Dan posle incidenta sa hrvatskom zastavom u Skupštini Srbije, lider SRS Vojislav Šešelj obratio se novinarima i rekao da će i dalje “pljuvati, gaziti i paliti zastavu hrvatske ustaške države”, ali je glavna tema pres konferencije bila da li se to zaista i dogodilo, jer niko od novinara to nije vidio.
“E, ovo je prava zavera. Ja hoću novi sudski postupak, a vi kažete nije se desilo. Ne znam šta da vam dogovorim. Zašto bih izmislio? Da li mi baš svi novinari ne veruju? Ima li neko da veruje?”, pitao je Šešelj.
Pošto novinari nisu odgovorili, Šešelj je zaključio:
“Niko? E, ovo je je prava novinarska zavera danas. Moraćemo ponovo”, rekao je Šešelj.
“Zaista je neverovatno da vi sumnjate da se događaj desio, ali desio se, a čak i da se nije desio, efekat je sasvim solidan”, dodao je lider radikala.
On je naveo da je skupštinsko obezbjeđenje vidjelo da se to dogodilo, te da su se radikali “rvali sa njima”.
“Članovi delegacije su čuli kad sam im opsovao majku. Prvo sam rekao da sam im zgazio hrvatsku ustašku zastavu i onda sam im opsovao svima majku ustašku. A šta vi hoćete da kažete, da smo sve izmislili, a budale nasele? Pa, to bi bilo izvanredno da je tako, ali nismo izmislili”, rekao je Šešelj.
On je pozvao novinare da pitaju ministra unutrašnjih poslova da li ima snimak sa ulaza u skupštinu.
Prethodno je naveo da “srpske patriote i časni Srbi podržavaju ono što su Filip Stojanović i on uradili pred Narodnom skupštinom” i primijetio da se poslije toga “digla i kuka i motika”, te da su reagovali i predsjednik Srbije, premijerka i predsjednica Narodne skupštine.
“Kaže predsednik – ne može se izvrgavati ruglu zastava nijedne suverene zemlje. E, može, jer pod tom zastavom je izvršena agresija na Republiku Srpsku Krajinu. 200.000 Srba je proterano, a nekoliko hiljada civila pobijeno i pod tom zastavom ustaški režim je proterao više od 300.000 Srba”, rekao je on.
Šešejl je rekao da je SRS ponosna na svoj veliki miting od 6. maja 1992. godine i najavio da će ponovo u “srpskim Hrtkovcima” održati miting na Ðurđevdan.
Reakcije se ne stišavaju
Portparol Evropske komisije, Karlos Marin, kaže da incident koji je lider radikala Vojislav Šešelj napravio u Narodnoj skupštini Srbije, a koji je bio usmjeren protiv delegacije Hrvatske, ne pripada demokratskim institucijama.
“U pitanju je nepoštovanje predstavnika demokratskih institucija, građana i svih onih koji rade na dobrosusjedskim odnosima, regionalnoj saradnji i pomirenju”, izjavio je Martin.
On nije odgovorio na pitanje hrvatskih novinara o stavu Evropske komisije prema činjenici da je osuđeni ratni zločinac član nacionalnog parlamenta zemlje koja je lider u evrointegracijama.
Karlos Martin je naglasio da u izvještaju Evropske komisije o Srbiji stoji da se situacija u oblasti slobode izražavanja u zemlji nije promijenila i da je to i dalje predmet za zabrinutost.
“Očekujemo da se unapredi okruženje kada je riječ o vladavini prava u zemlji”, izjavio je Martin.
Premijer Republike Hrvatske Andrej Plenković kazao je u četvrtak kako Hrvatska očekuje da Srbija oštro i nedvosmisleno osudi jučerašnji incident Vojislava Šešelja i da nastavak odnosa sa Srbijom bude u kontekstu te osude.
“Najoštrije osuđujem taj Šešeljev incident”, kazao je Plenković na početku sjednice Vlade Republike Hrvatske te dodao kako je Šešelj oštetio hrvatsku zastavu i vrijeđao saborsku delgaciju, prenosi Hina.
Vlada podržava odluku predsjednika Sabora Gordana Jandrokovića da prekine posjetu Srbiji.
“Očekujem da Srbija oštro i nedvosmisleno osudi taj akt zastupnika u skupštini koji je još jednom ponovio svoju oštru i bezobzirnu retoriku i ponašanje prema Hrvatskoj”, rekao je Plenković.
Naglasio je kako očekuje da nastavak dijaloga i odnosa s Republikom Srbijom bude u kontekstu njihove osude takvoga ponašanja. Dodao je i kako je jučerašnje otvaranje predstavništva HGK nakon Šešeljevog incidenta bio jasan signal da Hrvatska želi nastaviti unaprjeđivati odnose i razviti trgovinsku razmjenu, privrednu saradnju, raditi na dobrosusjedstvu, ali kako su “ovo prethodna pitanja koja je nužno vrlo jasno osuditi”.
“Vlada će nastaviti graditi odnose da susjedima, a na ovakove poteze ćemo reagirati odlučno i primjerno u zaštiti digniteta simbola hrvatske države i dostojanstva RH u cjelini”, rekao je Plenković
“Mislim da je ovo što se dogodilo nešto što je prije svega incdent koji je izazvao Vojislav Šešelj i njegove pristalice. Očekujem da Srbija osudi taj događaj i da nakon uspostavljanja dijaloga idemo dalje”, zaključio je Plenković
Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić kaže za RTS, povodom incidenta u parlamentu koji je izazvao Vojislav Šešelj, da je takvo ponašanje nedopustivo i da kao predsjednik države osuđuje svaku vrstu nasilja i pretnji.
Aleksandar Vučić je, gostujući u Dnevniku RTS-a rekao da je nedopustivo gaženje i paljenje zastave bilo koje suverene zemlje.
To je loša poruka koju šaljemo, istakao je predsjednik Srbije. Takođe je podsjetio da su ga tokom njegove posjete Zagrebu vrijeđali, da su prethodno paljene srpske zastave ali da nije prekinuo posjetu.
Žalim zbog odluke Andreja Plenkovića da povuče posjetu delegacije Sabora, rekao je Vučić.
(Agencije)