U sklopu akcije “Zlatni karat”, policajci Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) uhapsili su 30 lica i oduzeli oko 40 kilograma zlata i srebra, a u toku su pretresi u 10 gradova, potvrđeno je “Nezavisnim” iz SIPA.
Akcija je započeta juče, a i danas se nastavljaju pretresi lica, te stambenih i poslovnih objekata koje koriste osumnjičeni na ukupno 56 lokacija širom Bosne i Hercegovine: Sarajeva, Tuzle, Gračanice, Živinica, Tešnja, Maglaja, Cazina, Bihaća, Konjica i Kladnja.
“U dosadašnjem toku akcije, pronađeno je i privremeno oduzeto oko 40 kg zlata i srebra i veća količina novca za koje se pretpostavlja da potiču iz krivičnih djela koja se osumnjičenim stavljaju na teret”, rečeno je iz SIPA.
Osumnjičeni se terete da su u saradnji sa drugim licima krijumčarili i nedozvoljeno rasturali neocarinjenu robu, tačnije predmete od zlata i srebra.
Kako dodaju iz SIPA, uhapšeni će nakon kriminalističke obrade biti predati u dalju nadležnost postupajućem tužiocu Tužilaštva BiH.
“Operativna akcija ‘Zlatni karat, koja se realizuje po naredbama Suda BiH i Tužilaštva BiH, rezultat je višemjesečnih operativnih i istražnih aktivnosti policijskih službenika SIPA”, navode iz SIPA.
Istraga se odnosi na organizovani kriminal, a u vezi sa krivičnim djelima krijumčarenje, organizovanje grupe ljudi ili udruženja za krijumčarenje ili rasturanje neocarinjene robe, pranje novca, nedozvoljeno skladištenje robe, poreska utaja ili prevara i krivotvorenje znakova za obilježavanje robe, mjera i tegova.
Cazin i Velika Kladuša u fokusu
Pripadnici Agencije za istrage i zaštitu (SIPA) RK Banjaluka od ranih jutarnjih časova, na području Cazina i Velike Kladuše, provode akciju “Retro” i aktivnosti hapšenja i pretresa šest osumnjičenih carinskih službenika UIO, koji su osumnjičeni za koruptivna krivična djela kojima su nanosili štetu budžetu BiH, a za sebe ostvarivali nezakonitu imovinsku korist.
Kako je saopšteno iz Tužilaštva BiH, akcija se izvodi po nalogu tužioca iz Posebnog odjela za organizovani kriminal, privredni kriminal i korupciju Tužilaštva BiH, a postupajući tužilac, sa svojim saradnicima, nalazi se na terenu i koordiniše aktivnosti policijskih službenika.
“Radi se o osumnjičenima koji su aktivna službena lica u carinskim ispostavama UIO BiH, a osumnjičena su za krivična djela organizovanog kriminala te primanja dara ili drugih oblika koristi”, naveli su iz Tužilaštva.
Tokom istrage u operaciji kodnog naziva “Retro“, prikupljeni su dokazi da su navedeni carinskih službenici, prilikom uvoza različitih roba u BiH, nazakonito umanjivali carinske dažbine čime su nanosili štetu budžetu i svim građanima BiH, a za sebe ostvarivali nezakonitu imovinsku korist.
Nakon ispitivanja osumnjičenih postupajući tužilac će donijeti odluku o daljim aktivnostima u predmetu.
(Nezavisne)