U okviru Sedmog samita “16 plus jedan”, koji se održava u Sofiji između Kine i zemalja Centralne i Istočne Evrope, potpisano je ukupno 18 dokumenata.
Među njima je Zajednička deklaracija za podsticaj saradnje Kine i zemalja članica formata “16 plus jedan” u oblasti elektronske trgovine.
Potpisan je i Program zajedničkih aktivnosti za period 2018-2020. između Međubankarske asocijacije Kine i zemlja Centralne i Istočne Evrope.
Na marginama samita, u kome osim kineskog premijera Li Kećijanga učestvuju i predstavnici Albanije, BiH, Bugarske, Češke, Estonije, Mađarske, Litvanije, Letonije, Makedonije, Crne Gore, Poljske, Rumunije, Slovačke, Slovenije i Srbije, potpisano je na desetine drugih sporazuma o poslovno-tehničkoj i saradnji u različitim oblastima.
Kineski premijer Li Kećijang izjavio je danas u Sofiji da će njegova zemlja poštovati pravila EU o transparentnosti i javnim nabavkama i razvijati poslovne odnose sa centralnom i istočnom Evropom.
On je ocijenio da je uspjeh regiona važan za “otvorenu i prosperitetnu Evropsku uniju”.
“Željeli bismo da vidimo otvorenu i prosperitetnu EU i integraciju širom Evrope, jer je to u interesu Evrope i Kine”, naglasio je Kećijang na otvaranju Sedmog samita “16+1” zemalja centralne i istočne Evrope i Kine, čiji je domaćin Bugarska.
Kećijang je obećao da će Kina raditi na tome da kupuju više poljoprivrednih proizvoda iz centralne i istočne Evrope, a ponuditi industrijske proizvode u kojima postoji “konkurentna prednost”, jer su “visokokvalitetni i jeftini”.
On je naglasio da će Kina nastaviti da promoviše konkurentnost za otvaranje novih fabrika u zemljama članicama inicijative “16+1”, ali i da je “spremna za otvaranje”, jer će to pomoći kineskoj ekonomiji u narednim godinama.
“Bićemo otvoreni prema svijetu, u odnosima prema inostranim investitorima … smanjivaćemo uvozne dažbine, stimulisaćemo mogućnosti za rast koji imamo”, naglasio je Kećijang.
Bugarski premijer Bojko Borisov rekao je da Samit ne dijeli EU već omogućava zemljama koje su u savezu da nadoknade propušteno po projektima za koje nema novca u kohezionoj politici.
“Imamo ogromne mogućnosti i u to treba da uvjerimo sve u Evropi koji smatraju da ovi sastanci nisu dobri”, naglasio je Borisov i dodao da je Balkan bio u fokusu bugarskog predsjedavanja EU i da će sljedeće sedmice ponovo biti tema na sastanku u Londonu.
Glavne teme o kojima na Samitu “16+1” razgovaraju kineski premijer Li Kećiang i državni predstavnici 16 zemalja su definisani u četiri prioritetna područja ekonomske saradnje – visoke tehnologije, zajednička ulaganja u industrijsko partnerstvo, infrastruktura, te poljoprivreda i turizam.
Delegacija BiH predvodi predsjedavajući Savjeta ministara Denis Zvizdić, a Srbiju premijer Ana Brnabić.
Predsjedavajući Savjeta ministara BiH Denis Zvizdić izjavio je na samitu Kine i zemalja srednje i istočne Evrope u Sofiji da je BiH izuzetno zainteresovana da nastavi sa daljim unapređenjem i jačanjem veza sa ovim zemljama.
U obraćanju na plenarnom zasjedanju Samita, Zvizdić je rekao da je prihvaćeno da od 5. do 8. novembra u BiH bude održana Konferencija o inovacijama “16 plus jedan”, saopšteno je iz Savjeta ministara.
“BiH je posebno zainteresovana za organizaciju Četvrte konferencije ministara transporta Kine i zemlje srednje i istočne Evrope u narednoj godini”, dodao je Zvizdić.
On je naglasio da od samita u Sofiji očekuje značajne rezultate i aktivnosti, koje će, kako je ocijenio, biti od velike važnosti za buduću saradnju i doprinijeti novim idejama osnaženja privrednih veza Evrope i Kine.
Zvizdić je rekao da je BiH posebno zainteresovana za dalji nastavak i intenziviranje ekonomske saradnje u okviru mehanizma “16 plus jedan” i dodao da je u okviru procesa “Jedan pojas-jedan put” do sada potpisan veliki broj značajnih sporazuma i unaprijeđeni međusobni odnosi.
“Otvorene su nove mogućnosti povezivanja poslovnih ljudi naših zemalja i podstaknute su investicije, naročito u oblasti energetike i infrastrukture. Veoma sam ponosan da od maja mjeseca ove godine kineski građani mogu putovati u BiH bez viza, čime je olakšano njihovo kretanje, a što će sigurno doprinijeti povećanju broja turista i olakšati putovanja privrednika i investitora”, rekao je Zvizdić.
On je dodao da je BiH zainteresovana za uspostavljanje direktne avio-linije Peking-Sarajevo, a osim turizma, kao sektore za moguća velika domaća i strana ulaganja, naveo je energetiku i transport.
“Značajno je naglasiti da je BiH zaključila pregovore sa Kinom o saradnji u oblasti veterinarstva, što će omogućiti izlazak firmi na naša dva tržišta. Današnje potpisivanje Sporazuma o saradnji u oblasti zdravlja životinja i karantinu između Kine i Savjeta ministara BiH predstavlja važan korak ka tom cilju”, naglasio je Zvizdić.
Predsjedavajući Savjeta ministara izrazio je zadoovljstvo što će Kina na narednom Međunarodnom privrednom sajmu u Mostaru, 2019. godine, biti zemlja partner, te istakao da će BiH pružiti punu podršku svim budućim aktivnostima u okviru mehanizma “16 plus jedan” i inicijative “Pojas i put”.
Zvizdić je podsjetio da je spoljnopolitički cilj BiH dobijanje statusa kandidata za članstvo u EU i izrazio očekivanje da će BiH u prvoj polovini 2019. godine dobiti pozitivno mišljenje Evropske komisije za dobijanje statusa kandidata.
(Srna)