Predstavnici 10 privrednih sindikata koji djeluju u okviru Saveza sindikata Republike Srpske traže od Unije udruženja poslodavaca Srpske i ostalih udruženja poslodavaca razgovore o usaglašavanju posebnih /granskih/ kolektivnih ugovora po djelatnostima radi zaštite prava i poboljšanja položaja više od 75.000 radnika koje predstavljaju.
Predsjednik Sindikata metalske industrije i rudarstva Republike Srpske Tane Peulić rekao je danas u Banjaluci da je ovo neophodno s obzirom na to da tri i po godine nema dogovora o potpisivanju opšteg kolektivnog ugovora.
“Unija udruženja poslodavaca ranije je saopštila da nisu voljni da potpišu opšti kolektivni ugovor, a mi ovom inicijativom želimo da obezbijedimo kvalitetniju primjenu zakona na planu zaštite prava radnika i da se, i u smislu plata i drugih primanja, poboljša materijalni položaj zaposlenih u privredi”, rekao je Peulić.
On je nakon sastanka predstavnika sindikata o temi “Položaj radnika u realnom sektoru sa prijedlogom mjera za poboljšanje uslova rada i potrebe zaključivanja posebnih /granskih/ kolektivnih ugovora” precizirao da traže da krajem avgusta bude organizovan zajednički sastanak sa poslodavcima na kojem bi bila utvrđena dinamika pregovora o ovim pitanjima.
“I da potpišemo određene kolektivne ugovore koji bi koliko-toliko garantovali zaštitu prava radnika. Vjerujemo da će ova pitanja i Unija udruženja poslodavaca ozbiljno shvatiti da bi zaposleni u privredi bili u ravnopravnom položaju sa ostalim radnicima u Srpskoj”, rekao je Peulić, koji je i potpredsjednik Saveza sindikata.
On je istakao da je cilj potpisivanja posebnih kolektivnih ugovora da se dostigne pristojna plata, pa i ona od 1.000 KM neto, ali da na tom planu budu zadovoljeni interesi svih – radnika, poslodavaca i države.
Predsjednik Sindikata tekstila, kože i obuće Republike Srpske Danko Ružičić rekao je da u tekstilnoj i kožarko-prerađivačkoj industriji ima 11.000 do 12.000 radnika i da je prosječna plata u tom sektoru za prošlu godinu bila oko 556 KM.
“Radna grupa našeg sindikata i udruženja poslodavaca tekstilne i kožarsko-prerađivačke industrije već je napravila početni radni materijal granskog kolektivnog ugovora. Cilj je da početkom septembra otvorimo razgovore i riješimo problem plata radnika”, naveo je Ružičić.
Predsjednik Sindikata građevinarstva i stambeno-komunalnih djelatnosti Srpske Dragana Vrabičić rekla je da su granski kolektivni ugovori zakonska i ustavna kategorija i da se njima dogovaraju plate radnika, uslovi rada i slično.
“Radnici u realnom sektoru nemaju plate i naknade za rad, već rade uglavnom za socijalnu pomoć. Na zapadu od toga ljudi žive, a kod nas radnici od svoje plate ne mogu da prežive. Tražimo ozbiljan pristup pregovaranju o granskim kolektivnim ugovorima, njihovo hitno potpisivanje, kao i prava za radnike koje zastupamo”, naglasila je Vrabičićeva.
Sindikalne vođe su na konferenciji poručile da bi se nakon potpisivanja posebnih kolektivnih ugovora moglo pristupiti potpisivanju pojedinačnih kolektivnih ugovora u preduzećima.
(Srna)