Lider Sjeverne Koreje Kim Džong Un i predsjednik Južne Koreje Mun Džae-in potpisali su danas deklaraciju kojom su dogovorili rad na “potpunoj denuklearizaciji Korejskog poluostrva”.
Prethodno je Južna Koreja objavila da su Kim i Mun imali “ozbiljne, iskrene” razgovore o denuklearizaciji Korejskog poluostrva i trajnom miru tokom prve sesije samita u pograničnom selu Panmundžom.
Sjeverna i Južna Koreja saopštile su danas da će zajedno nastojati da u razgovorima sa SAD, a potencijalno i Kinom, zvanično okončaju Korejski rat koji je završen primirjem i Koreje tehnički ostavio u stanju rata. Korejski rat je trajao od 1950. do 1953. godine.
AP navodi da su sjevernokorejski lider Kim Džong Un i predsjednik Južne Koreje Mun Džae-in objavili danas nakon njihovog samita u pograničnom selu Panmundžom da će Koreje nastojati da dođe do razgovora tri strane uključujući Vašington ili četiri strane koji bi uključili i Peking, o pretvaranju primirja u mirovni sporazum i uspostavljanju trajnog mira na Korejskom poluostrvu.
Navodi da su dvije Koreje objavile i da se nadaju da će strane biti u stanju da objave zvanični kraj rata do kraja ove godine.
AP ocjenjuje da, i pored toga što je američki predsjednik Donald Tramp dao “blagoslov” dvjema Korejama da razgovaraju o okončanju rata, ne može biti pravog rješenja bez uključivanja Vašingtona i drugih strana koje su učestvovale u tom ratu, zato što Južna Koreja nije bila direktna potpisnica sporazuma kojim su zaustavljene borbe.
Sjevernokorejski lider Kim Džong Un i predsjednik Južne Koreje sastali su se u demilitarizovanoj zoni koja dijeli dvije zemlje, a kako BBC piše “u trenutku punom simbolike” lideri su se rukovali sa obe strane granici.
Građani su sa iznenađenjem gledali kako Kim Džong Un poziva južnokorejskog lidera da na trenutak kroči u Sjevernu Koreju, što je on i učinio, nakon čega su se zajedno vratili u Južnu Koreju, a sve vrijeme držeći se za ruke. BBC ističe da je to očigledno bio momenat koji nije bio predviđen u inače veoma detaljno isplanirom susretu.
“Nova istorija počinje sada”, rekao je lider Sjeverne Koreje, a čak se i našalio rekavši “nadam se da ćete uživati u nudlama koje smo vam donijeli”. On je postao je prvi sjevernokorejski lider koji je kročio u Južnu Koreju od kako je poluostrvo podjeljeno ratom iz 1953. godine.
Kim Džong Un i Mun Džae In susreli su se u u Panmundžon demilitarizovanoj zoni između dvije zemlje koje su tehnički i dalje u ratu od te 1953. godine, nakon čega su imali privatni sastanak.
Nije poznato o čemu će sve njih dvojica da postignu dogovor, ali se pretpostavlja da će jedna od glavnih tema biti kontroverzni nuklearni program.
Podsjećamo, prije samo nekoliko mjeseci odnosi između dvije Koreje bili su mnogo lošiji, a sada bi dve zemlje mogle da diskutuju o mirovnom sporazumu i nuklearnom naoružanju.
Građanski rat u Koreji iz 1953. godine završen je primirjem, a ne mirovnim sporazumom, zbog čega su Sjeverna i Južna Koreja i tehnički i dalje u ratu.Nakon prve runde pregovora predsednika Severne i Južne Koreje, Kim Džong Una i Mun Džae Ina napravljena je pauza.
Kim Džong UN je u automobilu prešao demarkacionu liniju u pratnji momaka obučenih u ista odela koji su trčali. Sudeći po kadrovima, čuvari severnokorejskog šefa države su očigledno u dobroj formi i znaju da reaguju u svakoj situaciji.
(Sputnik)