Odbor SDP-a za reformu Ustava u narednih mjesec dana ponudiće novi projekat Ustava BiH koji će potpuno drugačije definisati odnose u BiH, a kojim će biti predviđeni i vanredni izbori, rekao je poslanik SDP-a Denis Bećirović.
“Da bi se uveo institut vanrednih izbora u BiH, mora se promijeniti Ustav”, rekao je Bećirović novinarima u Sarajevu.
On je podsjetio da je od Dejtona samo jednom promijenjen Ustav BiH, 2009. godine kada je usvojen Amandman 1 na Ustav BiH koji se odnosio na Brčko distrikt.
Na dnevnom redu današnje sjednice Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH je i zahtjev poslanika SDP-a Mirsada Mešića, Saše Magazinovića i Denisa Bećirovića za razmatranje Prijedloga zakona o izmjenama Izbornog zakona BiH po hitnom zakonodavnom postupku.
Bećirović kaže da se parlamentarna većina ne može dogovoriti ni o mnogo lakšim pitanjima, a kamoli o izbornom zakonu.
“U ovakvoj situaciji ne treba zaobići činjenicu da u BiH živimo po dejtonskom ustavnopravnom poretku koji je predvidio i Aneks 10, a međunarodna zajednica je sastavni dio tog poretka i oni bi morali napokon da se uključe mnogo ozbiljnije u dešavanja u BiH”, rekao je on i dodao da kurs koji je međunarodna zajednica zauzela u posljednjih desetak godina nije dao nikakve rezultate.
Prema njegovim riječima, to nemiješanje međunarodne zajednice u svoj dio posla dovelo je do toga da je situacija u BiH nestabilna i do infiltriranja nekih drugih krugova koji, sasvim sigurno, nisu evroatlantski.
Inače, kako je ranije saopšteno iz ove partije, “novi tekst Ustava Republike Bosne i Hercegovine za koji se zalaže SDP zasniva se, između ostalog, na sljedećim principima”:
“Republika Bosna i Hercegovina se temelji na principima građanske demokratije sa obaveznim poštivanjem multietničkog karaktera države i pune ravnopravnosti svih naroda. Treba osigurati pravnu i efikasnu zaštitu ljudskih prava, uključujući povratak svih izbjeglih i raseljenih lica u mjesta iz kojih potiču. To je osnovna obaveza svih javnih institucija u državi, jer pravo povrtaka ne zastarjeva i ne smije se ograničiti nikakvim rokom;
Republika Bosna i Hercegovina je jedinstvena, decentralizirana država, uređena na načelu lokalne samouprave, multietničkih i ekonomskih održivih regija vodeći računa o geografskim, saobraćajnim, historijskim i ekonomskim kriterijima. U multietničkim regijama osigurava se ustavna ravnopravnost Srba, Bošnjaka, Hrvata, Ostalih i pripadnika etničkih manjina;
Republika Bosna i Hercegovina ima efikasnu i fukcionalnu zakonodavnu, izvršnu i sudsku vlast, predsjednika, Vladu na čelu sa premijerom, Ustavni sud i druge sudove uređene zakonom;
Sistem odlučivanja je uređen na način da omogućava zašitu individulanih i kolektivnih prava, kao i da onemogući blokadu rada i odlučivanja u državnim institucijama. Kolektivna prava pojedinih naroda štite se kroz sistem jasno definiranog vitalnog nacionalnog interesa;
Republika garantira izborni sistem koji osigurava odgovornost svih izabranih političara i drugih predstavnika vlasti spram cjelokupnog stanovništva. Također, Ustav garantira i sva građanska prava utvrđena međunarodnim konvencijama iz Aneksa I na Ustav BiH iz Dejtona”, navodi se u saopštenju SDP-a od 4. oktobra 2017. godine.
(Srna, N1)