Nakon današnjeg sastanka sa gradonačelnikom Bijeljine Mićom Mićićem, gradonačelnik Banjaluke Igor Radojičić rekao je da je važno da dva najveća grada u Republici Srpskoj imaju slične stavove i da razmjenjuju najbolje prakse.
“Razmatrali smo niz pojedinačnih problema iz različitih oblasti. Imamo slične ili potpuno usaglašene stavove u vezi sa nekoliko aktuelnih tema, jer naprosto rješavamo pitanja iz praktičnog života”, rekao je Radojičić nakon sastanka u Banjaluci.
On je istakao da je jedna od zajedničkih tema i naplata poreza na nepokretnosti, koju od Nove godine mogu da preuzmu lokalne zajednice, saopšteno je iz Gradske uprave.
“I jedni i drugi imamo interes da se poboljša obuhvat i da se provjeri koliko ima prijava i šta se sve naplaćuje”, rekao je Radojičić.
On je istakao da je Banjaluka u ovom momentu zainteresovana za kontrolu obuhvata i ispravnosti prijava.
“Vidjećemo koji je to optimalan model i naša odjeljenja za finansije biće u kontaktu”, naglasio je Radojičić.
S obzirom na to da je ponovo otvorena mogućnost za podnošenje zahtjeva za legalizaciju, Radojičić je rekao da Grad Banjaluka ima oko deset hiljada predmeta u rješavanju i da će dobiti hiljade novih, te da je to dugotrajan i komplikovan posao.
Radojičić je rekao da je razgovarano i o najboljim rješenjima u sportu s obzirom na to da Banjaluka ima usvojen novi program i pravilnik u sportu, te da od septembra započinje pilot projekat “Sport u osnovnim školama”.
Oba grada rade i strategiju razvoja i u procesu su “BFC” resertifikacije, odnosno sertifikacije gradova sa povoljnim poslovnim okruženjem.
Mićić je naglasio da postoji mnogo zajedničkih tema i problema građana koje treba rješavati, jer se oni, kako je naglasio, prvo obraćaju lokalnim zajednicama.
“Od Banjaluke se može puno naučiti i želimo sve dobre prakse da prenesemo iz jednog grada u drugi”, kaže Mićić.
On je rekao da je danas razgovarano i o tome da li bi trebalo neke dobre ideje ili probleme dva grada zajednički kandidovati i pred Vladu Republike Srpske ili republički parlament kada je riječ o pojedinim zakonskim rješenjima, poput zakona o srednjem i osnovnom obrazovanju s ciljem da privreda dobije kvalitetaniji kadar.
(Srna)