti dio konstruktivne političke scene. Lično mi smeta što često ulazi u sfere u kojim su mu kompetencije svedene na minimum.
(S. Bižić, opcija.net)