Dramatično je u selima između Gradiške i Kozarske Dubice, a gotovo sve kuće sa desne strane puta iz pravca Gradiške u Donjoj Vrbaškoj, Bistrici i Gašnici su poplavljene.
Na području Gradiške, premašen je rekord iz 1947. godine. Vodostaj Save, prema mjerenjima u 8.00 časova, iznosi 883 centimetara, što je 153 centimetra iznad kote vanredne odbrane od poplava.
Zbog izlivanja rijeke u Gašnici na magistralnom putu Gradiška-Kozarska Dubica saobraćaj je od sinoć potpuno obustavljen, prenosi RTRS.
Rijeka Sava u Srpcu kotu vanredne odbrane od poplava premašila je za 53 centimetara, i vodostaj je 993 centimetara.
Poplavljena područja u opštini Srbac, juče je posjetila i predsjednica Vlade Željka Cvijanović koja je najavila izradu programa podrške najugroženijim opštinama.
Nivo Save kod Brčkog porastao je u posljednja 24 časa dvadesetak centimetara, poplavljen je dio puta koji vodi prema brčanskoj luci i zaplavljeno nekoliko kuća, rekao je koordinator za krizne situacije u Odjeljenju za javnu bezbjednost brčanske Vlade Mirsad Hasanbašić.
“Porastom nivoa podzemnih voda zaplavljeno je šest kuća u brčanskom naselju Burića brdo i dvije iza gradske pijace, te nekoliko dvorišta u Srpskoj varoši”, precizirao je Hasanbašić.
On je rekao da je voda u naselju Gorice, u zaseoku Tinjaši, presjekla pristupni put za desetak kuća, kao i pristupni put prema naselju Drenava u Krepšiću.
Članovi ovog odjeljenje brčanske Vlade konstatno su na terenu i prate sitauciju.
Kapetanija pristaništa Brčko saopštila je danas da je, zbog visokog vodostaja Save i premašene kote vanredne odbrane od poplava na području opštine Brod, zabranjena plovidba od 378 do 346,75 riječnog kilometra za sva plovila.
Zabrana plovidbe ne važi za plovila koja su angažovana na spasavanju lica i stvari, saopšteno je iz Biroa Vlade Srpske za odnose s javnošću.
Učesnici u plovidbi na ostalim dionicama rijeke Save upozoravaju se da plove smanjenom brzinom i sa povećanim oprezom.
Zabrana traje do ukidanja vanredne odbrane od poplava, a putem saopštenja za brodarstvo Kapetanija pristaništa Brčko će obavijestiti o prestanku zabrane plovidbe.
Nasip ugrožen klizištem u Kozarskoj Dubici na vrijeme je saniran i izdržao je nalet nabujale Moštanice. U ovoj opštini ukinuta je odluka o vanrednom stanju.
Vodostaj Sane u Prijedoru opada, ali klizišta i dalje prijete. Slično je i u Kostajnici, gdje je aktivno šest klizišta.
U Novom Gradu se voda povukla sa lokalnih puteva koji su zbog izlivanja rijeke Sane bili zatvoreni od 8. marta.
U Јasenovcu, u susjednoj Hrvatskoj, oboren je rekord, a očekuje se i dodatni porast vodostaja. Voda je počela da ulazi u domaćinstva, a nasip u blizini Јasenovca je popustio.
Gradonačelnik Bijeljine Mićo Mićić rekao je danas da u Semberiji ne treba očekivati velike probleme u vezi sa poplavama jer je smanjen nivo rijeke Drine, dok je Sava u posljednja 24 časa porasla 30 centimetara.
Mićić je konferenciji za novinare rekao da je Sava za posljednja 24 časa porasla 30 centimetara, što je 66 centimetara više od početka redovne odbrane od poplava, koja je trenutno na snazi, a koju je proglasila Javna ustanova “Vode Srpske”.
“Trenuto su izlivanjem Save ugrožene mjesna zajednica Novi, dijelom je zaplavljena, ali nisu ugrožena domaćinstva i kuće. Zaplavljeno je oko 500 hektara zemljišta, na nebranjenom dijelu”, rekao je Mićić.
On je naveo da su u stalnomo kontaktu sa ljudima iz Civilne zaštite u Novom i da su tamo već preduzete određene mjere.
Mićić je rekao da su rječice Janja, Gnjica i Likavac daleko od redovne odbrane od poplava jer njihov vodostaj nije prevelik.
“U petak, 23. marta, ćemo imati pravu sliku stanja u vezi sa vodostajem Save, a s obzirom na to da je savski nasip popravljen i izdignut na neophodni nivo ne očekujemo da će se poplave ponoviti”, rekao je Mićić.
On je dodao da je rijeka Drina danas manja nego što je bila juče i protok na Hidroelektrani Zvornik je 1.271 metar kubni u sekundi.
“Vodostaj Drine je juče bio nešto viši, ali on zavisi i od puštanja i regulacije Hidroelektrane Zvornik te, gledajući i uzvodno, smatram da tu neće biti nekih većih problema, te da će Drina ostati u normalnim granicama”, rekao je Mićić.
Šef gradske Civilne zaštite Drago Ristić rekao je da su od početka porasta vodstaja u Semberiji pristupili provođenju mjera Civilne zaštite.
“Preduzeli smo mjere neprekidnog praćenja stanja, redovno obilazimo područja koja mogu da budu izložena plabljenju. Sada nam je u fokusu nebranjeno područje uz rijeku Savu, mjesne zajednice Vršani i Novi, koje su najbliže koritu rijeke Save”, rekao je Ristić.
On je dodao da su u redovnom kontaktu sa jedinicama civilne zaštite u ovim selima, i da su dobili sve ono što im je bilo neophodno, kada je riječ o opremi za zaštitu.
“Naš apel za oprez i pripravnost uslišen je u svim mjesnim zajednicama i uz rijeku Drinu i Savu”, rekao je Ristić i napomenuo da se i dalje prate vodostaji rijeka i da je gradska Civilna zaštita u neprestanom kontaktu sa JU “Vode Srpske”.
(mondo.ba)